22.10.2021 | Svátek má Sabina


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J.G. Pašek 13.1.2010 22:22

To je "kultůra" . . .

Obama musical set to open in Germany "YES WE CAN" . . . 

westík 13.1.2010 17:30

A jakpak je dnes u nás doma

Také si dovolím přispět s troškou" do mlýna".Naše ves je o něco větší než níže psal nick Lapin - obyvatelstvo vč.kojenců činí +- 140 tvorů (kteří patří podle statistiky do odrůdy homo sapiens ( sapiens?). Ale poblíž -v malém městečku-se tuží parta amatérských herců ( z nichž dva jsou od nás) . V loňském roce v létě ( ale byla zrovna dost velká zima) tato parta  odehrála představení nějaké francouzské hry-myslím, že se to jmenovalo Kaktus.Představení  se odehrálo v kůlně jedné zdejší usedlosti, diváci posedávali na špalcích -dílem v kůlně ,dílem na dvoře .....ale bylo to fantastické představení ! Představitelka hlavní role ( z naší vsi) se vyrovnala profesionálům ..... Jsem zvyklá na divadla v Praze , Ostravě, a původně jsem tam šla jen z povinnosti ....,ale tohle představení bylo opravdu kouzelné !  V  místní hospodě byla rovněž na loňské vánoce  uspořádána vánoční besídka  s  živým Betlémem (účinkoval i místní -čtyřnohý- osel) .  A také se zde nezapomíná na maškary v době masopustu - inu : Vysočina :-))))

Jakub S. 13.1.2010 23:17

Re: A jakpak je dnes u nás doma

Kouzelné!! Květ kaktusu - ?

J.G. Pašek 13.1.2010 17:06

Jeden má rád holky a druhej má rád vdolky . . .

Co se komu líbí a jakou zábavu si vyhledává je velice osobní vkus  . . . 

Pan Neff přepisuje Verneovky a pan Vlk židovské vtipy . . .

Jakub S. 13.1.2010 23:24

Re: Jeden má rád holky a druhej má rád vdolky . . .

Pane Pašku, ale objektivně - já např. nevidím v tom převyprávění verneovek zdaleka jenom to špatné. Má to, na tom trvám, svůj význam a smysl. Vždyť kdo chce, má přece po knihovnách tisíce svazků původních děl JV - dokonce v dvojím až trojím překladu, s Riouxem atd. Buďme objektivní a tolerantní. Ano?

:) 13.1.2010 16:53

Osveženi jmenem Blogy Vlka st.

To je zatraceně příjmené čtení. Osvěžující vitr mezi hromadamy výplodků těch, co snědli všechnu moudrost světa. Škoda, že se v tom našem malém rybníčku bere tolik lidí tak moc vážně.

Koba 13.1.2010 16:25

Jo kdyz si hraju na intelektuala.

Tak zase prispevek z kotce Vlka otce. Pri navsteve jakehosi divadelniho predstaveni byl pry bez programu, i s manzelkou, "tabula rasa", coz si sam preklada jako "nepopsany list". Ono to ale presne znamena "oskrabany list", tedy neco jako vygumovany list na ktery se da znovu psat. Ze by se nam tedy Vlk otec konecne nevedomky priznal, ze se sice hodne snazi, ale bohuzel je tak trochu vygumovany? Jo, hrat si za kazdou cenu na intelektuala neni pokazde jednoduche. Taky ty anglosasky "vymrdlinky" jsou hezky. On asi tak vi jak vypadali rusti zide zacatkem dvacateho stoleti? Jak znamo i z te hry nakonec ti rusti zide stejne zkoncili v Americe. A tam, pokud vim, si nikdo na neco takoveho nestezoval. Ze by si nikdo nevsiml? Ze by jen stary cesky "purista" Vlk st.?

Jakub S. 13.1.2010 16:45

Re: Jo kdyz si hraju na intelektuala.

Kobo!!! Nomen omen (podívej se někam, co to je). Jo jo... tak Soso, převtělený - a tromu odpovídá tvoje sebevědomí, buranskost, nevzdělanost, útočnost. Tabula rasa, budeš se divit, má oprvaud ten význam, troubo. - Překladatel

A skončili se píše takto,  hrubka už v páté třídě. Dále se podívej, kam tak by bylo vhodné občas dát nějakou tu čárku... a Židé se píše takto. No, vše zatím... promeškal jsi dobrou příležitost mlčet.

Ostravak 13.1.2010 20:17

Re: Jo kdyz si hraju na intelektuala.

Dobry vecer(do Zlina?), J.Werich rikaval( a mnozi jini take),ze nejhorsi je setkani s blbcem,myslim,ze to nekdy muze but take zabava( viz.koba).  Zdravi Vas Ostravak(a.)

