6.12.2023 | Svátek má Mikuláš


Diskuse k článku

BIOGRAFIE: Hrabala nakonec musel pojednat Polák

Někdo napsal, že nejpodivnější ze spisovatelů jsou autoři životopisů jiných spisovatelů, tedy když pomineme ryzí literární vědce. Na tom tvrzení je dost pravdy, protože je určitě třeba zvláštní pokory, sepisuje-li jiný psavec životní příběh muže, který ho často překonal.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Roškota 28.9.2023 11:28

S Hrabalem jsem měl potíž. V mládí jsem se potloukal v Libni a lemtal pivo v místních čtyřkách. Většinou to tam bylo dost hnusný ale nalévali tam i nezletilým. Přísahám, že jsem tam nikdy nepotkal žádného filozofa.

Hrabal vytvořil svět, který neměl s realitou mnoho společného. Korunu tomu nasadil Menzel, který z Hrabalových knih vytvořil jakýsi sladkobolný svět okořeněný "laskavým humorem". Vznikla jakási růžová mlha, která je velmi příjemná a utišující.

Teprve později, v rannějších Hrabalových textech jsem našel drsnější a reálnější obraz světa. Nicméně dílo už bylo vykonáno a vznikla představa Čechů jako jakýchsi pochlastávajících elfů ať už to bylo mylnou interpretací (Hašek), nebo cíleným vytvářením kýčovitého obrazu naší země (Svěrák).

Je zajímavé, že právě Poláci si na základě Haška, Hrabala a Svěráka vytvořili svojí mylnou představu o Češích a jsou často překvapeni, když jsou konfrontováni s realitou.