30.11.2023 | Svátek má Ondřej


HOROR PRO DĚTI: Výtvarník Skála na koni

21.9.2023

Kniha Tam uvnitř něco je představuje velkoformátové kompendium hrůzy pro děti. Tak hrůzu básnicky nadávkoval spisovatel Tomáš Peřina a takto adekvátně ztvárnil morbidní vize František Skála.

Podobně jako Tomáš Peřina uměl pro malé čtenáře kdysi psát Pavel Šrut, ale není přes pět let mezi námi. A podobně jako Skála tvoří Jan Švankmajer, ale ten se prvoplánově dětským „plátnům“ vyhýbá.

Tam uvnitř něco je má čtyřiatřicet kapitol - v podobě veršovaných hororů. Semelou většinu makabrózních témat vlastních žánru - od vlkodlačí Rudé Karkule přes Frankensteina a po upíry. Vzdáleně mi krása knihy připomíná (podobně luxusně a ve vazbě vyvedenou) Stevensonovu báseň Pirát a lékárník, která vyšla roku 2012 péčí nakladatelství 65. pole s obrázky Henninga Wagenbretha.

Ale tohle je silnější kafe. Strašidelno pánů Peřiny a Skály je asi přímo pro rok 2023. A děti čtou verše Čubčí syn, kde se končí: Čubčí otec, čubčí matka / toužili mít syna spratka / dokaž jim svou lásku zlem / buď jim dobrým zlosynem.

Následují „grizzlí“ horor Medvěd zabiják, pak příběh Noční směna (hravě překonává Stevensonovu povídku Lupiči mrtvol, protože tady jde o stravování) a přímo kingovský Klaun Pompo. Lovecraftovská Věc na prahu a k ní ohavný pan Zmarkrabě (o ryze energetickém upírovi). Následuje oceán a Kraken (kdo by mezi dětmi neznal filmy o souboji Titánů, jejichž je říkanka nepochybným odrazem) a kniha má i vlastní Tichou noc o ďábelském nemluvněti.

Ve filmu dospělců by tomu asi odpovídal Omen. Či Damien?

Více freudovsky působí veršovaný příběh Nervosa, odkud se ani neodvažuji citovat, a Inferno dítě rovnou připravuje na skon světa. Zda bych tuhle zlověstnou knížku koupil a četl synovi, když ještě byl malý? Aby ne. Děti se mají - přiměřeně - strašit, to by vám i Ray Bradbury potvrdil. A aby se stal katalog kompletním, nezapomene nebezpečný Peřina ani na kapitolu Dům hrůzy. Ta ve skutečnosti pojednává o „zvláštním“ tichu v knihovnách. Na Dušičky a Halloween, což jedno je, rovněž autoři nezapomněli. A obětiny námětem hororu Kamrlík: je to, přísahám, opravdu jediný případ, kdy se nad sousední Skálovou ilustrací může někomu zvednouti žaludek. Kombinuje mj. červy s párky.

Další je Gotikova smrt. Zde Skálova ilustrace (je vážně na koni!) přebírá snad něco až z Gigera. Ale verše jsou tentokrát víc vtipné, než strašidelné. A podobně tomu u textu Poštovní tajemství. Ten vychází z toho, že se dopisy obvykle třídí v noci. Mráz se, pravda, vrací do knihy s Thermidorem, u něhož možná autor původně uvažoval nad titulem Titanic: jde o srážku obří lodě s ledovcem. A po dalších mikro-horororech Střechýl a Sněžítko přicházejí Chillidé a neptejte se mě, co dovedou. Říkal jsem před chvílí, že bych tu knihu šesti, osmiletému synovi dal; ale obávám se, že by mě v tomtéž dětském věku vyděsila k smrti. Nebo docela dost. I za to píšu autorům znamínko plus a dávám jim maximální počet hvězdiček; nebo snad křížků.

uvn

Svazek končí vesele, ač varovně. Rejem noci. Cituji: Jeden si mě všimnul / špatně jsem se schoval / hned mne elektrickým ! proudem ugriloval.
Moje bulvy pukly, / mozek roztál v břečku, / bryndá z nosu… z uší… / upsss / kápnul vám sem tečku.
Hle, co lze roku 2023 servírovat dětem. Ale ano, uznávám, jsme asi i v čase dekadence.

Tomáš Peřina: Tam uvnitř něco je. Ilustroval František Skála. Redakce Richard Klíčník. Argo. Praha 2023. 76 stran.

https://www.kosmas.cz/knihy/518997/tam-uvnitr-neco-je/