Středa 23. dubna 2025, svátek má Vojtěch
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

FEJETON: I hudba vadila

diskuse (17)

Blíží se kulaté výročí konce druhé světové války. Kdoví, jestli by dnešní maturanti uvěřili, že za druhé světové války musely mít všechny radiopřijímače v okupovaném Československu vyoperované krátké vlny. Těmi se totiž, krom zajisté podstatně důležitějšího zpravodajství a komentářů, mohla šířit také nákaza svobodomyslné hudby. Zbavit přijímače krátkých vln bylo řešení technické. A po válce? V historii Českého rozhlasu čteme: „Od počátku padesátých let byla tato oblast (populární a zábavné hudby – pozn. P. L.) poznamenána přísným vymýcením veškerých vlivů západní hudby, v jehož důsledku byly odmítnuty nejen novější vývojové proudy, ale dokonce i jakékoli náznaky jazzu.“ To bylo řešení takříkajíc programové. Takže bylo nutno jít – jak se zcela nesmyslně říká – do éteru.

Radio Luxembourg, důvěrně zvané Laxík, nevysílalo zprávy ani politické komentáře. Proto - na rozdíl třeba od Hlasu Ameriky, Londýna nebo Svobodné Evropy - nemuselo nutně být rušeno. A tak se stalo vzácným pramenem populární hudby, pro mnohé dodnes nezapomenutelným. Díky Laxíku jsme si hned v roce 1950 mohli poslechnout například nejnovější velký šlágr Nata Kinga Cola, jeho podání Mona Lisy:

Dalším zdrojem politicky nežádoucí muziky byla rozhlasová stanice RIAS Berlin (Rundfunk Im Amerikanischen Sektor). Vysílala v letech 1946-1993 a pokládá se za průkopnici hitparád; už v roce 1949 měla v pravidelném programu Šlágr týdne. Vůbec to nebyl vždycky a výhradně swing; stanice chtěla vyhovět širokému publiku, a tak třeba v roce 1951 uvedla tango, které se dokonce několik týdnů drželo jako Šlágr týdne číslo 1 a vzápětí se ozývalo ze všech rozhlasových stanic. Tady je onen hit z roku 1951, zpívá slaďounce tehdy módní Gerhard Wendland:

American Forces Network (AFN) si jako slovní ochrannou známku nechalo zapsat americké ministerstvo obrany pro své rozhlasové a televizní služby. První stanice AFN v okupovaném Německu, v Mnichově, začala vysílat 10. července 1945 a brzy se stala dalším nepostradatelným pramenem zábavné hudby v zemích pod sovětskou kontrolou. Byl to zejména hodinový pořad swingu v pravé poledne nazvaný Obědvání v Mnichově. Americký voják ve funkci hlasatele zažertoval; místo anglického Munich jako by přečetl německé München, jenomže anglicky, tedy jako Manšn. Prostě ohlásil (foneticky) Lanšn in Manšn. A pořadu to zůstalo. Právě z AFN jsme například poprvé slyšeli velký hit orchestru Glenna Millera, skladbu Carla Sigmana a Jerryho Graye Pennsylvania 6-5000. Jde o telefonní číslo hotelu Pennsylvania, jednoho z 538 hotelů na Manhattanu v New Yorku, v jehož Cafe Rouge Millerův orchestr často vystupoval. Číslo funguje dodnes, jak si můžete ověřit: USA (001), New York City (212), ústředna telefonního okrsku Pennsylvania, tedy PE (73) a pak už číslo ze skladby Jerryho Graye a Carla Sigmana (65000). Ozve se vám příjemná dáma s nabídkou hotelových služeb, v pozadí k tomu hraje Millerův orchestr, bohužel už jen z kompaktního disku, zato však neomylně – evergreen Pennsylvania 6-5000:

A ještě bonus, opět z AFN a z roku 1950; Sarah Vaughan zpívá Perdido. Tohle španělské slovo znamená prohraný, zkažený, zničený, ztracený, promarněný, darebný, obscéní … a to prý ani zdaleka ještě není všechno. Sarah byla v roce 1978 poctěna čestným doktorátem na Berklee College of Music a tady ji máte:

Jan Kovanic
23. 4. 2025

Není papež ten, jenž by se zalíbil všem.

Hana Lukešová
23. 4. 2025

Pachatel je americký příznivec Palestiny bílé pleti.

Aston Ondřej Neff
23. 4. 2025

Jedu takhle po Strakonické a míjím nudný zelený billboard

Jan Bartoň
23. 4. 2025

Turek svádí smrtelnou nehodu dalšího „rychlíka“ na média.

Aleš Michl
23. 4. 2025

Deficity veřejných financí jsou pro inflaci násobně horší než cla

Aston Ondřej Neff
21. 4. 2025

Dneska opravdu jen krátce, kdo by se o svátcích chtěl zabývat politikou.

Aston Ondřej Neff
22. 4. 2025

Jeho Eminence Turkson má škraloup

Aston Ondřej Neff
23. 4. 2025

Jedu takhle po Strakonické a míjím nudný zelený billboard

Robert Williams
22. 4. 2025

Demontáž kapitalismu, přesun bohatství, demontáž Západu

Hana Rybnická
21. 4. 2025

Jak ostatní univerzitní lídři reagovali na Bílý dům.

Lidovky.cz
23. 4. 2025

Oba týmy se střetnou ještě v neděli v rámci ligy, ještě předtím ale spolu hrají semifinále domácího...

Jaroslav Veis
23. 4. 2025

S obdivem k vynálezu krájeného chleba se potkávám v anglicky psaných textech už pěkných pár let a...

Vojtěch Tůma
23. 4. 2025

Jména ze zámoří zatím na seznam posil pro světový šampionát naskakovala spíš pozvolna. Teď se k nim...

Josef Kopecký
23. 4. 2025

Poslanci dali šanci zavedení jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele, které má nahradit od...

ČTK, jhr Jan Hron
23. 4. 2025

Americký prezident Donald Trump vyčetl svému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému jeho...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz