26.2.2020 | Svátek má Dorota


FILM: Ceny české filmové kritiky - nominace

16.1.2013

Ceny filmove kritiky - pozvanka

Sezóna udílení filmových cen za loňský rok je v plném proudu. Nominace na britské Ceny BAFTA budou známy 9. ledna, všechny oscarové nominace o den později (tady je zatím najdete jen částečně - pro nás je asi nejdůležitější, že historické drama Davida Ondříčka Ve stínu se do užších nominací na nejlepší cizojazyčný film neprobojovalo). A už 13. ledna budou rozdány Zlaté glóby (nominace najdete tady). My, čeští filmoví publicisté, finišujeme druhé kolo hlasování, které by mělo rozhodnout o nových držitelích Cen české filmové kritiky. Ty se letos budou udílet už potřetí - a i tentokrát bude slavnostní ceremoniál (moderovaný Annou Geislerovou) přenášet Česká televize (26. ledna večer z Divadla Archa). Čeští lvi se budou rozdávat až 2. března, nominační večer proběhne měsíc předtím, tedy 2. února.

Pokud jde o loňský rok, seznam všech českých filmů, o kterých teď hlasujeme, najdete tady na webu Cen české filmové kritiky. Hraných filmů, kterých se hlasování letos týká, je třicet, dokumentů patnáct (já jsem se rozhodla v kategorii dokument nehlasovat, protože jsem letos neviděla všechny filmy.).Na stránce Cen si můžete přečíst také jména všech, kteří byli letos ohledně hlasování osloveni - a zveřejněny jsou už i nominace. Už ty jsou samozřejmě zajímavé: rozhodovat se bude v drtivé většině kategorií mezi filmyVe stínu, Čtyři slunce a Okresní přebor: Poslední zápas Pepika Hnátka. Zatímco filmy Davida Ondříčka a Bohdana Slámy bychom mohli zařadit do kategorie "mainstreamový art", celovečerní tragikomedie Jana Prušinovského, inspirovaná oblíbeným televizním seriálem, je (výborným) žánrovým snímkem, který by se v silnějším roce mezi favority jistě tak výrazně neprosazoval. Oproti roku 2011 byl totiž loňský český filmový rok výrazně slabší - o zajímavých filmech typu Poupat, Nevinnosti, Rodina je základ státu či Alois Nebel jsme si letos mohli nechat jen zdát.

Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka

Na podobě loňského roku má podíl i to, že Jan Hřebejk rozdělil své síly mezi "komerční" Svatou čtveřici a "ultraumělecký" Odpad, město, smrt(rozpaky nad tím, jaký režisérský podíl měl na filmové verzi divadelního představení, se pak promítly do skutečnosti, že v nominacích figurují pouze kategorie kamera a ženský herecký výkon v hlavní roli - který by ovšem skvělé Gabriele Míčové nemusel uniknout). Televizní Posel Vladimíra Michálka a Polski film Marja Najbrta jsou pak slabšími díly zajímavých a dlouhodobě osvědčených tvůrců. Ve výsledku je pro mne letošní hlasování o "nejlepší filmové počiny roku, nové objevy a naděje" spojeno s podobnými pocity rozpaků a neuspokojení jako blížící se prezidentská volba. Přijmout nabízenou, současnou realitu je pro mne těžké: nejradši bych hlasovala pro Poupata. A Václava Klause.

Další autorčiny poznámky k filmovému a politickému dění najdete na jejím blogu AlenaProkopova.blogspot.comSOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě
SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě

Zúčastněte se 16. ročníku veletrhu Prodítě, který se koná na brněnském výstavišti od 5. do 8. března. Těšit se můžete nejen na nákupy potřeb pro děti za zvýhodněné ceny, ale také na bohatý doprovodný program pro maminky i dětičky.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.