16.1.2022 | Svátek má Ctirad


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Pořická 19.7.2010 20:58

Pan primátor ví,že mele z posledního,tak "exceluje"...

Chvíli  se "odborně" pustí do havarie v průchodu tunelu Blanka několikasetletou skládkou,obratem se v něm probouzí patriot,i když neví kam s Epopejí.Na výstavbu pavilonu specielně pro Epopej Praha nemá a hned tak mít nebude,protože především potřebuje nové  mosty přes řeku,aby se lidi dostali z jednoho břehu Prahy na druhý,staví metro,staví dopravní okruh,potřebuje prodloužit tramvajové tratě,potřebuje rychlodráhu na letiště a do Kladna,nestíhá smazat padesátiletý dluh v opravě památek...Víceméně by Praze jen slušelo,kdyby přispěla na rozšíření výstavních prostor v M.Krumlově a smlouvu o zapůjčení o 50 let prodloužila. Snad to bude snadno usktečnitelné po volbách nového zastupitelstva.Podotýkám,že jsem Pražačka,dokonce křtěná Vltavou a v M.K. jsem byla shodou okolností minulé léto.A s tím pohostinstvím to zas taková hrůza nebyla. jen je dosud vidět,že se město z odchodu armády dosud nevzpamatovalo.

V. Novák 19.7.2010 14:38

To není obhajoba odvozu.

Vhodné výstavní prostory nejsou ani v M.K. ani v Praze. Rozhodně ne podle Muchových představ - on chtěl skutečně cosi jako katedrálu Všeslovanské mytologie vybavené jeho ikonami. Tomu by snad odpovídala jedině ta hrůza na Vítkově, se kterou si nevěděla rady už první republika a komunisti tam strčili Gottwalda a Svobodu.

Píšu jenom o osobních zkušenostech z nedávné návštěvy - je to ještě horší, než si pamatuju takových 20-25 let z předchozí návštěvy.

Celá Slovanská epopej je kuriozita, ukázka, kam vede ultrapatriotické zblbnutí umělce, jenž je světově uznáván pro něco, co on sám považoval za trapnou chlebařinu. Ne první ukázka skutečnosti, že autor není nejlepším kritikem svého díla. S Epopejí by rozhodně Paříž nedobyl...

J. Schwarz 19.7.2010 13:33

No, lid má

i bez Muchovy epopeje dost pifku na arogantní pražáky, stačí, že tam sídlí většina úřadů které otravují život celé republice. Pokud se pražáci budou i nadále chovat jak se chovají, bude odpor proti pragocentrismu sílit a možná se ještě dočkáme i rozpadu samotných zemí českých po vzoru Československa.

M. Matoušek 19.7.2010 12:33

Re: Slovanská epopej přitahuje do Moravského Krumlova

kapsička,hrubka na mně řve,omlouvám se

M. Matoušek 19.7.2010 12:32

Re: Slovanská epopej přitahuje do Moravského Krumlova

To je velice ubohá obhajoba pro odvoz tohoto díla.Já mám dokonce obavy,aby pražští šejdíři ibrazy nezašantročili do zahraničí za malou domů,do svojí kapsyčky.Nebylo by to poprvé...

V. Váňa 19.7.2010 10:08

Re: Rozpačitý dojem ze Slovanské epopeje

Myslím, že zapůjčení epopeje do Japonska by mohlo bývalo ledacos vyřešit. Minimálně opravu obrazů.

A kdyby zůstala v Moravském Krumlově, tak by Praha nemusela ústy kdekoho řešit, zda jde o anachronismus, zda se Mucha minul v čase a o kolik apod.

Nechme ji tam, kde si jí místní lidé váží. Když je Praha tak zaskočená a rozpačitá, ať epopej věnuje Moravskému Krumlovu. A je po rozpacích.

V. Novák 19.7.2010 9:54

Slovanská epopej přitahuje do Moravského Krumlova

masy zájemců teprve v posledních týdnech. Vlastně až díky plánovanému přesunu do Prahy. A ač se na zámku a v okolí snaží - nezvládají to.

Obrazy jsou určeny k pohledu z dálky - proto taky Mucha vyžadoval jako výstavní sál cosi připomínající katedrálu. V M.K. bohužel odstup není možný. Prohlídka ve skupinách po 40-50 uspokojí toho, kdo chtěl vidět, ale zase - obrazy byly určeny pro postupné prohlížení a "meditaci". Průvodkyně, která obvyklou "kastelánskou dikcí" (to je terminus technicus) odrecituje obsah strojopisného průvodce po obrazech a jejich symbolice je za daných podmínek asi nutná (až na tu dikci), ale dojmu z obrazů nepomůže.

