Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

FEJETON: Všechno je fikce, i vlastní tvář

diskuse (20)
Včera jsem se díval na sebe do zrcadla a napadla mě znepokojující věc. Vlastně co jsem věděl o tom, jak vypadám? Měl jsem o tom přece jen zkreslené informace, jako každý, zvláště po sedmičce pinot noir. Faktem bylo, že svou skutečnou živou tvář nikdo nikdy nespatřil a nespatří, jedině že by se spolehl na svoji fotografii, amatérské video či svůj odraz v zrcadle, jež však prokazatelně klamalo.

I jedinečné sklo z Carl Zeiss Jeny byla jen nedokonalá tavenina s mnoha vadami. Nevěděl jsem, jestli to byl záměr, poťouchlá Boží hříčka, nebo čirý amaterismus, že Stvořitel zamkl lidskou tvář do zakázané třinácté komnaty. Každý měl přece povoleno spatřit ze svého obličeje jen špičku nosu a to vždy pouze jedním okem a ještě ze strany. Jinak nic. A v tom jsem náhle viděl přičinu všeho zla. Bylo to tak; vývoj lidstva byl přibrzděný.

Představil jsem si život lovců mamutů bez zrcadel, videokamer a fotografií. V čem mohli zhlédnout svoji tvář, pokochat se svými silnými řezáky, vystouplými lícními kostmi a nadočnicovými oblouky, když louže kolem nich byly bahnité a kalné a většinou zamrzlé, když jejich řeč byla skřekavá a mysl nekloudná?

Nepůsobilo to negativně na utváření osobností pralidí, neutrpělo tím jejich sebevědomí? A co jejich ženy? Chudinky méněcenné a opomíjené; ke všemu bez make-upu, nastavovaných řas, plastických operací a svůdných rtěnek...? Nevlekly se proto doby předledové i ledové až příliš a nezaostal vývoj člověka jen proto, že pro neznalost svého image došlo ke zpožděnému přerodu homo erektus v homo sapiens? Ještě, že se objevil šikula, jenž smíchal křemičitý písek, potaš, vápenec, sodu a kdoví co ještě, aby z toho všeho vytavil sklo.

Vzpomněl jsem si na ulice v Kábulu, kde ženy nesměly spatřit ani tu inkriminovanou špičku svého nosu a pochopil jsem důvod islámského tmářství. Zahalené v burkách se mohly svýma očima jen ve velmi zúženém úhlu pohledu přesvědčovat, jak je ten svět kolem nich bez ďábelských zrcadel, fotografií a satanských kamer nedovinutý. Jako embryo, jemuž ještě nezačal fungovat mozek.

Nezbylo mi než doufat, že čas pokřivených zrcadel jednou pomine a že se naši potomci konečně spatří v tom pravém světle. Kdysi jsem chtěl být Saint-Exupérym a věřit romantickému alibismu, že nejkrásnější věci jsou neviditelné a že spatřit je může pouze srdce. Pak jsem ale začal věřit v rozum, jenž se na rozdíl od srdce ještě transplantovat nedal a už jsem Saint-Exupérym být nechtěl. Navíc jsem se vždycky výšek bál.

Mozkové závity měly absolutní rozhodovací moc, jako principál nad svými loutkami na motouzcích. Vše, co dělal život životem se líhlo pouze v mozku, v němž se utvářel celý vnější svět. Život lidské bytosti přece začínal nastartováním mozku a končil, když mozek definitivně vypověděl službu.

Přemítal jsem a přitom vzpomínal na nepálské hinduisty, kteří tvrdili, že kdyby velký Šiva zavřel i své třetí oko, celý svět by náhle zmizel. Něco na tom bylo. Když mně doslouží mozek, copak celý svět rázem nezmizí? A co když jsme já i všichni kolem mě vzájemně existovali jen ve svých šedých mozkových kůrách...?

Ač jsem si hlavu lámal, jak chtěl, na nic kloudného jsem však už nepřišel, než na to, že všechno je fikce, i vlastní podoba. Připadalo mi to najednou nespravedlivé, že tolik proklamovaná všemocnost lidského bytí je jen fikce, kašírka. A tak jsem si vzpomněl na Moliérova slova:

,,Spravedlnost je na mé straně, ale svůj proces prohrávám!”

Převzato s laskavým svolením autora z Bretislav-Olser.enface.cz

Jan Kovanic
24. 7. 2024

Mince snad skutečně vydává Republika Kongo, avšak nabízejí je nám chytráci z provařené firmy ČESKÝ...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Petra K.
24. 7. 2024

Jedno ze dvou letošních překvapení. Kalendář! Sláva veliká!

Jan Ferenc
24. 7. 2024

Je nutné chápat zvolení Ursuly z Leyenů také jako rozhodnutí za plynulé pokračování dosavadní...

Lubomír Stejskal
24. 7. 2024

Za americkým prezidentem zamířil 22. července premiér Netanjahu. Na novou situaci reagoval slovy:...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

jhr Jan Hron, ČTK
24. 7. 2024

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úvodu projevu v americkém Kongresu řekl, že svět čelí střetu...

pek Petr Ježek
24. 7. 2024

Policisté pátrali po čtrnáctileté dívce z Tachovska, která v úterý před půlnocí odjela se svým...

dtt Ditta Stein
24. 7. 2024

Britská armáda musí být do tří let připravena vést válku proti „ose převratu“, kterou tvoří Rusko,...

Josef Kopecký
24. 7. 2024

Vláda rozhodla, že kandidátem České republiky do Evropské komise bude ministr průmyslu a obchodu...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Tenistka Laura Samson pokračuje na turnaji v Praze v životním tažení. Šestnáctiletá hráčka otočila...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz