Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

FILM: Poslední stávka v Hollywoodu

Již týdny pochodují továrnou na sny nespokojení herci menších rolí a scénáristé, dožadující se lepších platových podmínek. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby neměli i jiné požadavky. Hodně jiné, související s nástupem nových technologií.

Již týdny pochodují továrnou na sny nespokojení herci menších rolí a scénáristé, dožadující se lepších platových podmínek. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby neměli i jiné požadavky. Hodně jiné, související s nástupem nových technologií.

Začnu scénáristy. Těm vadí, že kvůli online službám jako je NETFLIX a jemu podobné nedosahují jejich příjmy za opakované přehrávání děl natočených podle jejich scénářů smysluplné výše. Ale to je jen jedna položka na seznamu jejich požadavků. Tou druhou je snaha zakázat používání umělé inteligence k psaní scénářů. Protože umělá inteligence už scénář napsat umí a do budoucna to bude umět ještě lépe a mnohem rychleji a levněji, než člověk. Ano, pořád bude nutný námět, ale upřímně – ony se ty náměty neustále opakují, s drobnými odchylkami. Vytvořit generátor scénářů, kde zadám požadovaný námět (nebo vyberu z nabízených), určím počet postav, prostředí, míru násilí, romantiky, erotiky a případně preferovaný konec a samozřejmě délku – to není otázkou na roky, možná na měsíce. A drtivá většina scénáristů přijde o práci.

A nebudou sami. Oni ti stávkující herci nestávkují jen kvůli tantiémám za odvysílané filmy či seriály (stejný problém, jako mají scénáristé), ale i proti nahrazování živých herců jejich počítačovými náhražkami. Již dnes se ve filmech objevují dodatečně přidané postavy vytvořené počítačem. Používají obličej živého člověka a pohyby jsou nasnímané ve studiu, ale děj na plátně je již jen generovaný. Pro herce to znamená profesionální katastrofu – jakmile může studio používat jeho postavu, nejen, že ho nepotřebuje před kamerou, ale nepotřebuje ani jeho souhlas s vystupováním v reklamě, jakémkoli snímku jakéhokoliv zaměření a v době generování hlasu ani v rozhovorech o filmu.

Zatím se to týká menších rolí, ale je jen otázkou času, kdy budou stejně generovány všechny role. Scénář napíše umělá inteligence, režii obstará umělá inteligence, herci budou vytvořeni v počítači. V první etapě to budou obrazy živých herců, ale rychle se objeví postavy vygenerovány 100% uměle. Budou ideální pro danou filmovou postavu, brady záporáků budou drsnější, svalnatci budou svalnatější, svůdné ženy budou prsatější, zuřiví psi budou mít větší zuby… Filmová studia se změní v počítačové firmy generující filmy bez využití živých lidí.

Ale ani tím to neskončí. S výkonnější technikou bude generování filmu otázkou minut. Dnešní online půjčovny filmů, Disney +, NETFLIX, HBO a další se znění v online službu generování filmů na přání. Námět a další parametry si divák nakliká na dálkovém ovladači a pak si bude moci užít svůj vlastní film, se zápletkami a postavami podle vlastního přání. On sám se bude moci dosadit do hlavní role a zahrát si agenta 007 (nebo Bond girl, podle svých preferencí).

Dostatečně rychlé editory umožní i změny scénáře během promítání filmu. Dojde tak k propojení filmu a počítačových her, kdy si divák během sledování televize bude moci manipulovat s dějem podle svého uvážení. Výsledek své snahy pak bude moci sdílet na youtube, ale těžko říci, jestli se najde někdo, ochotný dívat se na něco, co si sám neupravil podle sebe.

Svět filmu se úplně změní. Herci, scénáristé, režiséři, osvětlovači ani kameramani v něm už nebudou zapotřebí. A tuto změnu nedokáží zastavit, kdyby na jejich požadavky Hollywood přistoupil, prohraje v konkurenčním boji s někým, kdo to neudělá, patrně s nějakými asijskými studii.

Současná stávka scénáristů a herců v Hollywoodu je tedy poslední. Příště už nebude nikdo, kdo by stávkoval.

Ledaže by začala stávkovat umělá inteligence.

P.S. Omlouvám se Astonovi, že mu fušuji do jeho oboru sci-fi. Ale není to moje vina, on se tam svět ubírá sám.

Dokument
12. 7. 2024

Kromě vojenské podpory, na kterou se vztahuje tento slib, mají spojenci v úmyslu nadále poskytovat...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Ivo Fencl
12. 7. 2024

Francouzi připravili novou adaptaci Dumasova klasického románu o pomstě a viděl jsem ji. S...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Jan Bartoň
12. 7. 2024

Prohlášení NATO k Ukrajině garantuje nezvratnost členství Ukrajiny v NATO. Současně hovoří o tom,...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
9. 7. 2024

Nepamatuji, že by někdy v minulosti byly volby v těchto zemích sledovány tak pozorně, jako letos....

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

kroc Tereza Krocová
12. 7. 2024

Do Česka opět dorazily bouřky. Postupují zejména přes jih Čech. Ve Strakonicích voda zaplavila...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

V ruské Moskevské oblasti se v pátek zřítil dopravní letoun Suchoj Superjet 100. Na jeho palubě...

Miroslav Petr
12. 7. 2024

Až do letoška dopravoval státem ovládaný provozovatel ropovodů společnost MERO do Česka ropu pro...

Romana Černá
12. 7. 2024

Jak uchovat ovoce na zimu? Způsobů je hned několik: pod víčkem sklenice, v láhvi i sušené. Ne každý...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Internetová síť X amerického miliardáře Elona Muska, někdejší Twitter, podle předběžných závěrů...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz