25.9.2023 | Svátek má Zlata


Diskuse k článku

ČEŠTINA: Kruciální moment

Kruciální moment pro mne nastal, když jsem si po dopoledni stráveném pobíháním a vyřizováním v počasí připomínajícím Sibiř, páteř mě bolela, zimnice mnou třásla, uvědomila, že ještě musím cosi zpracovat a během odpoledne odeslat, a přitom s tím, co jsem zatím udělala, nejsem vůbec spokojena.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Novák 17.4.2013 5:16

Organtýn

stále znají scéničtí archtekti, protože se jeho pomocí, resp. pomocí pruhů z něho a z ventilátoru a refletorů dělá na scéně oheň.

P. Novák 17.4.2013 5:14

2 autor

Šalina není jen elektrika, ve smyslu tramway, ale i to co je doma v zásuvce. Alespoň podle zvukařů brněnských kapel. 

P. Vysoký 16.4.2013 11:12

Ještě k "šalině"

Paní Suková říkáte, že brňáci používají místo elektrika šalina. V knize

Kateřiny Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch je vysvětlena etymologie tohoto názvu. Vznikl z elektrische Linie. Takže je to elektrika a také zůstává jako vzpomínka na německé spoluobčany.

M. Suková 16.4.2013 11:16

Re: Ještě k "šalině"

Já tedy hantec moc neznám, on se taky vyvíjí;co předváděl Franta Kocourek, mě přivádělo k úžasu, ale vzpomínám si, že když jsem se s ním kdysi dávno prvně potkala, bylo jasné, že je to vzpomínka na brněnské Němce (švíca - schwester atd., bylo toho víc).

J. Heincl 16.4.2013 6:28

Lawn tennis a pingpong

Žádný stolní tenista neřekne, že si půjde zahrát stolní tenis. Ovšem každý pinpongář řekne, že jde hrát hrát pinčes nebo pinec. Výrazy "nastoľnyj těnis" a "nastiľnyj tenis" se používají v Rusku a na Ukrajině. Tam slovo pinpong vůbec neznají. U nás má mnoho tenisových klubů v názvu zkratku LTC - Lawn Tennis Club. To je sice věcně nesmysl, ale historicky to dokládá, že tenis přišel do českých zemí z Anglie. Tenis je tedy obecný název pro druh sportu, který se provozuje na různých površích. Logicky by se mohlo používat clay tennis pro tenis na antuce, concrete tennis pro tenis na betonu, wood tennis pro tenis na dřevěném povrchu a artificial lawn tennis pro tenis na umělé trávě. Zjevně to však nikdo nepotřebuje, takže si vystačíme s tenisem.

M. Hubáček 16.4.2013 4:29

Dotaz

Cit: Horníčkův zádrhel a Černého a Schneidera zhůvěřilost

Nemělo by být: Horníčkův zádrhel a Černého a Schneiderova zhůvěřilost

nebo: zádrhel Horníčka a zhůvěřilost Černého a Scheidera

?

P. Kolář 16.4.2013 8:56

Re: Dotaz

Úplně nejsprávněji tam mělo být Černého a Štajdlova zhůvěřilost.Ti dva totiž tu píseň napsali a Gott zazpíval.

M. Hubáček 16.4.2013 9:20

Re: Dotaz

No jo, ale to už se pohybujeme na tenkém ledě faktografie, Petře. Tam si netroufám...

Mně šlo/jde (Všemocný Ústave pro jazyk čeký, zaveď nám místo obvyklých nesmyslů předpřítomný čas, pěkně prosím...) jen o tu češtinu, abych měl jasno, jak to s těmi přívlastky a jejich používáním vlastně je.

M. Suková 16.4.2013 9:37

Re: Dotaz

Štajdl to netextoval.

M. Suková 16.4.2013 9:36

Re: Dotaz

Ano, píši pomaleji, než myslím, je to překlep (schází tam -ov). Zádrhel Horníčka atd., prosím,ne.

M. Hubáček 16.4.2013 9:48

Re: Dotaz

Ani kdyby ten zádrhel byl stejně jako v původním textu italikou? Tedy ne, že by se Horníček zadrhnul, ale že jde o zádrhel made by Horníček? Tady v diskusi text nelze formátovat...

M. Suková 16.4.2013 10:36

Re: Dotaz

Hezký. Ale Horníček se nezadrhnul, ani omylem. Co si vzpomínám, cyklili se s Kopeckým jak namydlený blesk. Vzniklo to tak, že Horníček vytasil na Kopeckého pistoli, z hlavně trčela tužka. Kopecký povídá něco jako "Co to je?" a Horníček na to: "Zádrhel".

M. Hubáček 16.4.2013 10:46

Re: Dotaz

No, to je halt ta faktografie, kterou neznám. Já tak akorát lano, které se stačilo před cuknulaturou jen tak tak napnelit...

L. Krajicek 16.4.2013 3:33

V Brně šalina

se sice používá, ale znalci brněnského hantecu, což snadkomik Donutil určitě není, používají slova "šmirgl".

