19.8.2022 | Svátek má Ludvík


Diskuse k článku

ČEŠTINA: Opatek, krempa, P.S.

Někdy se člověk - rád, nerad – musí k mateřštině chovat jako k cizímu jazyku, a to zejména tehdy, když něco mizí nebo se prodává k užití na jednu sezónu. Musí se hledat ve slovníku. Budu se zabývat významy následujících slov, jak se mohou objevit v běžném styku, nikoli jejich odbornými významy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Ficek 16.7.2013 0:35

A co termín Srbochorvatština?

Podle mne je pan Tomio Okamura Čechojaponec, moje matka, dcera Čecha pracujícího na soudě v Liptovském Mikuláši a Slovenky byla Čechoslovačka, takže jsem přesvědčen o výskytu možná i 100 000 Srbochorvatů.

Z. Kulhánková 16.7.2013 3:57

Re: A co termín Srbochorvatština?

To je jako termín českoslovenština, kterou perfektně hovořil jeden z nebožtíků prezidentů. Člověk může mít více než jeden původ, ale více než jednou řečí současně mluvit nemůže. Kontrétně mezi srbštinou a chorvatštinou rozdíly jsou, a nejen ve výslovnosti. Chorvati dokonce nyní "čistí" svůj jazyk od srbských slov. Srbové se jim posmívají, že nyní místo "tata" říkají "mamojeb".

Co se smíšáků týče, oni většinou vědí, ke kterému národu spíš inklinují, a je dobře to respektovat.  Ty dvouhlavňové národnosti se mi nelíbí.

P. Sulc 16.7.2013 4:55

Re: A co termín Srbochorvatština?

Pamatuju v davnych dobach, kdyz jsem jako kluk lital v Praze po antikvariatech, vidaval jsem obcas ''''slovnik srbochorvatsko cesky'''' ci naopak, nikdy ale jen srbsky ci chorvatsky. A bylo mi kdysi receno, ze jediny rozdil je chorvatska latinka a srbska , no, jakasi azbuka. Rimsti naproti reckym katolikum. Ale rec je pry stejna, byt spise jako cestina vs.moravstina.

Z. Kulhánková 16.7.2013 5:05

Re: A co termín Srbochorvatština?

Jsou si o něco blíž než čeština a slovenština (ta se ostatně taky považovala za dialekt). Hranice mezi nářečím a odlišným jazykem je průchodná, například Valencijci teď tvrdí, že mají vlastní jazyk, ne jen nářečí katalánštiny. A za Franca přitom katalánština oficiálně vůbec neexistovala.

Z. Kulhánková 16.7.2013 9:32

Re: A co termín Srbochorvatština?

Ještě k té srbochorvatštině - to byl samozřejmě Titův politický krok pro zabránění, aby si Srbové a Chorvati navzájem podřezali krky. Však se do toho daii ještě než drug Tito vychladl. On prostě nařídil, že je to jeden jazyk a jeden národ a šmytec. Totéž jako Franco nařídil, že Katalánci jsou Španělé a žádná katalánština neexistuje.

P. Sulc 16.7.2013 20:55

Re: A co termín Srbochorvatština?

Mam dojem, ze oba diktatori pro svoje diktatorstvi meli spousu duvodu. "Lid" je blbec a stale se najdou politici, kteri budou profitovat na vzajemne nevuli a nenavisti. Katalanci se oddeli, nejspise i ti blbi Skotove a nakonec Walesane, kdo vi, co bude s Bavory. A jiste se najde blbec, ktery prohlasi moravskou hanactinu za pradavny moravsky jazyk a bude se dozadovat samostatnosti, stejne jsko Ludovit Stur v 19 stol vynalezl Slovaky, o kterych sice pred tim nikdo nikdy neslysel mluvit jako o Slovaacich, ale dnes se vi, ze Adam a Eva byli Slovaci. Had byl Madar.

P. Ficek 16.7.2013 13:56

Re: A co termín Srbochorvatština?

S bratrem jsme si občas dělali srandu, a babiččin jazyk (po 41 letech na Slovensku a vypovězení do protektorátu žila 41 let v Čechách) jsme pojmenovali  "Federálština". Dokázala ve větě o 8 slovech říct 4 česky a 4 slovensky.

M. Suková 16.7.2013 8:02

Re: A co termín Srbochorvatština?

Lingvisté jsou toho názoru, že srbochorvatština je společný jazyk Srbů, Chorvatů, Černohorců a Bosňáků, ovšem s národními odchylkami. Srbové mají za to, že jde o jeden jazyk, psaný cyrilicí /Srbsko/ a latinkou /Chorvatsko/. Chorvati s tím nesouhlasí. Srbové a Chorvati spolu mají vleklé rozepře a za jeden národ by se neoznačili. Pokud jde o Čechoslováky, je to spíše označení státní příslušnosti, čechoslovenství (českoslovenství/ jako národnost byla umělá konstrukce, která neobstála.

Z. Kulhánková 16.7.2013 8:17

Re: A co termín Srbochorvatština?

Kteří lingvisté? Ti, kteří nevědí, co znamená "nota bene", nebo ti, kteří nevědí, co znamená RSVP?

M. Suková 16.7.2013 9:16

Re: A co termín Srbochorvatština?

Ti lingvisté, kteří sepsali slovníkové heslo.

Z. Kulhánková 16.7.2013 9:23

Re: A co termín Srbochorvatština?

Myslíte třeba tyhle?

http://www.isj-sanu.rs/

http://hjp.novi-liber.hr/

Já nevím, že se pořád pouštíte na tenký led.