Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.
Přihlásit seP77e72t89r 52Š25i37r34o17k28ý
Ohníček byl v těch správných letech komiksy nabitý. Měl jsem to štěstí, že jsem jej odebíral a dodnes jej mám v archívu.
K autorovým oblíbeným bych za sebe přidal Krakena (Souček) a přejatou space operu Rex Star. Tam byla i sexy děvčata, což mělo svůj půvab:-)
I71v12o 80F83e64n43c33l
Jasně. Rex Star = Flash Gordon. Tak to u nás přejmenovali. V těch Ohníčcích, co jsem sbíral ve sběru (nebo tam s tím snad topili???), byl zrovna REX vytrhaný, ale brzy jsem se k němu dostal jako ke kompletu, co si nití svázal někdo jiný. Zvláště první příběh (ta zoologická zahradu netvorů!) byl skvělý.
P48a52v85e93l 90U68r48b41a88n
Jsem o něco málo mladší, než autor. Ale jeho čtenářské nadšení jsem sdílel. Taky jsem se chtěl stát slavným spisovatelem. Nutno říci, že kromě talentu, píle a štěstí mně k tomu nic nescházelo.
Taky jsem začínal - nebo spíš byl začínán - na Mateřídoušce. Ale když mně bylo šest a půl, vymodlil jsem si na babičce aktuální číslo Ohníčku. Nakonec se nechala ukecat s tím, že tomu nebudu rozumět. Což se potvrdilo. Ale i tak to stálo za to. Deset tisíc mil ... nakreslený způsobem, který měl v sobě cosi tajemného bez ohledu na omezený výsek děje. Bivojova rytířská dobrodružství. A komiks vzadu, který mě ale moc nezaujal; shodou okolností šlo o díl, který sám o sobě nedával moc smysl.
V tomhle věku ale člověk vyspívá rychle. Několika číslům z konce ročníku jsem už rozuměl podstatně lépe. Včetně války s doktorem QQ ("Pěkná rána, doktore. Výborně!") Pak jsem nastoupil do školy a někdy od čtvrtého čísla jsem si Ohníčky kupoval sám.
Později jsem zjistil, že ty o pár let starší jsou podstatně lepší. Jenže dostat se k nim bylo těžké. V normální knihovně je neměli nebo jen vykuchané. Ještě starší ročníky z první poloviny šedesátých let byly komplet, ale v nich nebylo co kuchat. Ty mohl ocenit jen tak fanatický čtenář, jako jsem byl tehdy já. Naštěstí jsem se někdy v deseti letech dostal jako člen čtenářského kroužku do knihovny pionýrského domu, kde měli tyhle ročníky svázány v takřka neporušené formě. Bohužel jsem všechny nestihl - někdo patřičný to asi zjistil a z ročníků konce šedesátých let se staly libri prohibiti. Takže kompletní Mořské vlky jsem si kompletně přečetl až po padesátce ve zmiňovaném souhrnném vydání. Ale ta neúplnost a nutnost domýšlet chybějící díly mají taky něco do sebe. V tom s panem Fenclem souhlasím.
P32a47v51e93l 85U45r68b18a74n
Co pro mně Ohníček, kromě MV, po letech znamená? Bivoje. Pechara a Pištěka. Detektiva Štiku. Boříkovy lapálie ilustrované Renčínem. Který nebyl ilustrátorem pro děti, ale přesto, nebo možná právě proto, dostal do seriálu jakýsi mně srozumitelný druh ironie. Což mi v pozdějších Bornových kresbách scházelo. (Pokud jde o srovnání s Mikulášovými patáliemi, ty jsou podle mé zkušenosti něco úplně jiného. Něco, čemu jsem v devíti deseti letech moc nerozuměl.) Klub chytrých. Hororové povídky zmiňované v článku, ale těm jsem nerozuměl dost na to, abych se bál. Sek a Zula ve svazku Knihovničky Ohníčku a Malý Vinnetou tamtéž. Já ho ovšem četl jako dobrodružný seriál; až po letech jsem si uvědomil, že to měla být hlavně legrace. Pozapomenutého Karáska coby vycpávku mezi Mořskými vlky a Barbánkem; není to sice to nejlepší, co Steklač kdy napsal, ale pořád je to Steklač. Pokud jde o ty starší ročníky z knihovny, tady souhlasím s panem Fenclem.
Zatímco ABC mladých techniků a přírodovědců (taky dobré, ale stálo tři koruny) má své fanoušky dodnes, na Ohníček se trochu zapomnělo. Takže, pane Fencl, díky. Nejsem v tom sám.

P38e33t33r 74D41v21o83ř84á14k
Boříkovy lapálie vycházely až poté, když jimi coby slabším normalizačním vývarem byly nahrazeny Mikulášovy patálie (Sempé Goscinny), které vycházely už hluboko v šedesátkách.
R89o69m77a38n 80L86a64n57g55e88r
Boříkovy lapálie jsou skvělé, a rozhodně bych je za slabší neoznačoval. Jsou prostě JINÉ.
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz