Úterý 25. března 2025, svátek má Marián
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

HOTEL: Pennsylvania 6-5000

diskuse (5)

Předem nutno upozornit, že nejde o stát na východě USA, jeden z jeho původních třinácti států s téměř 13 miliony obyvatel, ani o osadu v Alabamě, vůbec ne o některou z lodí amerického námořnictva nebo o album americké rockové skupiny Pere Ubu z roku 1998, ba ani ne o název železniční společnosti, nýbrž o hotel na Manhattanu. Přesněji jde o jeho slavné telefonní číslo.

Bylo zvěčněno středně rychlou swingovou skladbou nazvanou Pennsylvania 6-5000, kterou nezapomenutelně nahrál orchestr Glenna Millera a originální nahrávku pietně uchovává YouTube. Autorem hudby, která trvá 3 minuty a 14 vteřin, je Jerry Gray, slova napsal Carl Sigman. Provedení se zúčastní celá Millerova kapela, výjimečně vlastními hlasy. Pánové však nezpívají, nýbrž recitují. Během skladby – vždycky v malé generální pauze hudby – zazní postupně čtyřikrát zvonek tehdejšího telefonního aparátu a orchestr jako jeden muž zarecituje třikrát „Pennsylvania – six – fajv – tausund“ a jednou „Pennsylvania – six – fajv – ou ou ou“. A to je všechno. Nabízejí se dvě možnosti. Buďto všechno byla pouhá recese, nebo nápad natolik skvělý, že si jeho původce zasluhuje, aby byl navěky připomínán. O smyslu textu se rovněž tradují dva výklady. První drsně prozaicky říká, že ho Sigman vymyslel na přání orchestru, který se chtěl zavděčit majitelům jejich oblíbeného hotelu. Druhý je až pohádkový, tak se ho přidržme.

Miller angažovaný coby trombonista ve špičkových tělesech a teď už i se svým vlastním orchestrem hodně koncertoval po celých Spojených státech. Velmi dobře věděl, co znamenají dlouhé nepřítomnosti i pro sebekrásnější vztah, a tak slečně Heleně Burgerové, studentské lásce a od roku 1928 paní Millerové, alespoň často telefonoval, nebo jí po telefonu nechával vzkazy v hotelu Pennsylvania, kde vždycky s orchestrem v New Yorku pobývali. Celá kapela o tom pochopitelně věděla, a tak všichni ochotně vyřizovali šéfovi, že někdo telefonoval a že má zavolat Pennsylvania 6-5000. Glenn tedy odložil trombon a šel telefonovat, kdežto pánové Gray a Sigman z té romantické pohádky udělali písničku.

Zbývá vysvětlit podoba onoho čísla, kvůli čemuž se musíme vydat do historie telefonování. Před rokem 1921, kdy ani v USA neměly telefony číselník, jste museli zvednout sluchátko a čekat, až se ozve spojovatelka. Většinou bylo nutné několikrát poklepat na vidlici, aby vás ta vzdálená slečna vzala na vědomí. Pak jste jí oznámili žádané číslo, ale také jméno příslušné ústředny. Dnešním směrovacím číslem bylo tehdy jméno, většinou zeměpisné, ale i názvy pamětihodností nebo velkých budov. Žádali jste například Pennsylvania 6-5000. Když se na telefonech objevily otočné číselníky, mohli jste spojovatelku obejít, pokud jste nejprve vytočili první tři písmena názvu ústředny a potom volané číslo; na číselnicích totiž byla i písmena, obdobně jako na dnešních mobilních telefonech. Vytočili jste tedy například PEN 6-5000. Později byly názvy ústředen zkráceny na pouhá dvě písmena, v našem případě na PE, takže jste volali PE 6-5000. Jenomže ve druhé polovině padesátých let 20. století se společnost Bell Telephone rozhodla názvy ústředen zrušit. Některé prý byly matoucí, ale hlavně kvůli volajícím Evropanům; telefonní přístroje v některých zemích Evropy nebyly vybaveny číselníky i s písmeny. A tak se například z ústředny PE stalo číslo 75, jak se můžete přesvědčit i na svém mobilu. Zkusil jsem zavolat.