Jakub S. 13.1.2010 23:22

Re: Jo kdyz si hraju na intelektuala.

Tež zdravim k chacharum, tež tam mam jakusik famylyju! Tuž to može byt zabava jak sfiňa, ni? Seryozně muže člověk brat trubu edem ve Štramberku!

a. 13.1.2010 19:57

Re: Jo kdyz si hraju na intelektuala.

 Dobry vecer!  Konecne nekdo latiny znaly a tak Vam latinsky a potom pro ostatni. "ASINUS  MANEBIS IN SAECULA  SEACULORUM"    A ted preklad pro ostatni. Panu Cobovi jsem latinsky (jako znalci) rekl:" OSLEM  ZUSTANES NA VEKY VEKUV" Bylo mi velkym potesenim  si s Vami  popovidat . S pozdravem a.    

Jakub S. 13.1.2010 23:31

Re: Jo kdyz si hraju na intelektuala.

Velmi případně zvoleno - ! Ita est, amice...natura asinina aeterna est, vero?

J.G. Pašek 13.1.2010 20:52

LEXIKON LATINSKÝCH VÝROKŮ . . . .

TABULA RASA  =  vymazaá, nepopsaná deska = Vosková tabulka, do níž sš písmo vyrývalo, se dala zase lehce uhladit a byla pak "rasa"  - uhlazená, tedy čistá, připravená ke psaní.  ( Srovnání s voskovou tabulkou nacháyíme již u Platona a Aristotela )  . . . . . . .  obrazné vyjádření o mysli novorozeněte.

Jakub S. 13.1.2010 23:27

Re: LEXIKON LATINSKÝCH VÝROKŮ . . . .

Tak tak... to je obecně u klasicky vzdělaných lidí známo. A přeneseně je to prostě, opravdu -  n e p o p s a n ý  l i s t , věřte nebo ne... A utrum, pokluzené, pravijú strýci z pasek.

gerontusinza 13.1.2010 15:20

Díky za typ pane Vlku....

navíc jste měpobavil...Díky moc

Cricket 13.1.2010 12:03

dívadlo

No jóóó, Práha.

Lapil 13.1.2010 12:30

Re: dívadlo

No jo, co si neuděláte, to nemáte. Nás je v obci 104 (z toho 26 dětí) a na Mikuláše je nadílka s divadlem (vstupné dobrovolné) a na vánoce krmení - dopoledne lesní zvěře, v poledne občanů gulášem, odpoledne pak potrava duchovní: letos místní polárník (on tedy na tom pólu opravdu byl, ne že ne), loni pavoukoznalec (děti naprosto nadšeny a od té doby se ve vsi všeobecně ví, že jediný správný pavouk je pavouk hlavou dolů), předloni nevím, to měla obec ještě 100 obyvatel ... Žádný zapadákov, 12 minut autem na dálnici nebo půl hodinky pěšky na konečnou trolejbusu.

Nebo vemte vnoučata nebo prarodiče - záleží, kolik vám je a koho máte k dispozici, za scénář poslouží třeba Perníková chaloupka (na táboře" "Kluci neblbněte, to jsme jednou hráli, to bude děsná chlívárna..." Měla recht holka, byla to ale FAKT děsná chlívárna)... Bez diváků se obejdete, ti se stejně jen tvářej a jsou strašně chytrý :-)

Jakub S. 13.1.2010 14:19

Re: dívadlo

Heršvec, vy jste prima dědina! To bych bral. Odhaduju na Vysočině snad, ne?

astro 13.1.2010 10:52

také se podělím

 V Praze nejsou jen profesionální divadla. Amatéři mohou být také dobří ( a jsou levní). Přiznávám, že na tohle představení jsem zabloudil náhodou. Loni. Coural jsem podvečerní Prahou a uviděl upoutávku na představení divadla Slon v porcelánu s názvem Stará bába tančí. Šel jsem tam s tím, že jednak nemám co dělat, jednak se pobavím tím, jaká to bude šmíra ( kamenujte mě, pokud chcete, ale už ten název divadla...). Bylo to báječné představení, mnozí profesionálové se mohou schovat..Čtyři mladí ( jeden takový " utajený" z publika) a stará babka - ta to nehrála, ta to žila! Měla tak úžasný  "odpich"... Našel jsem si jejich stránky a šel i na další představení této hry  a potom také na Den, kdy unesli papeže... Teď jsem sice žádné další představení nenašel ( možná se podepsala krize a nemají na pronájem sálu? - lidé od divadla mi říkali, že to je stálý problém amatérů,nikdo jim nic nedá), ale určitě na ně půjdu  znovu, pokud budou hrát. Prostě ta stará bába ( pokud by to náhodou četla, snad se neurazí) byla skvělá. V Papeži hrál potom titulní roli starý pán - povedlo se jim trefit podobu a oblečení  se současným papežem -a byl také dobrý. A navíc mě potěšilo, že tady spolupůsobí staří a mladí. Skoro mě "ponouká" nabídnout jim, že bych se zapojil - třeba jako holka pro všechno ( herecké ambice nemám, vím o sobě své).

