26.2.2020 | Svátek má Dorota


JAZYK: Abychom se neuběhali

12.1.2012

V době, kdy slovník mladých dam a pánů se zmrskává pouze na výrazy "super, v pohodě, to neřeším" nebo "tak zatím", se nelze divit, že stejně chudnou i výrazové prostředky autorů různých oficiálních i neúředních oznámení. Zvláštní oblibě se zřejmě a kupodivu stávají rozmanité podoby běhání či pobíhání, a to na kratší i delší vzdálenosti. Podívejte se:

"Tříkrálový koncert proběhne i v Olomouci" (Tiskové středisko České biskupské konference). "Za přítomnosti předsedy vlády České republiky Petra Nečase, generálního sekretáře ČBK Mons. Tomáše Holuba proběhne ve středu 7. prosince od 16. 00 hodin v prostorách Vysoké školy CEVRO institutu konference věnovaná problematice částečného narovnání vztahů mezi státem s církvemi" (tamtéž). "V Brně probíhá soutěž na památník sv. Cyrila a Metoděje" (tamtéž). "V České republice bude probíhat /projekt Silní bez násilí/ postupně v 9 krajích od září 2011 do srpna 2012" (tamtéž). "Poté, co biskup Radkovský jako každoročně objede plzeňské náměstí Republiky společně s koledníky na koňském povozu, proběhne v 16.45 v katedrále sv. Bartoloměje herecké ztvárnění vánočního příběhu narození Ježíše" (tamtéž).

Záliba v probíhání ale není výsadou pouze kruhů církevních:

"Pohřeb Havla proběhne zřejmě se státními poctami" (tn.cz). "V pražském kině Světozor proběhne první Festival íránských filmů" (E15.cz Magazín). "Letošní ples /v Opeře/ proběhne ve stylu císaře Rudolfa II. (Kudy z nudy). "V pondělí proběhne summit EU a USA k posílení partnerství" (Mediafax). "Zimní liga proběhne v Podolí" (deník.cz; kupodivu jde o fotbal). "V České republice proběhne od září 2011 do 31. března 2012 mezinárodní výzkum vědomostí a dovedností dospělých PIAAC" (budoucnost profesí cz). "Ve dnech 8. 2. od 13:00 do 17:00 a 9. 2. od 8:00 do 15:00 hodin proběhne na naší škole zápis do prvních tříd pro školní rok 2012 – 2013" (SSZŠ Litvínov). "Mezinárodní prodejní výstava nožů a nožířských výrobků proběhne v Novoměstské radnici" (Český Domov).

To by snad jako ukázka stačilo. Nebo jako varování:

Doba zřejmě kvačí závratným tempem. Nenechme se uběhat!
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.