26.2.2020 | Svátek má Dorota


FILM: Terminátor Genisys

7.7.2015

aneb Vlastně se nic nestalo

Návraty k akční klasice 80. let vnímají producenti stále ještě jako výdělečné - a v novémTerminátorovi se takový návrat navíc spojil s gerontomódou. Série Expendablesnebo Red těží z vymyšlené minulosti „akčních důchodců“, Terminátor Genisysovšem mohl navazovat na celou veleúspěšnou sérii spojenou s ikonickou postavou sedmašedesátiletého Arnolda Schwarzeneggera.

Genisys1

V rámci terminátoří ságy ovšem nezpochybnitelné kvality nabízejí pouzejednička (1984) a dvojka (1991) Jamese Camerona - a také k nim se film režiséra Alana Taylora nejvýrazněji vztahuje. Slušnou trojku (2003) a ubohý pokus o vzkříšení v podobě filmu Terminator Salvation (2009), neřkuliterminátorský seriál a další přívěšky, můžete klidně pustit z hlavy. Pokud si sami nevzpomenete, bude vám názorně připomenuto, že: losangeleskou servírku Sarah Connorovou (Linda Hamiltonová) v roce 1984 přišel z postapokalyptické budoucnosti zabít zlý kyborg T 800 (Arnold Schwarzenegger). Měla se totiž stát matkou Johna Connora - vůdce lidských rebelů vzdorujících vzbouřené kybernetické inteligenci Skynet. Dospělý John zase poslal na matčinu ochranu svého spolubojovníka Kylea Reese (Michael Biehn). Ve dvojce byl John teenagerem a spolu s matkou (opět Hamiltonová) a „hodným“ Terminátorem (opět Schwarzenegger) čelil novému skynetovskému zabijákovi - T 1000 (Robert Patrick).

Genisys2

Scenáristé Laeta Kalogridisová (Alexander Veliký, Prokletý ostrov) a Patrick Lussier s motivy z obou filmů zacházeli tak, aby vznikl prequel a současně remake, což je patrně nejšikovnější způsob, jak nějakou sérii restartovat. Nezbytností se pro nový film stal návrat Arnolda Schwarzeneggera (nemluvíme-li o připomínce postavy ve čtvrtém filmu, tak coby T 800 naposled účinkoval před dvanácti lety v terminátoří trojce). S na šedo obarvenými vlasy, žertíky kolem „artritických“ kloubů, novou hláškou „jsem starý, ale ne zastaralý“ a starou hláškou „já se vrátím“ se Schwarzenegger znovu objevuje na scéně... a já přemítám, proč mne to nedojímá ani nerozesmává. Dozajista to není tím, že bych se těšila na herecké finesy sedmašedesátileté hvězdy (žádné nikdy nebyly a nejsou). Humorné i hrdinské momenty nové Téosmistovky ovšem nejsou nic moc - a akční scény, v nichž postava buší do jiného kyborga/robota, působí mechanicky a stereotypně. Inovací Schwarzeneggerovy postavy je především úsměv, který se kyborg naučil generovat, aby se v chování vnějšně přiblížil lidem. Autoři právě v postavě T 800 promarnili podstatnou část svěřeného kreditu. Kyborg přezdívaný Taťka má ve vyprávění málo prostoru - což je mrzuté zvláště proto, že všechny ostatní postavy jsou nejen mnohem nudnější než on, ale navíc postrádají lidskost i charisma.

Genisys3

Nový děj začíná v budoucnosti (jako dvojka), odkud dospělý John (Jason Clarke) posílá strojem času Kylea Reese (Jai Courtney) do roku 1984, aby ochránil svou budoucí matku (Emilia Clarkeová ze Hry o trůny). Jenže Kyle se zhmotní v roce 1984, kde je všechno jinak, než si pamatoval John od matky (a diváci z Cameronových filmů). Hodný Terminátor (Arnold Schwarzenegger) se na Johnův popud ujal Sarah už jako devítileté holčičky, takže ta v roce 1984 není vyděšenou puťkou, ale ostřílenou bojovnicí, která ví vše potřebné o své budoucnosti - včetně toho, že syna počne s Kylem. Ten je tak postavou, na kterou by se divák teoreticky měl citově upnout a jejím prostřednictvím se prorubávat zapeklitou zápletkou (v níž nechybí John ani T 1000 - Byung-hun Lee). Jai Courtney ovšem žel působí tak duchaprázdně a děj je tak překombinovaný, že začne být brzo jedno, kdo koho kam proč vyslal. Navíc je tento film korektní, aseptický a lihuprostý: 1/ žádné z hlavních postav se nemůže nic stát díky možnostem regenerace, cestování v čase atd. 2/ film je zodpovědný k mládeži a ostražitě neukazuje ani kousek násilí, bradavek či penisů.

Genisys4

Terminator Genisys je - co do nápaditosti, espritu a vypravěčské inteligence - ryze béčkovou záležitostí, na čemž nic nemění ani skutečnost, že film měl rozpočet 155 milionů. Režisér Alan Taylor po slušném druhém Thorovi naznačuje problém, se kterým se potýkají někteří dlouhodobě úspěšní televizní režiséři při práci pro filmové plátno: odvádí korektní a slušnou, ale nikoli originální a jakkoli inspirativní či provokativní práci. (Tím nechci říct, že by mne nepobavilo, jak naložil se starými dobrými scénami objevení Terminátora a Kylea v ulicích nočního Los Angeles.)


Nový Terminátor není tak špatný, abyste začali snít o vyhlazení lidstva, jen aby už byl konec filmu - není ovšem zase tak dobrý, abyste se těšili na další díl. Ale možná je ten film fajn a já jsem jenom už moc stará.

Terminator Genisys
USA 2015, 126 minut
Režie: Alan Taylor
Scénář: Laeta Kalogridisová, Patrick Lussier
Kamera: Kramer Morgenthau
Hudba: Lorne Balfe
Hrají: Emilia Clarkeová (Sarah Connorová), Arnold Schwarzenegger (Taťka), Jason Clarke (John Connor), Jai Courtney (Kyle Reese), J. K. Simmons (O’Brien), Byung-hun Lee (T 1000)
Premiéra: 9. 7. 2015

Další autorčiny poznámky k filmovému a politickému dění najdete na jejím blogu AlenaProkopova.blogspot.comTIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.