Vlastní obsah a smysl obrazů, v nichž se Mucha minul s dobou tak o 50-80 let (možná dokonce o 100), jakousi všeslovanskou pseudohistorii a pseudomytologii, radši ponechme stranou.

Ješrě poznámka k tomu, jak odvezení Epopeje zlikviduje místní podnikatele. Hospoda, která je zaskočena nenadálým provozem (8 lidí) v poledne tak, že ve 12:15 dojdou brambory, kuchař zapomíná objednávky, dvě jídla ze čtyř na jídelníčku jsou škrtnutá a došla dokonce i (zřejmě jediná láhev) slivovice... Ta skutečně propagaci a lákání zákazníků nepotřebuje. Spíše naopak.

V. Kraus 19.7.2010 9:24

Rozpačitý dojem ze Slovanské epopeje

Slovanská epopej je jistě úctyhodné dílo. Alfons Mucha ji za první republiky na zámku ve Zbirohu tvořil asi deset let. Přiznejme si však otevřeně, že Slovanská epopej byla anachronismem už v době svého vzniku. Je to mytologie obdobná Rukopisu Královédvorskému a Rukopisu Zelenohorskému. Slavnému malíři se to však nejspíše nikdo neodvážil říci nahlas. Tento dar malíře vlasti tudíž musel vyvolat rozpaky, což bylo nejspíše příčinou toho, že město Praha s jeho přijetím tak dlouho váhalo.

Chápu, že přestěhování Slovanské epopeje do Prahy může výrazně snížit návštěvnost zámku v Moravském Krumlově. Pokud však Slovanská epopej i zámek v Moravském Krumlově potřebují opravit, pak je ale přestěhování Slovanské epopeje rozumným krokem.  

V. Váňa 19.7.2010 9:19

Re: Byl jsem v Krumlově

V mnohém s Vámi nesouhlasím. Stav zámku a obrazů je bohužel takový, jak popisujete.

Ale v tom ostatním souhlasím spíše s autorem Stydím se za primátora a zastupitelstvo Prahy za rozhodnutí, že Epopej nezapůjčíme Japonsku, které nabízelo samozřejmě bezplatnou dopravu tam a zpět, pojištění, a nadto bezplatné odborné zrestaurování obrazů. A ještě více se stydím za to, že to Bém zdůvodnil tím, že slíbil Pražanům, že  Epopej bude na podzim v Praze,  a takto by nebyla.

Stydím se za to, že takovými rozhodnutími skutečně zavdává mé rodné město příčinu k tomu, aby Prahu, a Pražáky vůbec, ostatní obyvatelé republiky nesnášeli.

Slovanská epopej je více uměleckými kritiky (povětšinou z Prahy) odsuzována. Tak proč proboha nemůže zůstat ve městě, které je na ni hrdé a nemá k ní tak kritický postoj?

Vy říkáte, že se musí Moravský Krumlov snažit, aby našel takové aktivity, které mu přivedou turisty, které měl teď  "zadarmo". Obávám se, že jste také jen obyčejný pragocentrista. Můžete mi říci, proč se domníváte, že Praha to činí? Co má Praha svou zásluhou mimo památky, které má rovněž "zadarmo"? Vždyť právě Praha má památek tolik, že nemusí krást v jiných městech.

J. Kočí 19.7.2010 8:26

Byl jsem v Krumlově

a bohužel, vidím věc také z té druhé strany. Zámek, ačkoliv díky Epopeji byl hojně navštěvován, je v hararijním stavu. Epopej samotná by chtěla taky zrestaurovat. Závady jsou patrné na plátnech i rámech. Proč se o to nikdo z Krumlova nepostaral? Odpověď - nejsou peníze. Proč potom lpí na Epopeji, když z ní nikdo nic nemá? Odpověď - ale má, každý návštěvník města zaplatí vstupné (mimochodem 150,- Kč mi přišlo dost nízké), něco malého  si koupí a něco pojí a popije. A zde hledejme příčinu řevu. Krumlovští se budou muset hodně snažit, aby do jejich kraje přitáhli turisty. Do teď  měli lákadlo zdarma. Bude je to stát hodně peněz, hodně přemýšlení a snažení, než vynaleznou něco podobného. Vím, že po bitvě je každý generál, ale neměli ti chytří už před lety založit fond pro uchování Epopeje, do kterého by sháněli peníze a systematicky by pracovali na změnách ve smlouvě, nabízeli odborné restaurování obrazů, opravovali zámek atd. Věřím, že pak by byla situace zcela jiná a Epopej by si klidně mohli nechat. Teď jsem skálopevně přesvědčen, že v Praze ji bude líp.