6.12.2019 | Svátek má MikulášDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


HISTORIE: Vánoční stromek palkóvnika KlaginaŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 13, poslední: 12.1.2006 1:09, přehled diskusí

Pěkné čtení, jdu pátrat po knize.:
Autor: quetzal Datum: 11.1.2006 13:58

Re: Pěkné čtení, jdu pátrat po knize.:
Autor: Autor Datum: 12.1.2006 1:09

Roman "Viktorie", napsany podle vypraveni a deniku legionaru, bohuzel jeste nenasel nakladatele.

Pozornym a sectelym ctenarum:
Autor: Autor Datum: 9.1.2006 23:17

Jsem rad, ze mam pozorne a vzdelane ctenare.  Tento pribeh byl napsan podle vypraveni a valecneho deniku (1914-20) meho otce.  Ten, ac "jednorocak", se do c. a k. dustojnicke skoly nedostal, protoze mel v posudku napsano "anarchist - nihilist".  Tim nebyl, ale byl horlivym clenem Sokola Brno I a v novinovych clancich (byt pod pseudonymem) kritizoval hrube zachazeni c.k. felaku s ceskymi rekruty.  Rakouska policie mela vsak svoje "Brettschneidry" i v Arbeiter Zeitung a tak to "dotahl jen na kaprala.  Freiter mel jednu hvezdicku, kapral dve.  Dustojnikem se stal az v legiich.  V jinych kapitolach knihy je zminka i o tech valenkach a vlbloudi plst se dovazela ze Zabajkali a z jihu, podobne jako caj.  Poddustojnici mohli ze zajateckeho tabora v Tomskuv ven jen na "bumazky", pokud sli na nejakou praci.  Dustojnici-zajatci bydleli oddelene od muzstva a poddustojniku a meli plat 50 rublu mesicne, za kterych si zili tehdy na Sibiri docela dobre, zatimco prosti zajatci meli hlad.  Jinak je to roman hlavne o tezkych bojich v Halici, na magistrale, o zivote ruske spolecnosti na Sibiri pred revoluci a take o tragicke velke lasce vypravece k Viktorii K.  Dekuji za pozornost.

Švejk v ruském zajetí:
Autor: Prokop Datum: 9.1.2006 18:40

napsal nějaký Vaněk. Stojí za přečtení jak se k zajatcům i českžm chovali bratři slovani.

Historie: Vanocni stromek ...:
Autor: A.Bemova Datum: 9.1.2006 11:25

Asi nemuzete zasahovat do obsahu, ale prece jenom mi to neda. Ty valenky se nedelaji z velbloudi srste, ale z ovci vlny.Kde by se na Sibiri vzali velbloudi? Chodilo se v tom celou zimu. Zimy byvaly studene, snih na valenkach neroztal.A bylo v nich bajecne teplo. Delaji se dodnes, v tovarnach i rucne. A.Bemova

pekne:
Autor: Standa Datum: 9.1.2006 9:27

Rád bych si tu knihu přečetl celou...

deduska maroooz jolku nam prinooos...:
Autor: jiri Datum: 9.1.2006 4:57

a kdyz my jsme na socialistickou jolku narazili gypsovou (zlate patynovanou) busu lenina tak se mohl politruk taky posrat, nahajku sice nemel ale rval tak strasne, ze jsme radsi sli "dobrovolne" delat plizenim plazenim vpred a tunelovani drzkou v zavejich az mne nohy vomrzly. Inu vanoce a nadilka.

Hezké povídání,:
Autor: kanuk Datum: 9.1.2006 1:27

i když nevím, zda najde nakladatele. Jedna věc mi ale nesedí. Architekt - kaprál se dvěma hvězdičkami? Poddůstojník? Můj otec sloužil v c.k. armádě, jako nadporučík (oberlajtnant) měl hvězdičky tři. Takže by to spíš vypadalo na lajtnanta, i ta bumážka a dozor nad skupinou. Ale to jen tak mimochodem, třeba to bylo tak, jak je napsáno.

Re: Hezké povídání,:
Autor: zdenek Datum: 9.1.2006 1:46

 ono zalezelo na materialu a barve hvezd, zlate, stribrne ap.

Re: Hezké povídání,:
Autor: P.J. Datum: 9.1.2006 15:06

A neměl tehdy poručík 1 hvězdu a nadporučík 2? (podporučík neexistoval.)
 

Re: Re: Hezké povídání,:
Autor: Kanuk Datum: 9.1.2006 16:49

Můžete mít pravdu, nehádám se. Ale na fotce z r. 1910 má otec 3 hvězdičky, na pozdějších fotkách jen 2. Důvod nevím.

Kanuku:
Autor: dvd Datum: 9.1.2006 17:41

V roce 1910 byl pan otec Fähnrich (praporčík) a měl tedy 3 stříbrné hvězdičky na límci s "úzkým vyšíváním". (Široké vyšívání měli vyšší důstojníci). A pak byl Leutnant ( poručík) a měl tedy jednu hvězdu na límci bez vyšívání.
Zdraví k.u.k. Militärgeschitsschreiber DVD

Re: Kanuku:
Autor: kanuk Datum: 9.1.2006 21:13

Další diskuse na tema hvězdiček je celkem bezpředmětná, ale když jste tendletenc Militaergeschitsschreiber tak by vás mohlo zajímat, že tři hvězdičky mohl mít Kadet-Feldwebel, zatím co Faenrich měl hvězdičku jednu (s nějakými rozdíly v "zahrádkách"). Příslušné informace na Webu, přes Wikipedii, Austro-hungarian army ranks.