23.6.2021 | Svátek má Zdeňka


HEGEROVÁ: Návštěva z nejvzácnějších

30.3.2021

Krátce poté, co se v Čechách změnil režim, kamarád Stanislav Tumpach (nedávno zesnulý) a několik kolegů z vancouverského Divadla Za rohem založili jsme zcela soukromou společnost Art Pacfic Production s programem zvát významné umělce z osvobozené domoviny na vystoupení ve Vancoveru a mnohdy ve stejný čas i jiných kanadských, někdy i amerických městech.

A tak jsme měl možnost obdivovat umění mnoha veleznámých umělců, počínaje Miroslavem Horníčkem. Vancouver tak navštívili J.Suchý a J.Moravcová (2x), V. Neckář, Boris Krajný, Eva Pilarová M.Dvořák (Swing Quartet Prague), Petr Malásek a jiní. A mohli jsme ocenit a obdivovat i zpěv paní Hany Hegerové, jež se jako šansoniérka směle může srovnávat se slavnou Edith Piaf.

Nejsem hudební kritik, jen hudby milovník, klasické, ale více jazzu. Šanson od jazzu není příliš vzdálen a Hana Hegerová byla jeho interpretkou mistrnou. Stejně proslavila mnohé kladby J.Šlitra jiných skladatelů českých i zahraničních. A dovolím si tvrdit, že kdyby do svého bohatého repertoáru zařadila nejslavnější skladby swingové, byla by stejnou mistryní jakou byla ve skladbách, myslím, jejím naturelu nejbližších, šansonu.

Ten nápad kamaráda, založit agenturu, která trvala nejméně15 let, byl nápadem znamenitým nejen proto, že jsme mohli ocenit a potěšit se výkony zvaných umělců. Ale dal nám, tedy hlavně členům APP, poznat pozvané osobnosti i z jiné než profesionální stránky. Na to zůstanou, tedy alespoň mně, příjemné, ač dnes už nostalgické, vzpomínky.

Je to asi měsíc, kdy manželka pravila: -Nemáme tu desky s Blues samotářky anebo Pro Kiki?- -Myslím, že máme,- řekl jsem. A měl jsem pravdu. A tak jsme se vrátili do příjemnějších časů minulosti a naslouchali hlasu E.Olmerové a H.Hegerové. Té bylo osudem dopřáno těšit své posluchače mnohem déle, než její kolegyni Evy Olmerové.

Leč kniha života se uzavře stejně pro zcela normálního, obyčejného smrtelníka, jako pro osoby, které životy svých neslavných spoluobčanů, smrtelníků, tak dokonale obohacovaly. K těm Hana Hegerová přízní osudu, dlouho patřila..

28.3.20212
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.