24.9.2022 | Svátek má Jaromír


Diskuse k článku

FEJETON: Nezničitelné é-ání

Je opravdu nezničitelné? Navzdory tomu, že „é-ání“ lze težko přežít bez psychické úhony? O tomto ošklivém jevu jsem se zmiňoval už před lety, článek se jmenoval Naši roztomilí é-áci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Novák 23.10.2020 12:32

No já bych řekl zcela jednoduše "soustředíme se" . Říci to můžete. Dokonce jistá dr.(na jméno si nevzpomenu), odborníkyně na český jazyk, jež měla v Českém rozhlase jazykovou poradnu, by Vás pochválila. Ta ostře odsuzovala " budeme se soustředit". I odborník se někdy mýlí. Sloveso "soustředit se" vzbuzuje dojem, že "sou" je předpona a tedy je to sloveso vidu dokonavého. A tedy,že "soustředit se" mluví o budoucnosti. Jak byste to popsal v přítomnosti? "Středíme se?" Takové sloveso asi není. O tom,co je v češtině správné, rozhoduje nejen zdravý rozum a pravidla českého jazyka. Rozhodující slovo mají šamani z ÚJČ AV.Ti se drží hesla "hlas lidu, hlas boží".A za správné označí jakoukoliv kravinu, pokud ji používá hloupá veřejnost. A myšlení veřejnosti je stále mrzačeno masomédyji, v nichž novináři, redaktoři používají slova,jejichž význam neznají a dávají jim význam jiný, nebo mají hrubé chyby v myšlení a klamou tím veřejnost.

V. Křepelka 21.10.2020 22:40

No já bych řekl zcela jednoduše "soustředíme se"

V. Pavelka 21.10.2020 20:55

Éé-čka kosmonauta Remka, byla tak devastující a k neposlouchání , že zcela vymazala jeho úspěšnost ?!

P. Novák 21.10.2020 18:45

Budete se divit, ale "budeme se soustředit" je podle odborníků z ÚJČ AV správně, protože z historie je "soustředit"nedokonavé. ;-D

V. Křepelka 21.10.2020 15:52

Mám spolužáka a přítele, který již před více než padesáti lety nás bavil nějakými krkolomnými obraty. Jinak ovšem nutno říci, že v češtině, angličtině i němčině, kterou jako usedlý v Bavorsku již přes pět desítek let je pedantický perfekcionista. Pouze pro pobavení právě původem z té němčiny používá vazbu "budeme uvidět". Ale zdá se že tento patvar potažmo pavazba se také vedle Jakoby stává módním obratem. Zcela vážně jsem už vícekráte slyšel "budeme se soustředit" a dotyčný(á) tím vůbec nemínil někoho pobavit.

J. Chaloupka 21.10.2020 14:42

A všimla jste si, že když uvidíte v TV nějakou novou tvář, že je to tvář mladá? Asi je vybírá ten šéfredaktor Šámal podle nohou.

P. - 21.10.2020 14:14

Myslím, že v případech, které popisujete, by mohlo jít spíše o autocenzuru.

Anebo o docela obyčejné rozpaky, ostych či nepřivyklost veřejnému vystupování. Kdoví, jak bych mluvil já...

R. Dubravský 21.10.2020 12:51

Možná ti é-ající tím dávají najevo, že následující slova jsou z nich vynucena a jejich skutečnému názoru neodpovídají. Čeština tak funguje i v neoficiálním projevu.

I. Hlaváček 21.10.2020 12:31

Vezměte si třeba Miloše Zemana. On reaguje na otázky novinářů typicky tím, že řekne něco ve stylu: "Podívejte se pane redaktore, Vaše otázka zněla .... " . Řekne to pomalu a stejným tempem pokračuje v odpovědi. Tím získává čas na promyšlení odpovědi, hovoří plynule. Není to úplně špatná taktika, je prostě zkušený řečník a snad je to i lepší, než ze sebe vypustit úplnou hloupost, hlavně že to bylo rychle. Dělá to formálně dobře, horší je obsah jeho sdělení.