Spojené státy americké (001), New York City (212), ústředna Pennsylvania PE (73) a pak už číslo známé sklady z repertoáru orchestru Glenna Millera (6-5000). Po chvilce vám oznámí příjemný ženský hlas, že jste se dovolali do hotelu Pennsylvania ve městě New York a nabídne vám nejrozmanitější hotelové služby. V pozadí k tomu hraje Millerův orchestr, bohužel už jenom z kompaktního disku, zato naprosto neomylně evergreen Pennsylvania 6-5000. Ano, přesně tak probíhal můj pokus ještě z mého posledního krásného telefonu před tím mobilním. Můj dnešní, aktuální pokus z mobilu, dopadl žalostně. Opět se sice ozval ženský hlas, i když ani zdaleka ne tak laskavý, a říkal mi: „Dovolali jste se do hotelu Pennsylvania. Máme trvale zavřeno. Pro personální oddělení stiskněte prosím 1, pro finanční oddělení prosím stiskněte 2, pro obecné informace prosím stiskněte 3. Děkujeme.“

pen

Nekrolog, jinak to nazvat nelze, za hotelem Pennsylvania přinesl deník The New York Times dne 3. března 2023. Autor popisuje, kterak patro po patře se někdejší kolos o 22 poschodích zmenšuje, jak černá síť přehozená přes stále menší a menší trosku se coby kouzelníkův kapesník jednoho dne odstraní a odhalí – nic. A nebyla to prý kdejaká budova. Kdysi to byl největší hotel na světě s 2 200 pokoji, obchody, restauracemi, s proslulým Café Rouge, tureckými lázněmi, vlastními novinami, šlágrem v podání kapely Glenna Millera a telefonní ústřednou, kterou obsluhovalo šedesát žen. Hotel byl postaven pro společnost Pennsylvania Railroad Company v roce 1919 za úžasných 10 milionů dolarů, což odpovídá dnešním 173 milionům.

Noviny popisují organizace i jednotlivce, kteří se pokusili krachující hotel zachránit. „New York právě vyhazuje své architektonické dědictví z okna,“ pravil kolemjdoucí známý architekt. Paní Roberta Brandes Gratz, bývalá členka komise pro památky, specialistka na urbanismus, prohlásila: „Pokud si někdo myslí, že další kancelářská věž je užitečnější než kreativně přestavěný hotel, tak velký a krásný jako Pennsylvania, nevím, co říci.“

Jako kdybychom to neznali.

Aston Ondřej Neff
25. 3. 2025

Slábne důvěra v pevnost závazků v rámci NATO.

Drieu Godefridi
25. 3. 2025

Trump má ambice pro uspořádání nové Jaltské konference.

Robert Troška
25. 3. 2025

Za posledních deset let vyrostla rychlostní omezení jak houby po dešti

přečetl Panikář
25. 3. 2025

Trumpovy zločiny po ověření měly s pramálo společného s realitou.

Aston Ondřej Neff
22. 3. 2025

Je třeba zavolat doktora Chocholouška na Ursulu von der Leyen.

Chechtavej tygr
22. 3. 2025

Dáma vstoupila do hotelu a obrátila se na recepčního...

Aston Ondřej Neff
24. 3. 2025

Kdyby Češi přešli na islám, z Babiše by se stal muftí.

Daniela Kovářová
22. 3. 2025

Téma zvyšování výdajů na zbrojení za legitimní příležitost k debatě.

Alexander Tomský
22. 3. 2025

Rusko není západní civilizace a pokusy o normalitu selhaly.

Lidovky.cz, ČTK
24. 3. 2025

Tisíce lidí, většinou studentů, demonstrovaly v srbském hlavním městě Bělehradě proti...

Lidovky.cz, ČTK
24. 3. 2025

Hokejová extraliga zná po Pardubicích druhého semifinalistu. Je jím pražská Sparta, která zvítězila...

drev Martin Dřevínek, ČTK
24. 3. 2025

Mladoboleslavský sportovní manažer Martin Ševc po pátém utkání čtvrtfinále play off hokejové...

Lidovky.cz, ČTK
24. 3. 2025

Spojené státy v blízké budoucnosti uvalí cla na automobily, hliník a farmaceutické produkty, uvedl...

Lidovky.cz, ČTK
24. 3. 2025

Chystaná cesta manželky viceprezidenta Spojených států Ushy Vanceové a poradce amerického...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz