17.11.2019 | Den boje za svobodu a demokracii


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Dlouhy 12.10.2019 20:59

Bravo, bravissimo!

V. Podracký 12.10.2019 13:21

Moudrost spočívá v poznání přirozených principů světa, těch, které byly stvořeny a stále se opakují a nemění se. Filosof by tedy měl tyto principy odhalovat a předávat srozumitelně dál. Pokud ovšem zná jen něco, dost málo k obecnému závěru, ale on tento závěr přesto udělá, potom je to škodlivý filosof jako byl Marx. Vytvořil teorii, která lidskou přirozenost pomíjela, která se domnívala, že lze člověka předělat, zlepšit, změnit. Protože se měla touto filosofií řešit situace chudých lidí, byla to teorie účelová, jakýsi sen, jakási iluze, která měla velké ohlas. To ovšem nebyla filosofie, ale velmi redukovaná a konstruktivistická teorie. Střežme se takových.

Z. Rychlý 12.10.2019 9:19

Je to tak. Ženská je od přírody přízemně racionální tvor. Mužské vzletné vize abstraktních vzdušných zámků a posléze jejich soutěživé střetávání se navzájem je ženským na hony vzdálené. Ještě, že tomu tak je, je to dobře rozděleno. Jinak bychom se z těch "vizí" úplně po....

J. Krásenský 12.10.2019 4:11

"Velmi mnozí myslitelé přitom vycházejí ve svých úvahách z matematiky, pokládajíce filosofii za cosi jako matematiku myšlení; je zarážející, že jim uniká tak podstatný matematický princip, jakým je nepřípustnost chyby ve výpočtu. Sebedrobnější chybička znehodnotí celý postup až ke konečnému výsledku, všechno je chybné, zbytečné, na nic. " To je zajisté pravda. Nazývá se "princip bezrozpornosti" a až do novověku byl určujícím pravidlem filosofického myšlení. Pro novověké filosofy je však velmi omezující a tak chyby učinili ctnost. Svět je rozporný, proč by jejich učení nemělo být rozporné též. :-/ Takže už století nemáme filosofy, kteří by založili svou školu, ale pouze lidi filosofující, kteří jsou pouze zdrojem učeně vypadajících bonmotů. Honosí se však titulem filosof.