28.10.2021 | Den vzniku samostatného československého státu


FEJETON: Není čas zemřít, ale…

6.10.2021

Dnes vám povím, proč hned tak brzy nepůjdu na nový film o agentovi 007 Bondovi Není čas zemřít. Možná si řeknete, co je nám do toho. Já se ale dostanu k jakémusi snad moudrému zobecnění. Nejdřív ale k té bondovce.

Moc jsem se na ni těšil, nicméně můj kamarád Jiří mě předešel a se svou přítelkyní se do kina dostal už den po premiéře. Hned nazítří jsem mu volal, jaké to bylo.

„Bylo to jako v té anekdotě, jak Kohn vyprávěl Roubíčkovi, že byl na opeře, na Lohengrínovi. No tak jaký to bylo, Kohn, ten Lohengrin, taky se ptal Roubíček. Co jim mám vyprávět, pane Kohn. Když jsem se v deset podíval na hodinky, bylo půl devátý,“ řekl Jiří.
„No a co přítelkyně?“ ptal jsem se dál.
„Ta na konci zamáčkla slzu,“ odpověděl Jiří.

Ano, hned tak nepůjdu na film, který znudil Jiřího a dojal jeho přítelkyni. Jsem celoživotní fanoušek Jamese Bonda. Četl jsem všech dvanáct románů Iana Fleminga a viděl všechny filmy. Bylo mi sedmnáct, když jsem na uzavřeném promítání viděl první bondovku, Doktora No. V osmdesátých létech jsem se zapojil do okruhu pokoutních distributorů videokazet a obohacoval jsem trh tím, že jsem naživo filmy překládal. Ten poslední byl A View to a Kill a já prosadil název Vyhlídka na vraždu a jsem pyšný, že se ujal. Takže James Bond a já, my jsme zavedená dvojka.

Jenže časy se mění a Bond s nimi. Trpce jsem nesl, když odešel Pierce Brosnan a nahradil ho Daniel Craig. Hodně jsem mručel po odchodu starého dobrého M a jeho nahrazení dámou. Ano, hodně jsem toho musel překousnout za těch bezmála šedesát let od první premiéry. Bonda filosofujícího a slitovného bych asi nerozžvýkal. Bond má mladé dámy pojímat do své náruče a on je místo toho dojímá, takže noří obličej místo do polštáře do kapesníčku.

Jenže tak to je, a dostávám se k onomu inzerovanému zobecnění. Jsme šedesát let od první premiéry. Svět se změnil, lidé se změnili. Představte si, že by dnes Daniel Craig na plátně střídavě zabíjel lidi a tahal bondgirls do postele, nasával vodku s martini a hrál ruletu za peníze daňových poplatníků. Lidi by ho za to utwitterovali. A podívejte se na recenze na Československé filmové databázi. Film tam dostává jedničku, to je nejhorší ocenění, ale taky maximální počet pět. Za deset, patnáct let bude dostávat jen pět hvězdiček a bude pokládaný za klasiku. My, co dáváme palec dolů a jednu hvězdičku, my tu holt už nebudeme. 

Ne, nutně není čas už zemřít. Je ale čas se smířit s tím, že zemřel duch šedesátých let, se vším všudy, i s Bondem.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Neff.czNutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.