Pátek 16. května 2025, svátek má Přemysl
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

BOTANICKÁ ZAHRADA: Už jich máme 300.000!

diskuse (1)

Jezírko na venkovní expozici se sv. KlárouKdyž byla Botanická zahrada hl. města Prahy v roce 1992 otevřena veřejnosti (tehdy coby Pražská botanická zahrada), navštívilo venkovní expozice o rozloze cekem 3 ha něco málo přes 5 tisíc lidí. Rok 2004 se pak díky zprovoznění skleníku Fata Morgana stal rekordním: Nově vzniklou expozici tropů spolu s venkovními expozicemi shlédlo celkem 284.053 "zahradychtivých".

Dnes spadá pod botanickou zahradu plocha o celkové výměře 46,70 ha, z toho oplocená část činí: 27,00 ha. Z hlediska umístění a charakteru expozic je možné obhospodařované území BZ rozdělit na lesní expozice: 7,22 ha, ostatní expozice: 18,31 ha a vinici: 3,56 ha. A ještě jeden zajímavý údaj: Zatímco v roce 1999 uspořádala zahrada 8 kulturně vzdělávacích akcí, v roce 2005 jich bylo již 55!

Zejména s přihlédnutím na množství návštěvníků, ale i s ohledem na vědecký přínos (uchovávat vědecky dokumentované a vedené sbírky rostlin), bylo všem zřejmé, že stav botanické zahrady nemůže dlouhodobě vyhovovat požadavkům, které jsou na ni kladeny. Proto bylo v letošním roce přikročeno k jejímu rozšíření a především zkvalitnění zázemí, a to jak pro činnost odborných pracovníků, tak zejména pro návštěvníky. Stavební práce by měly pokračovat až do roku 2017…

Pan Josef  Štraus z PrahyV roce 2005 trojská zahrada přivítala postupně nejdříve 26. dubna 100.000. návštěvníka (tím byl zahradník Milan Antropius z Příbrami) a 28. července návštěvníka s pořadovým číslem 200.000 (kuriózně opět původním povoláním zahradník - Zdeněk Škvor z Dobříchovic). Posledním jubilantem roku 2005 se stal ve středu 28. prosince pan Josef Štraus z Prahy 3, Žižkova. Už jich máme 300.000!

A jak máme otevřeno v nejbližších dnech: 31.12. - Silvestr - otevřeno 9-16 h, 1.1.2006 - otevřeno 9-16 h, 2.1. - pondělí - Fata Morgana zavřena.

do 8. ledna je ve výstavním sále k vidění Výstava koření, s více než stovkou exponátů z celého světa (výstava je prodejní, vstup na ni je zdarma). Ve štole skleníku Fata Morgana probíhá doplňující výstava fotografií z cest za kořením (nutno zaplatit vstupné do skleníku).

Další informace naleznete na www.botanicka.cz .

Tiskové oddělení BZ

Leoš Strnad
16. 5. 2025

NVIDIA objevila v Saudské Arábii Eldorádo

Ondřej Neff
16. 5. 2025

Jsem notorický scifista.

SÝR ZDARMA
16. 5. 2025

Na obranu zdravého rozumu a o páchání dobra

Ohlas čtenářů
16. 5. 2025

Nejsem Aston, ale o program se klidně podělím.

Aston Ondřej Neff
13. 5. 2025

Po čtyřiceti letech si lidé chtěli užít radosti „nevolit‟.

Aston Ondřej Neff
14. 5. 2025

Chystaná smlouva s Korejci mohla být nepopiratelný úspěch

Aston Ondřej Neff
15. 5. 2025

O co jde vládní sestavě v předvolební kampani?

Úpadek německého hospodářství je zjevný každému.

Benjamin Kuras
14. 5. 2025

Amerika ji za to peskuje, Evropa jí za peskování nadává.

Marek Hudema
16. 5. 2025

Zatímco celosvětové omezování emisí se nedaří tak, jak se jednotlivé země dohodly, vypadá to, že u...

ndr Jindřich Göth
15. 5. 2025

Adonxs, vlastním jménem Adam Pavlovčin, se do finále Eurovision Song Contest 2025 ve švýcarské...

Lidovky.cz, ČTK
15. 5. 2025

Dva duely nabídl čtvrteční program stockholmské skupiny A na hokejovém mistrovství světa. Kanaďané...

Lidovky.cz, ČTK
15. 5. 2025

Ruský prezident Vladimir Putin odvolal armádního generála Olega Saljukova z funkce velitele...

Lidovky.cz, ČTK
15. 5. 2025

Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace udělila Slavii Praha v souhrnu pokutu 180 tisíc...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz