Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

FEJETON: Klavír? Nutit nebo nenutit děti hrát?

Věřte tomu nebo ne, ale po čtvrtstoletí pauzy jsem propadla klavíru. Dokonce se doma o něj pereme. Tedy já a mí tři synové... Ovšem i u nás to zpočátku vypadlo, že hudební výchova dopadne bledě a bude se opakovat rodinná historie.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JT

2. 8. 2017 16:18
Pekny clanek. Ja jsem to mel ponekud naopak

Do puberty odpor, ktery rodice jeste dokazali zvladnou. Nastupem puberty me to zacalo bavit. Vcetne stupnic, etud a vseho okolo. Po mnoha letech se vracim v puvodnimu repertoiru. Technika je pryc a vraci se velmi pozvolna, ale jednodussi veci mi zneji tak nejak lip nez driv.

Tu Mesicni sonatu, prepokladam, hrajete jen prvni vetu, ze. druha je takovy Beethovenovsky prumer, treti je bomba, ale dost tezka.

0 0
možnosti
JJ

J. Jurax

2. 8. 2017 14:47
Jojo, já měl kliku

naši měli známého učitele hudby, jenž jim mou hudební výchovu rozmluvil. Prý mám absolutní hudební hluch a ještě gramlavé paprče. Jsem mu dodnes vděčen ...

0 0
možnosti
MB

2. 8. 2017 15:55
Dobrý den, pane Juraxi! (14:47). Slyšel jsem ....

... od několika hudebních odborníků, že hudební hluch (termín je tuším Horníčkův) neexistuje a jen ve vyjímečných případech (morfologická vada ucha) je vnímání hudby znemožněno. Takže hudbu je schopen vnímat prakticky každý. Pokud tedy nechodíte na koncerty, či do opery a pod, tak Vás známý učitel hudby připravil o jednu, dost důležitou, životní nadstavbu.

U provozování hudby je to trochu jiné. Vždy jsem se s obdivem díval (na př. ve filmu) jak pan řídící, pan učitel, pan doktor a pan farář hráli kvartetní muziku. Já jsem byl dost levej (piano) a mohl jsem nechat oči třeba na kamádovi ing. arch. Vojtěchu Vojtěchovi (zvaném repetice) jak válí na piano, nebo na varhany. Přesto mi to ke vstupu do koncertních síní či do divadla stačilo. Hezký zbytek dne.

0 0
možnosti
LS

2. 8. 2017 14:11
Ta nechuť v dětství postihla

téměř každého. Dokonce prý i R. Firkušného museli ke cvičení uplácet bonbóny. Kdo nevydrží často v dospělosti lituje. Někdy i obviňuje rodiče - já jsem ještě neměl rozum ! Osobně na sklonku života vidím co všechno mně hudba dala. Rozhodně doporučuji rodičům přiměřeně děti nutit. Ovšem jestliže je těch "musů" moc (angličtina, gymnastika, výtvarka...)- znám ty případy.

0 0
možnosti
JK

2. 8. 2017 14:33
Zdravím... fakt, že jde o to - přiměřeně..

Táta tak "přiměřeně" nutil, až jsem nakonec práskla víkem, zamkla a šla s velmi ironickým úšklebkem hodit ten klíček do kanálu před barákem.. Finito..

On si občas stoupl s houslemi za mnou, a když jsem nějaký tón zvrzala, chytla jsem smyčcem přes ruku.. Už si nejsem jista, koho jsem nenáviděla víc, jestli jeho či ten nebohý klavír..

0 0
možnosti
JM

2. 8. 2017 13:17
Ještě lepší jsou slušné klávesy ..

Tisíc nástrojů a zvuků, do toho Vám může "jet" jazzový, rockový, rockenrolový...." doprovod a levá ruka k pravé dělá druhý hlas s držením tóniny....Roland,Yamaha ...

0 0
možnosti
JT

2. 8. 2017 16:24
Re: Ještě lepší jsou slušné klávesy ..

No tak to neni pravda. Elektrofonicke varhany maji prednastavenou barvu tonu, s tim se neda nic moc delat. Ale mozna, ze na nejake to domaci smrdlani to staci.

0 0
možnosti
MV

2. 8. 2017 10:26
To je dobře,

mě se něco podobného přihodilo s kytarou.

0 0
možnosti
JV

J. Vlček

2. 8. 2017 8:27
Gratuluji...

...k návratu k tak nádhernému koníčku jakým je hudba a hraní na hudební nástroj.

0 0
možnosti
MK

2. 8. 2017 1:39
Hustý a děkuji

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz