21.2.2020 | Svátek má Lenka


FEJETON: Skandál

17.7.2014

Husa upalují v ČT z peněz daňových poplatníků!

Česká televize začala natáčet dvoudílný historický film, který má mít premiéru v polovině příštího roku, kdy bude šestisté výročí upálení Jana Husa.Režisér Jiří Svoboda se projektem vrací po devíti letech k celovečerní filmové režii. Scénář napsala scenáristka a spisovatelka Eva Kantůrková a titulní role se ujal Matěj Hádek. A řekněme si to rovnou - bude se zase upalovat!

Myslím, že je na pováženou, že žádné umělecké dílo s danou tematikou se dosud neodvážilo podívat se na českou historii novýma očima a vyhnout se tragickému skonu Mistra Jana na hranici. Ponechme stranou skutečnost, že kdyby Hus zemřel v požehnaném věku ve spánku v posteli, nikdo by ho velmi pravděpodobně nepovažoval za ikonickou figuru domácí historie. Soustřeďme se na otázku zodpovědnosti vůči divákovi, který se chce nejen poučit, případně vidět "skutečný příběh", ale po těžkém pracovním dni stráveném u soustruhu či u počítače se touží také pobavit a odpočinout si. Zodpovědnost České televize k němu je v tomto případě nulová.

Je kupodivu, že tvůrci projektu - přestože jsou zkušení profesionálové - se nedokázali vyhnout stejné chronické chybě, jaké se dopouštějí všichni autoři děl o Husovi: každá husovská divadelní hra, film (či dokonce taková pokleslá záliba jako comics!) ignoruje divákovu potřebu napětí a překvapení. Takže divák příběhu o Janu Husovi PŘEDEM VÍ, JAK TO DOPADNE S HLAVNÍM HRDINOU. Dnes je přitom už každý publicista či filmový kritik ostře kárán za to, že ve svém textu potenciálním divákům prozrazuje děj příběhu.

Protože jde o projekt veřejnoprávní televize, bude Hus navíc upalován za peníze nás - daňových poplatníků! Film prý bude mimořádně nákladný (jenom toho dřeva, co se při upalování spálí).

Je jen správné a logické, že vznikla občanská iniciativa, ke které se mohou připojit všichni, kdo s postupem České televize nesouhlasí. Má svou stránku na facebooku. A především - vznikla i petice ZA NEUPÁLENÍ MISTRA JANA HUSA V NOVÉM SERIÁLU ČT O MISTRU JANU HUSOVI. (Podepsat ji můžete zde).

Kdo trochu myslí na budoucnost tohoto diváckého národa, měl by se zamyslit i nad tím, že ČT se chce v budoucnosti věnovat dalším postavám z české historie. Například Antonínu Dvořákovi nebo Karlu IV. Znamená to, že v prvním případě bude hrdina skládat Rusalku a v druhém budovat Karlštejn?

Další autorčiny poznámky k filmovému a politickému dění najdete na jejím blogu AlenaProkopova.blogspot.comAdvantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR KONTROLER AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.