9.12.2022 | Svátek má Vratislav


Diskuse k článku

ČEŠTINA: Pistorius, Brikcius, jubileum, Marco, Sára

Pistor – latinsky krupař, mlynář, pekař; přidala se polatinštělá koncovka –ius. Pistorius. To se tak v minulých stoletích dělávalo (pozor – minulá století je určení doby; staletí je sdělení, že jich bylo moc, těch epoch – během staletí skály zvětraly).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hajský 30.4.2013 11:55

Ženský tvar příjmení

V článku se píše: "Taky platí, že z ženského tvaru příjmení lze odvodit nebo měl by se dát odvodit jeho mužský tvar: Nováková – Novák; Červená – Červený".

Existuje příjmení Pach a příjmení Pecha. Pakliže od obou je ženské příjmení Pechová, nedá se odvodit jednoznačný mužský tvar. Nebo snad ženský tvar od Pecha má být Pechaová? (A podobně Škodaová ,Dubaová, Berkaová atd.)

J. Hajský 30.4.2013 12:04

Re: Ženský tvar příjmení

Oprava: Pech

M. Suková 30.4.2013 13:06

Re: Ženský tvar příjmení

Takových případů je víc. Každý jazyk je v něčem nedůsledný. Pech - Pechová, Pecha - asi Pechová, pokud si paní nedojedná podobu Pechaová (a tento tvar pak přejde i na její dcery).

M. Suková 30.4.2013 13:07

Re: Ženský tvar příjmení

Zapomněla jsem: Škodová, Dubová atd.

V. Heidlerová 1.5.2013 8:46

Re: Ženský tvar příjmení

V angličtině musíte často nebo snad většinou spelovat (hláskovat). Huba neupadne, když při nějakém jednání dotazovaná řekne, jak se jmenuje manžel. Já bez vyjínky vždycky říkám při uvádění jména - Heidlerová, psáno HEI.