M. Rozbořil 21.10.2020 12:12

Sice to nesouvisí s článkem, ale uvědomujete si, jak dlouho trvá, než se projeví opatření proti viru a opatření proti neumětelovi na hřiští? Je v tom jistý fajnový rozdíl.

H. Kotaz 21.10.2020 11:06

Těch pár novinářů ano.

Ostatní v médiích jsou mluvící hlavy, pisálkové.

J. Fridrich 21.10.2020 10:55

Je až neuvěřitelně podivné, že naše opozice i všechny sdělovací prostředky kritizují to, že vláda reaguje na vývoj situace v naší zemi pohotově tím, že ta OPATŘENÍ MĚNÍ dle měnícího se vývoje.. Dle nich a některých našich občanů by to dělat neměla ?

Tedy například, když trenér hokeje-fotbalu-basketu v přestávce reaguje na vývoj utkání tím, že změní svým hráčům taktiku, než jakou určil na začátku zápasu, tak je to špatně ? Když v létě jdu jeden den ven v kraťasech a tilku a druhý den se ochladí, tak to své oblečení nemám pozměnit za teplejší ? Už je to opravdu jak ve zvláštní škole...

M. Moravcová 21.10.2020 10:41

R^

M. Moravcová 21.10.2020 10:40

R^R^R^, bohužel i terénní redaktoři v televizích. Je to příšerné. A ještě ke všemu mnozí novináři neumí česky.

H. Kotaz 21.10.2020 10:35

Přesné a trefné !

F. Svoboda 21.10.2020 10:22

Díky, skvěle jste popsal nešvar, na který jsem hodlal upozornit již dříve, nicméně jsem dospěl k názoru, že by to mělo dopad jako házení hrachu na zeď. Kromě toho se vyskytuje stále více prohřešků proti v češtině mluvenému slovu. Nejhorší je však ...budeme se přizpůsobit "místo přizpůsobíme se. Rovněž i jiná úsloví, jako např. stále používané .. v horizontu několika dní, týdnů či let , kdy stačí české " během". Nakonec ještě něco k jednomu vysoce postavenému soudruhovi .. "samozřejmě.. udělali jsme maximum "!!!

J. Fridrich 21.10.2020 10:14

É-ání mně tak nevadí, jak to, že mnoho i rozumných lidí a skutečných odborníků se obává říci manipulujícímu redaktorovi svůj NÁZOR na řešený problém -i když je jiný, než se nyní, v naší době VYŽADUJE a " nosí "...

On i ten pojem korektnost se zcela obrátil ze svého původního významu..

P. Adámek 21.10.2020 10:11

Mně hrozně vadilo ö-ání Alexandra Dubčeka, když se po tzv. sametové revoluci opět objevil na veřejnosti - hlavně ve srovnání s novou garniturou, která měla co říct a proto ne-é-áovala.

S. Ševeček 21.10.2020 9:53

nedostatečná slovní zásoba k tomu.

/kdo od dětství nečte, má podobné problémy.

Z. Lapil 21.10.2020 8:50

Klííd, taky by mohli říkat vole, jak se podařilo jistému kolegovi při rozhovoru s výrazně starší velkou šéfovou :-).

Řekl bych, že se jedná o jev starý jako lidstvo samo: rozhodně to použili v jedné scénce Šimek se Sobotou: https://www.youtube.com/watch?v=WRLvuYbF3O4.

Vážněji: zásadně mi to vadí u redaktorů, tam je to evidentní snaha mluvit rychle. Ale chce to být hodně zkušeným rozhovořovaným, aby se člověk nenechal strhnout.

J. Jelínek 21.10.2020 8:21

Éání je staré, starší než jakékoliv veřejnoprávní či soukromé medium a není specifickým znakem příznivců "Bruselu". Pamatujete na Rychle Ë Mluvícího É Kosmonauta? Pro neprofesionála je projev na mikrofon stresující zéležitost

J. Nevrkla 21.10.2020 8:13

R^:-)

V. Kolman 21.10.2020 6:11

To jsou holt ty paradoxy pane Adlere. Život občas tropí neuvěřitelné věci :-). Přeji vám hezký den.

