25.1.2022 | Svátek má Miloš


Diskuse k článku

HISTORIE: K výročí reformace

Dne 31. října je jedno opravdu kulaté výročí. O pět set let dříve, tedy 31. října 1517, zveřejnil Luther 95 tezí, a toto datum je považováno za počátek reformace. Tento den je rovněž označován za „Den reformace“ a mnohé protestantské církve si o tomto dni tuto dějinnou událost připomínají.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Zaorálek 31.10.2017 10:15

Re: Chce to nového Luthera.

Ááá, pan Sova, tendenční jako vždy. :) Nevadí. Teď si představte, že i takovému odpornému člověku, jakým dle Vašeho - jistě pravdivého - popisu Luther byl, se podařilo odstartovat takto podstatnou, zásadní, změnu ve společnosti. Je to až nepochopitelné. A s ohledem na tento jeho úspěch, pomyslete, co byste mohl dokázat Vy, prost všech - většiny? - jeho neřestí??

O tomto dánském psychologovi jsem neslyšel, ale obecně se snažím brát podobné studie s rezervou. Určitě si vybavujete slova našeho starého dobrého Jacka: "Myšlenka, že každý člověk nebo pisatel musí být neprůhledný pro ty, kteří žili ve stejné kultuře, mluvili stejným jazykem, sdíleli tytéž obecné představy a nevědomé předpoklady, a přece srozumitelný pro ty, kteří nemají žádnou z těchto výhod, je podle mého soudu absurdní."

M. Krátký 31.10.2017 2:34

Můj PC otevírám přes Seznam

a tam na mě svítí úvodník takto - kopíruji : Dnes je tomu přesně 100 let, kdy reformátor Martin Luther zveřejnil svých 95 tezí,- konec citace. A tak je to U nás se vším . Dobré ráno všem

M. Krátký 31.10.2017 8:32

Re: Můj PC otevírám přes Seznam

Už to opravili na 500 let - hezký den