Slovo "ochranka" se pro tutéž skupinu osob běžně používalo ve stejném smyslu mnohem dříve, než se odehrála VLKR. To ho jenom objevili novináři.

M. Suková 16.4.2013 3:41

Re: V Brně šalina

Co, prosím, znamená zkratka VLKR? Velká listopadová - a jak dál? Slovník hantecu a celý web věnovaný hantecu jsem si právě stáhla a dala do oblíbených.

L. Krajicek 16.4.2013 5:15

Re: V Brně šalina

Velká Listopadová Kapitalistická Revoluce  :-)

P. Pavlovský 16.4.2013 2:10

Tenis se dá hrát na antuce, na trávě, na umělých površích atd.

 Lawn tennis je ten na trávě, takže české tenis nestačí.

Kaldoun je možná někde zadělávaná polévka z drůbků s nudlemi, ve středníh Čechách je to však omáčka s nudlemi (popř. rýží), do které se případně přidávají i růžičky vařeného květáku..

M. Suková 16.4.2013 2:30

Re: Tenis se dá hrát na antuce, na trávě, na umělých površích atd.

Krajové zvláštnosti kuchyně jsou zajímavé - střední Čechy se zřejmě vymykají nejen zbytku Čech, ale i Evropy - na internetu je spousta receptů, všechny mluví o polévce.

Z. Kulhánková 16.4.2013 1:47

V anatomii "kruciální" znamená doslova křížový (např. řez)

Jinak to znamená "rozhodující, kriticky důležitý".

J. Farda 17.4.2013 22:52

Re: V anatomii "kruciální" znamená doslova křížový (např. řez)

Ano, ctěná paní Kulhánková, alis Toulavá Hvězdo, kruciální je možná leccos, někdy také "rozhodující, kriticky důležitý". Kdysi jsme se spolu dostali do slovní přestřelky o bývalé ukrajinské pornoherečce paní Hagenové, jíž byla zamítnuta, ale nejenom jí, ale i jejím třem dětem, žádost o azyl zde v Česku. Tenkrát jste mne velmi velice zklamala, a proto se Vám dnes v souvislosti s Vaší současnou definicí kruciálností, ozývám k Vašemu tehdějšímu kruciálně rasantímu a hnusnému komentování možného osudu třech kluků po jejich vyhoštění z Česka. V dalším příspěvku jste ještě opovržlivě komentovala zoufalou demo té ženské s odhaleným poprsím před sídlem české vlády. Vy jste pro mně v tom rozhodujícím momentu "sine qua non" prostě neodpustitelně kruciálně selhala. A proto si Vám, ctěná  zatoulaná krajanko, i se zpožděním dovoluji poblahopřát k tomu, že jste v zájmu své žádosti o inkolát, tzn. kanadské občanství, nemusela před sídlem federální vlády v Ottawě demonstrovat s odhalenými prsy, které jsou jistě, bo Vy žádné děti na rozdíl od těch třech ukrajinskejch parchantů paní Hagenové nemáte, dodnes daleko vzhlednější. Doufám, že Vám Váš nekřesťanský nelidský nesoucit na této zemi i nebesích odpuštěn nebude, a aji za mně osobně Vám nic dobrého "pro futuro", Vy osobo nesoucitná nemilosrdná, nepřeji! Tečka.

Z. Kulhánková 18.4.2013 3:12

Re: V anatomii "kruciální" znamená doslova křížový (např. řez)

No hlavně že se vám ulevilo. Ale bacha na to, takové myšlenky a přání se vracejí k adresátovi.

Z. Kulhánková 18.4.2013 4:56

Re: V anatomii "kruciální" znamená doslova křížový (např. řez)

Tedy k odesílateli, pochopitelně.

J. Farda 18.4.2013 11:15

Re: V anatomii "kruciální" znamená doslova křížový (např. řez)

Dobrý den do Vancouveru, musím Vás, ctěná paní, zklamat, necítím po odeslání svého vzkazu žádnou úlevu, cítím i přes vyslovenou kletbu jen veliký smutek, že se vůbec musím podobným způsobem vůči někomu vyjadřovat. Tak se mějte, jak chcete. Tečka.

Z. Kulhánková 16.4.2013 1:41

Někdy prosím taky "vyvarovat se koho čeho"

Tady z toho jsem dostala osypky

http://bydleni.idnes.cz/rekonstrukce-domu-0nf-/stavba.aspx?c=A130325_155243_stavba_web

M. Suková 16.4.2013 11:04

Re: Někdy prosím taky "vyvarovat se koho čeho"

Ano,

už jsem si to napsala. Díky.

T. Nemec 16.4.2013 1:29

Zhůvěřile...

Můj otec byl z moravských Oslavan, kde se tamějším zběsilým dialektem říkalo "ten člověk je zhóvěřilé..." Otec to logicky vysvětloval tak, že někdo zneužívá důvěru.