3.12.2022 | Svátek má Svatoslav


Diskuse k článku

ČEŠTINA: Zhubla třicet kilo aneb Jazyk a duše

Zhubla třicet kilo. Nikoliv. Jde o porovnání s původním stavem. Zhubla o třicet kilo. Hubnoucí čaj. Taky špatně. Čaj nemůže zhubnout, není mu to dáno. Hubneme po něm my – aspoň v to doufáme. Takže čaj na hubnutí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Suková 21.9.2012 18:19

Re: Prosba o analýzu věty...

Dobrý den, nejsem technik, takže nevím, k čemu se to včetně vztahuje - podle slovosledu bych řekla, že k těm stoupačkám, mají-li ovšem ventily. Máte pravdu, ta věta je bídná. Družstvo by ty stanovy mělo předělat; jestli je tam takových věcí víc, může se stát, že se něco přihodí, a družstvo prohraje možný soud.

S pozdravem,

Marie Suková

M. Honusek 21.9.2012 14:46

Prosba o analýzu věty...

Dobrý den,

mám dotaz. Jak chápat následující větu (ze Stanov družstva):

"Veškeré její vnitřní instalace kromě stoupacích vedení včetně uavíracích ventilů."    Čárky? A hlavně smysl, k čemu se vztahuje to včetně?

Děkuji mnohokrát za odpověď,

    zdraví Milan Honusek

Z. Kulhánková 20.9.2012 5:27

"Být za něco rád" je taky krása nesmírná

Buď má člověk z něčeho radost, nebo je za něco vděčný.

V. Dolnik 20.9.2012 2:03

Re: Vulgarismy nejen hrubneme,

Ono to neni jen v cestine. Anglictina, jak znamo pouziva cleny mnohem vic nez cestina. Pritom  patentova anglictina casto pouziva pri odkazu na veci drive zminene vyraz "said", tam se ovsem nepouzije clen, to by byla jakasi jazykova neohrabanost. Pred casem jsem v Half Moon Bay slysel hovorit mladou zenu, ta zase "the" nahrazovala vyrazem "fucking".

J. Jurax 19.9.2012 22:46

Re: Poznámka

No, víte, kdybyste byl na vojně na základní vojenské službě, rozuměl byste taky, a perfektně, zejména dokud jste byl zobák ... akorát jste musel vědět, co je to čtrnáctka klíč. A kdybyste byl z civilu natolik zjemnělý estét, že naporvé by Vám smysl příkazu unikl, tak napodruhé by se Vám to zaručeně nestalo. A jestli jste na vojně nebyl, tak kulové víte.

No, v dvaasedmdesátém mi bylo 24 a měl jsem těsně po VŠ, takže z výšin svého nynějšího věku pochopitelně připouštím, že jsem byl ještě záviděníhodně mlád a blb, jak jste správně připodotknul ... nicméně mi tehdy opravdu nepřišlo, že by dotyčný trpěl malým sebevědomím. Byl jsem jako absík jeho velitelem čety a věřte, že ZVS semtam skýtala příležitosti, v nichž se skutečná povaha jedince docela obnažila.

S třetím odstavcem souhlasím, akorát že je poněkud mimo téma.

Nicméně - rozumí-li někdo něčemu opravdu dobře, zpravidla mu to sebevědomí posiluje.

 A opakuju - autorka poněkud opomněla - oatrně kvůli stručnosti - vliv "sociálních skupin" na mluvu jedince, vliv vzdělání a rodinné výchovy, taky regionu etc. jakož i fakt, že každý máme více slovníků, jichž užíváme podle potřeby - jistě i Vy již co prepubertální pachole a hlavně pubertální mladík jste užíval jiného slovníku doma, najmě vyrůstal-li jste v harmonické rodině, a jiného v partě vrstevníků, ať jste měl sebevědomí jakkoli vysoké či nízké. A některé ty slovníky mohou být drsnější - na brigádě v hlubinném dole dlouho nevystačíte se slovníkem obrozeneckého poety.

P. Kersch 19.9.2012 19:17

Re: Poznámka

K poznámce pana Juraxe mám následující poznámky:

1) "všichni kolem perfektně rozuměli" - Jak jste to poznal? Podávali tu čtrnáctku klíč všichni? Nebo přihlíželi Vám, šťastlivci, který jste porozuměl citovanému rozkazu?