V. Koreis 21.10.2020 5:19

Koncem let sedmdesátých se pro mne naskytla tady v australském Brisbane příležitost stát se moderátorem českého vysílání. Chopil jsem se jí. Když jsem si potom doma pustil záznam ze svého prvního vystoupení, zhrozil jsem se nad množstvím toho é-ání, které jsem tam měl. Zařekl jsem se, že to do týdne, kdy jsem měl mít další pořad, napravím. Soustředil jsem se na to, abych i při normální mluvě tyto é-á zvuky vynechal. Místo nich, abych byl prostě tu vteřinku zticha. O týden později už to bylo tak o 80 procent lepší, Později postupně ještě lepší. Dělal jsem pořady v češtině i angličtině a dokázal jsem být celkem plynný, i když jsem mluvil spatra, bez přípravy.

Radio už nedělám moc let, kromě občasných příležitostí. Před časem si mne zdejší veřejnoprávní ABC jednou v pátek třináctého pozvala, abych ve studiu v přímém přenosu hovořil o čísle 13 a pověrách, které se k němu vztahují, a odpovídal na otázky posluchačů. Nahrál jsem si ten asi půlhodinový rozhovor. Doma jsem se zhrozil. Zase to tam bylo, a jak zlé!

M. Adler 21.10.2020 5:14

Pane Kolmane, žasnu - já jsem příspěvek dopsal asi o dvě minuty po Vás, a to ve Vancouveru, B.C. Nejspíš jsme to psali současně, já jen pomaleji (s českou klávesnicí dost bojuji. Nebo ona se mnou.) A má poslední povídka pro Neviditelného psa byla jako z udělání o "synchronizaci." V řeči hrdého Albionu - Go figure!

M. Adler 21.10.2020 5:03

Moc pěkné, Pavle, svižně napsané. Ovšem trochu, é, řekl bych é-é, se mýlíš. Jev je to starý, a jako studentíkovi, přivydělávajícímu si v rozhlase, mi nakazovali ty pazvuky pokud možno vystříhat. A zahodit. V brněnském rozhlase z nich naopak slepili projev - a omylem ho odvysílali místo toho vyčištěného inauguračního projevu nového "normalizačního" předsedy Svazu skladatelů. A byl to snad nejobsažnější a nejzajímavější z jeho projevů. "Soudruzi éééé, řekl bych éé. Ovšem jindy zase éé-éé, ale potom ééééé. Se Sovětským svazem ééééé, a úspěšně ééé..." Paráda! I když tvůrci té parády to profesionálně nepřežili... Ale to jsem se trochu zakecal, pěkně jsi to napsal, ale ééé, jev je to spíš ééé, řekl bych, ééé, starší.

V. Kolman 21.10.2020 5:01

Nejen e-ání! Ono se nám tu poslední dobou rozmohlo i "hnutí" JAKOnů, v rozvinutější formě pak JAKOBYnů, PROSTĚáčků, JISTĚů, POCHOPITELNĚáků a dalších, na které si už ani nevzpomínám.

V dřevních dobách "hlozrasu" existoval zaměstnanec, který vládl nůžkami a ten ta různá mručivá éééééééé z předtočeného magnetofonového pásku vystřihával. Takže "celebrita" po "léčbě nůžkami" mluvila normálně. Dnes na tohoto dobrého muže/ženu asi už nejsou peníze a tak trpíme, trpíme, trpímeééé.......

Měl jsem před mnoha desetiletími vzácnou možnost slyšet projev jisté "celebrity", vzniklý slepením řečnické vaty, složené JENOM! ze samých ééééé a pod. Byl to opravdu zajímavý projev;-D;-D;-D.

V té době to byl i odvážný čin, za který mohl onen lepič magnetofonových pásků - recesista přijít o zaměstnání, či být jinak nemile postižen.