Neviditelný pes

FEJETON: Chcípní, potvoro!

26.2.2007

(věnuji všem podobně postiženým)

„Chcípni, potvoro!“ říkáme si navzájem u každého mocného kýchnutí. Já a moje chřipka. Přítulná mrcha, už zase se vrátila. Zřejmě jsem se jí před nedávnem dost nevěnovala, tak se mnou opět vlezle sedí na židli a nemíní zmiznout. A já? Nejsem schopna prát, žehlit, vařit či jinak se angažovat, udržím se tak akorát židle & počítače. Co už mám dělat? Brouzdám tedy internetem, to mne nestojí příliš energie. Zkouším zadat heslo chřipka do Ottovy encyklopedie. A mám ji:

„....vnímavost ku chřipkové nákaze jest neobyčejně velká, tak že 60-70% obyvatelstva onemocní. Tato velká vnímavost hlásá se tím, že celé rodiny rázem nebo v nejkratší době bývají zachváceny, když prvý případ onemocnění v rodině se přihodil. Soudilo se dříve, že chřipka jest onemocněním miasmatickým, ale dnes jest četnými případy dovozeno, že domy, kláštery, ústavy, káznice, osady přísně se isolující nákaze tak dlouho unikly, dokud isolace nebyla porušena.“ Poslední aktualizace 1.1. 1908. Roztomilý uzlík na čase digitálního toku informací, téměř sto let stará aktualisace. Jsem dojata. Ale přeci jen neuspokojena. Přemísťuji se tedy na soudobější sběrnu chytrých dat, Wikipedii.

„...ačkoli množství lidí v západním světě bude často volat těžký chladný “chřipka”, vy víte to, když vy jste dostali skutečnou chřipku jak jeho účinky jsou hodně hroznější a trvají déle. Typicky chřipka bere o 1-2 týdny dostat se z. Chřipka může být vražedná nemoc, obzvláště pro slabý, starý nebo chronicky nemocný. Nějaká chřipka pandemie zabily milióny lidí, například”Španělská chřipka” pandemie 1918-1919, který je věřil k zabili více osob celkem než Světová válka já. Většina lidí, kteří dostanou chřipku zotaví se v jednom ke dvěma týdnům, ale někteří lidé budou vyvíjet se life-threatening komplikace (takový jak pneumonia) v důsledku chřipky. Milióny lidí ve Spojených státech — asi 10 % k 20 % amerických obyvatelů — dostane chřipku každý rok. Průměr asi 36,000 lidí na rok ve Spojených státech umřít na chřipku, a 114,000 na rok muset být přijat do nemocnice jako výsledek chřipky. Někdo může sehnat chřipce (dokonce zdravé lidi) a vážné problémy z chřipkové plechovky se stanou v nějakém věku...“

Džízis Kraist! Tady nám češtinu napadl obzvláště silný anglosaský virus. Pěkný exemplář Czenglish mutace z čeledi strojových překladů. Zákeřnější než ptačí chřipka. Až se mi z ní nějak přitížilo. Najednou si připadám tak slabá jako labuť na doražení. Snad abych raději opustila internet a skácela se do peří.

Ale vezmu si s sebou posilu: čerstvě zakoupenou Elfriede Jelinek. To bude, panečku, trojka: chřipka, Jelinek a Koubová. A to se k nám ještě cpe kočka. Normálně bych ji bez pardonu vyhodila, jenže on ten vypasený kožešinový límec příjemně hřeje. Nebude, doufám, nikomu vadit, když se k nám přidá ještě Paralen.

Ovšem Elfriede to beze zostra. Hned v úvodu. Prý že Ženu občas zklamou dvě břemena jejího života: manžel a syn. To vypadá na válku proti samcům, ale já statečnou Elfriede nějak nejsem schopna následovat, marně mě láká: nebuď labuť! Odkládám její paperbackový Chtíč a odevzdávám se do objetí ochotného léku... propadám se do snu... zdá se mi, že jsem zase dítě... dítě své matky... je znepokojena mou horečkou... kupuje mi novou obrázkovou knížku... neumím číst... jen si prohlížím obrázky... zvířátka...

… chci odletět s hejnem... ale nemohu... někdo říká... hejno by se mělo vybít celé... křičím: já nejsem labuť!...

a budím se hrůzou. Já nejsem labuť, já jsem jen hypochondr typu M a s chřipkou typu A tvoříme dokonalý pár. Nedobrovolně zasnoubena se podvoluji. Elfriede, já vím. Elfriede, ale slibuji,
já si tě dočíst pak,
až ta mrcha chcípnout!

Zdroje:
http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/271065-chripka
http://wikipedia.infostar.cz/i/in/influenza.html



zpět na článek