2) Fakt, že Vám "nepřišlo, že by ten, kdo se tak rázně projevil, trpěl nízkým sebevědomím..." není přesvědčivý argument. Že osoby, které jsou nadměrně vulgární, mají dobře utajované nízké sebevědomí (o čemž píše autorka článku), je známo z hlediska přesvědčivé statistiky. Vám to nemuselo přijít, protože jste na to tehdá neměl dost rozumu (1972!!)

3)Jestliže byla určitá osoba špičkovým automechanikem (pilotem, tenistou, soustružníkem, zpěvákem, politikem apod.) a autům rozuměl ve svém mladém věku (a ti uvedení v závorkách zase svým oborům) "jako nikdo", to neznamená, že v dalších letech se stal automaticky člověkem vyrovnaným, spravedlivým, morálním - musel na sobě a na svém rodinném okolí zapracovat, dá to fušku, ne každý vydrží, někdo - obrazně řečeno - oslepne v opravdovém životě i bez metanolu.

i. Hromadka 19.9.2012 12:43

DÍKY PANÍ MARIE

Děkuji Vám tímto za váš článek...už jsem si myslel, že jsem příliš starý ve svých 73 letech a tudíž nesnáším sprosťárny, za mých studijních let - tedy v době maturity se naše spolužačky vyjadřovaly naprosto slušně ...tedy před námi a my kluci si nedovolili hrubé výrazy před nimi - a to nám bylo 17 let. A přesně tak, našinec slyší hezkou holku nadávat klukovi do pánských přirození tak  jenom mrkám...........Bohužel byl jsem i "ušním" svědkem, jak si švédské holky nadávaly do ženských přirození  - tak na ty jsem si dovolil zařvat...

No bohužel neměl ale podobné problémy už Sokrates??

zdravím a ještě jednou díky za morální facky

P. Krasny 19.9.2012 12:18

Tatinek vzdycky rikal

ze fajnovi lidi stojej za hovno.  Kdo to napsal?:)

Ale clanek hezky a pravdivy, diky.

P. Sulc 19.9.2012 4:26

Re: Vulgarismy nejen hrubneme,

Co chcete mila pani, to je dnesni trend. Nez jsem sel do pense, pracoval jsem jako video engenyr u firmy v New York City, kde se barevne korigovaly filmy a prevadely na jine medium Kdyby se z tech novych americkych filmu odstranily vulgarismy, zbyly by jen neme filmy jako ve dvacatych letech Ale detatka ve skole, ta roztomila , zlata ditka, nesmite telesne trestat. To tak, jeste by pana ucitele zmlatila ci zastrelila.

J. Jurax 19.9.2012 1:56

Poznámka

Když se tu píše o těch vulgaritách, je třeba uvážit vliv prostředí, jenž nemusí být vždy právě salónní.

Když jsem kroutil základní vojenskou službu, tak se léta páně 1972 z pod polorozmontovaného gazu vysunula zašmírovaná ruka a důrazně se ozvalo: Kurvazobákutypičonepičujapodejhentúčtrnástkupičutadytapičajenahovnotýmbychtukunduledapomrdal, což přeloženo do spisovného jazyka znamenalo zhruba toto: Milý vojíne prvního ročníku, byl byste tak laskav a podal mi čtrnáctku klíč, nástroj, který zde mám k dispozici, není příliš vhodný a mohlo by se stát, že bych té matici zbytečně zkosil hrany, takže by nebyla k uvolnění – nebo něco podobného.

Zajímavé bylo, že všichni kolem perfektně rozuměli.

A celkem mi nepřišlo, že by ten, kdo se tak rázně projevil, trpěl nízkým sebevědomím - spíš naopak, byl to ostatně špičkový automechanik a autum rozuměl ve svém mladém věku jak málokdo.

M. Freiová 19.9.2012 0:53

Vulgarismy nejen hrubneme,

ale také ochuzujeme svou mluvu. Vulgarismů je totiž málo, a kdo jimi nahrazuje normální slova, používá nakonec jen málo slov.

Zkuste se zaposlouchat do mluvy hlučných mládežníků (ti nejhluční mluví zpravidla slušně):  leckdy se stane, že jedinými nevulgárními výrazy v jejich slovním projevu jsou předložky a spojky.

Asi by to ve výuce češtiny chtělo víc básní.

mf