Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

IF

I28v24o 67F52e50n27c19l

26. 6. 2024 8:55

V tomto tisíciletí u nás Hammett nevychází, ale hlavně proto, že už vyšel. Hodně přeložili už za socialismu, právě před 50 lety vyšel výbor povídek Dívka se stříbrnýma očima. Jinak: povídky bývaly v knižních vydáních redakčně kráceny a teprve v posledních letech v Americe vydávají původní verze. On ale zemřel roku 1961, proti krácení nic neměl, patrně souhlasil a neznám přesně ty zásady, ale nechá-li autor „plavat“ podobné úpravy už za svého života a knihu dál podepisuje, vlastně souhlasí a jde o text poslední ruky. I Foglara upravovali a nic nenamítal (měl tam různé neobratnosti)! Nemusíme asi lkát, když máme Hammettovy povídky krácené, přičemž romány krácené nejsou. Byly taky upravovány, ale je rozdíl asi jen mezi zveřejněním v Černé masce a prvním knižním vydáním. – Hammett byl spíš povídkář a některé jeho romány mají proto možná charakter „sestaveno z povídek“; zvlášť to platí pro Prokletí rodu Dainů (je z tří samostatných částí). – Každému Hammett ale nemusí sednou a můj táta Rudou žeň odmítal a nepovažoval za dobrý román.

Foto

No ona zrovna Rudá žeň je takový trochu zmatek. Člověk hned neví, kdo je tam gangster a kdo revolucionář (tedy člen odborů). A nakonec to pokosí všechny (protože jsou všichni padouši).

JJ

J65u55r39a 23J77u60r34a49x

25. 6. 2024 19:05

Hammett - dokonalé detektivky tvrdé školy z doby, kdy muži nosili klobouky a osobní auta měla stupačky. V podstatě povinná četba pro každého, kdo chce tvrdit, že je čtenářem detektivek.

PD

Velmi instruktivní i v tom, jaké blaho přinášejí prohibice.

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz