22.9.2019 | Svátek má Darina


FEJETON: Požehnaný advent!

13.12.2017

Cítím povinnost upozornit hned na počátku na to, že nejsem velký znalec následující tématiky. Vycházím pouze z úvahy člověka, který na rozdíl ode mne věděl, co říká – a co mne také zaujalo. Hovořil o tom, že v některých obchodech s vánočním zbožím navozují tu správnou atmosféru hraním vánočních koled. To ale nedává žádný smysl, protože Vánoce ještě nejsou. Je advent, bylo by tedy na místě uvádět adventní skladby a písně. A teď jsem zase vedle, protože bohužel nevím, jaká hudba to má konkrétně být (snad pomohou čtenáři). Je to vlastně paradox, protože když jsou Vánoce konečně v plném proudu, žádné koledy se už nehrají a začínají výprodeje. Koledy by teď už stejně byly oposlouchané, všední a už by nás ani nebavily.

Podle katolického katechismu začíná vánoční doba slavností Narození Páně, 25. prosince. Slouží se mše svatá v noci, za svítání, a ve dne. Vánoce tedy nekončí už „na Štěpána“, jak se často domníváme, protože druhý den už jdeme zase do práce, ani na „Tři krále“, kdy vyhazujeme vánoční stromky, aby je někdo odklidil, a také proto, aby nám opadávající jehličí ještě víc nezasvinilo koberec. Svátek Tří králů je 6. ledna, což je slavnost „Zjevení Páně“, a teprve následující neděli poté svátkem „Křtu Páně“ již Vánoce končí.

Vědomosti o církevních svátcích bývají někdy chabé. Jeden poslanec prý na otázku, co křesťané o Vánocích slaví, věděl, že „narození Ježíše, matkou byla Panna Maria, ale kdo byl otec, to už dohromady nedám“.

Domnívám se, že vztah k náboženství může mít každý člověk, jaký chce, ale mohli bychom znát alespoň základní pojmy týkající se křesťanství, judaismu i antiky, protože to patří do obecného kulturního povědomí. Obrazy starých mistrů i antické sochy by k nám v galeriích promlouvaly srozumitelněji a odnášeli bychom si z nich mnohem hlubší prožitek. Kdybychom měli lepší znalosti, bylo by nám také coby puberťákům jasné, proč naše češtinářka hartusila, že když se nebudeme pořádně připravovat z hodiny na hodinu, tak na konci pololetí nastane „pláč a skřípění zubů“. Poznávali bychom, že před námi stojí prorokyně biblických rozměrů „dštící na nás oheň a síru“, a neviděli v ní pouze lehce komickou osůbku s brejličkami a s drdůlkem na temeni hlavy.

Někdy také bývá slyšet názor, že církevní svátky jsou převzaté svátky pohanské, jen přizpůsobené novým potřebám. Stejné je to i s námi. Podstata Vánoc i Velikonoc nám uniká, a také si vytváříme své vlastní tradice zaměřené spíše na folklorní odkaz. Vždyť i komunisté měli své svátky provázené procesími (prvomájový a jiné průvody), svá kázání (příležitostné projevy funkcionářů), oslavné chorály (Píseň práce, Internacionála) i uctívání svatých (mausolea Klementa Gottwalda a Vladimíra Iljiče Lenina). Ono totiž není snadné vymyslet něco, co tu ještě nebylo, tak proč se nad tím pozastavovat? Užijte si své Vánoce, ať už u Vás naděluje Ježíšek, Santa nebo Mojžíšek, ať už jsou vaše Vánoce šťastné a veselé, nebo požehnané, ale hlavně ať jsou spokojené!Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.