28.9.2020 | Den české státnostiDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ESEJ: Velký rozkol mezi Východem a ZápademŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 3, poslední: 11.4.2012 12:27, přehled diskusí

Dotaz:
Autor: B. Rybák Datum: 11.4.2012 12:27

Proč křesťanství, které je nejen podle autora tohoto článku tím nejhloupějším, nejkrutějším a nejnesvobodnějším náboženstvím přivedlo (už před staletími) křesťanské společnosti k vědění, humanismu a osobní svobodě, nikde jinde a nikdy jindy v lidských dějinách nedosažené.

Odpovědí je buď (pro věřící) tvrzení, že křesťanský bůh je jediný "živý Bůh" a nebo (pro ateisty), že toto náboženství nejlépe odpovídá lidské přirozenosti (nejenom tedy potřebě kolektivní sounáležitosti, ale i potřebě individuální svobody).

Ke zdůvodnění (pro ateisty) by mělo postačit vědomí faktu, že křesťanství obsahuje zdaleka nejméně příkazů a od toho nejdůležitějšího (nikde jinde se nevyskytujícího), "miluj bližního svého jako sebe samého", vede cesta k obecné humanitě, nutnosti poznávání, tedy k postojům a činům, které jsou ohraničeny především vlastním (relativně svobodným) svědomím.

Východní myšlení (s výjimkou Konfucia) vede své věřící k poněkud egoistické zahleděnosti "na vlastní pupek", k představě, že měnit člověk může jenom sám sebe a to především plněním náboženských příkazů (přizpůsobování se jakkoli krutým poměrům). V takové kultuře se dobře a snadno vládne a velmi špatně žije (již "staří Řekové odlišovali své (často spravedlivě vládnoucí) tyrany, od východních despotů vládnoucích duchovně nesvobodným lidem). Před kritikou od brahmánů se třásli i někteří bohové!!!.

Tak např. budhista přichází na svět z rozhodnutí vyšší moci, aby napravoval hříchy spáchané v předchozích životech. Musí být tedy smířen i s potupnou kastou, do níž byl uvržen. Jediné měřítko správnosti jeho života se mu dostane pouze od kněží. To čemu věří evropští budhisté (i např. Beatles to stálo hodně peněz zaplacených východním hochštaplerům) nemá s realitou téměř nic společného. Budhismus? - děkuji nechci.

Ano, prapůvod alibismu - "poslušnost vůči zprostředkovanému teologickému dogmatu přináší klid díky víře, že je možné lehce získat odpuštění při zpovědi".:
Autor: J. Kanioková Datum: 9.4.2012 16:45

I jako ateista dávám autorovi za pravdu, Východ je v tomto demokratičtější. Přesto si myslím, že veškeré ideologie mají tendenci manipulovat, tudíž to nutně svádí k zneužití..

Nejzdravější vírou je víra ve zdravý "selský" rozum !

Velmi zajímavé a poučné, děkuji.:
Autor: V. Husák Datum: 9.4.2012 10:43