30.9.2022 | Svátek má Jeroným, Ráchel


Diskuse k článku

ČEŠTINA: Výstavní, trestní, dvacátý

Pořídil si výstavní vilu. Spáchali trestní čin. Určitě v té vile nehodlal provozovat výstavy, chtěl ji prostě mít skvělou. Takže výstavnou vilu. Výstavný dům. Výstavné stavení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hruška 26.10.2012 20:32

Nicméně.

Dobrý den. Minule jsem si trochu zažertoval se slovíčkem "nicméně", a ejhle, paní autorka ho používá také. Prozradí mi někdo, prosím, co to znamená "nicméně" ? Mám za to, že méně než nic už není. -0 nebo 0- . Zdař Bůh, Josef.

M. Suková 26.10.2012 20:52

Re: Nicméně.

Dobrý den, není to zakázané slovo. Znamená to "avšak", "přesto". Občas slouží jako útěk od jednoho tématu k druhému, což není zcela přesné, ale ... proč ne? I v takovém případě je to lepší než nějaké ehm, ehm.

Z. Kulhánková 27.10.2012 2:03

Re: Nicméně.

Totéž co "alébrž".

B. Volarik 27.10.2012 7:17

Re: Nicméně.

Každé ajta má své alébrž!

Bohdan Šumavanský

i. Hromadka 26.10.2012 17:36

knihy papírové nebo elektronické

reaguji tímto na příspěvek čtenáře.

No elektronické knihy mají nesporno výhodu ....při stěhování !!! (stěhoval jsem se mooockrát a nejhorší jsou knížky..)

ale připomínám starý vtip - je lepší televize nebo noviny? - no zkuste zabít mola televizí.

zrovna tak - ještě jsem tu "elečtečku" nezkoušel, ale mám plno knih v počitači ve formě PDF ale raději sáhnu po knize..to se dá číst i při svíčce...nebvo někde na chatě...navíc - dají se tam podtrhávat (aj aj...) důležité věty, anebo alespoň označil kouskem papíru..

jake je to u té elektroniky

Z. Starý 27.10.2012 3:53

Re: knihy papírové nebo elektronické

E-knihu též přečtu i při svíčce. Podtrhávat, označovat, ano i vyhledávat samozřejmě lze bez problémů.

V. Němec 26.10.2012 13:47

Ale

Ne četbou novin

K. Loucký 26.10.2012 12:00

Výstavní dům

Je v tom trochu háček. "Pořídil si výstavní dům" patří do hovorové češtiny, a pokud to někdo pronáší vědomě, nemá tím být řečeno, že by byl dům nákladný. Ani, že by byl dům určen pro pořádání výstav. Mluvčí chce v tomto případě říci o domě něco ve smyslu "pořídil si výstavní kousek". Tedy "dům, jaký by mohl být na každé výstavě". 

Čeština je prostě bohatá a živá. Jinak dík za zajímavou rubriku.

i. Hromadka 26.10.2012 10:22

rodná řeč jazyk záludný

Děkuji tímto paní Marii za její příspěvky - s úžasem ale sleduji, že některé výrazy užívám aniž bych přemýšlel - jaksi citem bych nenapsal výstavní dům atd...

Ale !!! potvrzujete mi mé dlohodobé tvrzení, že je nutno číst krásnou literaturu - no jo, ale to je problém u mládeže....soudě podle mých vnuků..do toho nejstaršího babička (= moje žena) nalévala znalosti knih, protože nic nečetl a k maturitě to potřeboval no a další vnuk 11 let - ten kromě učebnice (se kterou ho opět týrá babička...) neví, jak se kniha drží v ruce, na to přece máme internet, televizi, playstation..

tedy otázka hamletovská: jak dál

J. Vyhnalík 26.10.2012 12:48

Re: rodná řeč jazyk záludný

Mám doma jistě přes tisíc knih a přesto je prakticky nečtu. Pořídil jsem si čtečku elektronických knih a přestal si byt plnit těmi papírovými.

Proč to píšu? Nevidím to tak tragicky. Stačí se projet veřejnou dopravou a vidíme, kolik lidí čte a papírové knihy jsou zjevně na ústupu. Kdo chce číst čte, možná je těch čtenářů dnes ještě o něco víc než bylo před pár roky.

A. Leščuková 26.10.2012 9:03

Technici jsou lepší

Nikdy jsem neslyšela žádného přírodovědného vysokoškoláka říkat :"Mně nešla čeština, tak jsem šel na matfyz."  Asi je to tím, že na (některé) humanitní obory se dostávají lidé, kteří by na jiné vysoké škole neobstáli.  

K. Kotyza 26.10.2012 8:21

Strojaři jsou lepší?

Dobrý den, nemohu posoudit gramatickou zdatnost strojařů. Jsem stavař a každý den se setkávám s technickými zprávami mých kolegů a kolegyň. Občas v nich najdu hrozné věci. Vše však hravě trumfne čeština, kterou nacházím ve vyjádřeních všemožných úřadů a institucí. Troufám si tvrdit, že čeština absolventů humanitně zaměřených škol je výrazně horší než projev absolventů technických oborů. Sám pro sebe si to zdůvodňuji tím, že na technicky zaměřených školách jsou studenti vychováváni k větší přesnosti. To se pak přenáší i do psaného projevu. Zda je to pravda netuším.

T. Marek 26.10.2012 7:53

číslovky

Výraz "dvacátý" mi něco připomíná. Podle mého , když je někdo 220. v pořadí, mělo by se říkat, že je dvoustýdvacátý. Ale i hlasatelé v TV říkájí dvěstědvacátý. Není to katastrofa, ale tahá mě to za uši.

B. Volarik 26.10.2012 1:40

"Není až tak dobré..."

Modernismus?

Postmodernismus?

Vulgarismus?

P. Boublíková 26.10.2012 7:09

Re: "Není až tak dobré..."

Jen módní výraz (nahrazující spisovné "tolik"), zase to přejde - pouhý důkaz živosti jazyka, myslím si.