Jakub S. 13.1.2010 23:40

Re: také se podělím

A víte, jaký úžasný soubor mají v Počernicích - ?! Přímo Horních? A jaké krásné divadlo - budovu? To je něco. A sbor, a spolky, a zámek s výstavama, a tvrz a její plac na jarmarky, a výstavy koček a vůbec... To je véélice kulturní dědina!!

Informace 13.1.2010 9:43

A byli to opravdu

diváci, co zasahovali z hlediště nebo herci, které tam režisér před začátkem představení umístil? Aby se vyhnul té smrtelné minutě ticha? Viděl jste psaný scénář? Nebo to byla obdoba Questa sera si recita a soggetto? Z r. 1928-29.

Lapil 13.1.2010 12:14

Re: A byli to opravdu

Jednak mi přijde jako rafinovaný tah "trochu si to zkusíme, dáme si přestávku a pak se do toho dáme" - ta pauza lidi rozpovídá a nejspíš už se pak někdo najde.

A nepochybně existuje ve scénáři "varianta ticho". Jestli se řeší z jeviště nebo skrze podplaceného diváka je asi jedno. Každopádně nevěřím, že to sehrálo pár herců z hlediště a diváctvo mlčelo, na to je lidstvo příliš ukecané.

Informace 13.1.2010 13:37

Re: A byli to opravdu

Kdyby to byla jen improvizace herců na reakce publika, tak to ani žádný scénář nemohlo mít. Některé otázky byly předvídatelné, ale na sto procent ne. Bylo by zajímavé podívat se na to ještě jednou a zkontrolovat, jestli se otázky mění a také odpovědi. Jinak by to mohlo být něco podobného, co dělají různí kouzelníci, kteří hádají, co má divák v kapse nebo kdy se narodil atd.

Jakub S. 13.1.2010 14:21

Re: A byli to opravdu

Jako že Dnes večer se hraje na dané téma? Co to bylo? By mě vélice zajímalo. Grazie tante! - Historik, překladatel

Informace 13.1.2010 18:58

Re: A byli to opravdu

Hledal jsem pro Vás text, ale našel jsem jen toto:

http://spazioinwind.libero.it/letteraturait/opere/pirandello15.htm

http://ilpirandello.interfree.it/

Informace 13.1.2010 19:16

Re: A byli to opravdu

Tady jsou fotografie

http://siciliateatro.org/sera/sera-foto.htm

Když kliknete na spodní část stránky, najdete i poznámky režiséra G. Patroni Griffi.

Jakub S. 13.1.2010 23:38

Luigi il Magnífico, sí!

Ecco! Pirandello - esli mě to nenapadlo (kdo jiný vpodstATĚ, ŽE...) To si zítra počtu. Sono Suo debitore, amico, grazie! Na Sicílii jsem byl, leč nikoli v dívadle, nýbrž v osmašedesátém... v Syrakúsách. Leč to je jiná pohádka...

marcela 19.1.2010 7:29

Re: A byli to opravdu

Představení jsem sama viděla dvakrát, mí známí dohromady sedmkrát. Pokaždé bylo jiné, takže klid - o žádné triky nejde.

dali 13.1.2010 9:25

šílený Shakespeare v Národním

Také se podělím... Jezdlil jsme před pár lety do Národního s dětmi na permanentky, aby si (nepražáci) užily klasické kultury. Vzdal jsem to poté, co nějaká maďarská režisérka udělala shakespearovskou činohru tak, že po jevišti se jezdilo na motorkách a střílelo ze samopalů. Tehdy jsem - ač od vojny pacifista - zatoužil jeden z těch samopalů nabít ostrými....

Asi nejsem normální v dnešní době, ale myslím, že v takové instituci, jakou je naše Národní divadlo, by se mělo divadlo dělat opravdu klasicky. Na experimentování je po Praze spousta dalších divadel k tomuto vhodných.

pišingr 13.1.2010 9:31

Re: šílený Shakespeare v Národním

Již Jan Werich, blahé paměti a na jevišti řekl : " Autor byl vůl, ale režisér není"! Jak se zdá, je to stále aktuálnější.