8.12.2019 | Svátek má Květoslava


Diskuse k článku

GLOSA: Úkol pro Hercula

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Wágner 3.12.2019 7:00

Ani v daleké budoucnosti nedokáže žádná vědecká metoda z otisku prstu zjistit DNA a podobu a následně i provést rekonstrukci věstonického děcka. Kde nic není, ani smrt nebere...:-)

A. Pakosta 3.12.2019 7:44

Ale pane Wágnere! Nerozumíte nadsázce? To ví přece každý, že DNA z otisku prstů sejmout nelze, po třiceti tisících let obzvláště. Mne ovšem zaujala ta sebejistota tvrzení, že jde o otisk prstu DESETILETÉHO jedince. I to mi připadá nemožné. A ještě podotýkám, pro ty, kdo jsou jati nyvým citem vůči robátku - desetiletý člověk v pravěku byl naprosto samostatný člen tlupy, žádný mamánek, ostatně byl zhruba ve třetině či čtvrtině svého života. Takže povídačky pana Neffa o výchovném záhlavci a nezbedném děcku jsou patrně zcela liché.

J. Vintr 3.12.2019 8:14

To je něco podobného jako objev Cimrmanova sněžného člověka, který měl údajně výšku jedenáctiletého chlapce, na rozdíl od himálajského Yettiho, kterému vědci přisuzují výšku chlapce desetiletého.

R. Langer 3.12.2019 8:58

Přesně! ;-D

P. Urban 3.12.2019 12:53

To si asi pletete pravěkou tlupu Homo sapiens sapiens s našimi bratranci šimpanzi. Nicméně ani desetiletý šimpanz obvykle ještě není naprosto samostatný člen tlupy.

Zajímalo by mě taky, z jakých statistik jste vyčetl průměrnou pravděpodobnost dožití pravěkého destiletého dítětě na třicet či čtyřicet let. (To je něco jiného, než průměrný věk.) Tím spíš, že autor Věstonické venuše patřil ke kultuře, která patřila časově do mezolitu, ale kulturně spíše do neolitu. Jinak řečeno, předběhla svoji dobu o zhruba dvacet tisíc let.