Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

BAJKA: Kůrovec a Sherlock

diskuse (1)

Někteří kůrovci se skutečně živí jen houbami, které sami pěstují, nicméně problém je přece jen složitější, než by mohlo vyznívat z následující bajky.

Právník David Koura je reálná osoba. Chtěl jsem jednou napsat o jeho práci, ale poučil mě: "To se nedělá."

"Já vim, ale snad by se našel případ, aby to nikomu neuškodilo."

Koura bafal z fajfky skoro jako spisovatel pan Drnek, podumal a vznesl dotaz: "Vydržíš zmenšovací pilulku?"

"Proč ne? Jsem statečný investigativní novinář. Možná poslední."

To jsem přeháněl, ale na druhou stranu... Investigativní novináři nebyli nikdy všeobecně populární a je to stále horší, takže třeba causa Pražský dopravní podnik... No, jen se zkuste infiltrovat mezi všechny ty miliardy unikající do Monaka.

Ale doktor Koura nebyl včerejší, takže jsme se místo na silnici Dopravního podniku miniaturizovali na populární silnici do Prášil, překonali po hodině turistiky příkop a David mi představil svého šumavského klienta:

"Visí před tebou na stromě kalamitní lýkožrout pan Zahradník Kůra ze Smrčiny a tebe mi povolil jako asistenta."

"Vážím si toho, pánové Kouro a Kůro!" řekl jsem a jen jsem vejral. Lýkožrout měřil něco mezi milimetrem a centimetrem, jenže to my taky. Pilulky zabraly a zmenšily novináře i právníka. Pan Zahradník Kůra ze Smrčiny ale měl víc nohou a na hlavě mu trčela paličkovitá tykadla.

"Račte do zámku," vyzval nás a já užasl nad systémem dokonalých chodbiček v těle smrku. "To je něco, Davide!" Ale JUDr. Koura mě usadil: "Nemysli si, tohle Kůra nevrtal. On to ani neumí."

"Jak to?"

"Jednoduše se ubytoval ve starých slojích, to velí už zvyklosti rodu."

"Brr, prší mu ze stropu."

"Ba, ba. Chemický déšť. Tento smrk to ještě nevzdal. Produkuje obrannou pryskyřici, která je viskózní. Co si o tom myslíš, příteli lýkožroute?" otočil se ke Kůrovi a ten si postěžoval, že ho jehličnan prahne pomocí pryskyřice zavraždit, takže strom musíme preventivně očkovat, aby mu sklaplo, a JUDr. Koura otevřel aktovku a podával kůrovci Kůrovi sadu injekčních stříkaček a já jen dál zíral a Kůra uchopil nohama jednu inkekci a očkování začalo. Účel?

Zavraždit smrkové dřevo. V séru byly totiž rozpuštěny Kůrovy dobré kamarádky houby Dřevokazky a ty se dají do díla a budou kazit a kazit. Celý vznosný smrk se rozloží. Šumavo, Šumavo, přestaň být zelená!

"A přece ke smrčině necítím nenávist," prohlásil lýkožrout Kůra a kochal se svou tajnou zahradou situovanou do nitra bludiště uvnitř sténajícího kmene v blízkosti legendárních Prášil. Staral se o své milované hubky co nějaký narkoman a hubky se dutinami živého stromu šinuly jako mor.

"Dohrál jsi, Zahradníku!" povídám náhle. "Kůro, ty seješ vítr, i sklidíš bouři."

Má ruka dopadla na hřbet onoho hmyzu a já dodal, že si připadám jako na úspěšné špionážní misi v Bagdádu. Až na to, že...

"Jenže já neseju vítr a toto je závažné obvinění," vykroutil se mi lýkožrout. "Pokud něco seju, tak jednohubky. Tak mi velí přirozenost. Instinkt. Budeš snad, cizinče, bránit práci, kterou vykonávám intuitivně?"

Tu jsem strhl masku: "Mě neposílá šéfredaktorka Jakubová. Posílá mě správce parku!"

"Mě Správa Šumavy neživí," proklepával lýkožrout flegmaticky různé smrkové dutiny. "Hade na prsou, chceš zabít Kůru? Má právníka Kouru!" A JUDr. David Koura mi poklepal na rameno:

"Správa státního parku skutečně pana Kůru neživí a dřevo ho taky neživí, tento druh lýkožrouta se totiž živí výhradně jednohubkami, a sice to nepřizná a holedbá se mocnou chutí na dřevo, ale proč by se nevytahoval? Každý chce vypadat jako chlapák a nikdo nechce vypadat jako pouhý pojídač hub. Dřevojed, to zní hrdě. Hubkojed?

To zní blbě."

Tumáš, čerte, kropáč, teď jsem to viděl. Koura a Kůra prorostli do státní správy jako jedna černá ruka. Já to měl čekat. Ale nečekal. Přesto jsem pojednou naoko otočil: "Mohu vám., pánové, s něčím pomoci?"

"A proč ne? Budeme sít houby." A seli jsme, byl jsem při tom, a očkovali jsme, zatímco lýkožrout Kůra v sousední chodbičce už sklízel.

"Okuste čerstvé jednohubky," lákal nás a my okusili, Kůra chvíli plel plevel, ale vzpřímil se nad brázdou a smrková párátka jednohubek začal jako kouzelník Žito zapichovat do stěn. Zase je vytahoval a tím otevřel oči okýnek do lesů. Vnitřní prostor smrkového labyrintu okolo nás začaly krájet sluneční paprsky a hned se lépe dýchalo. "Větrám," broukl lýkožrout a ukazoval okýnkem k sousednímu smrku.

"Tam si pátrej, Sherlocku," vyzval mě. "Tam přebývá můj bratr a to je jiný kalibr, toho neživí jednohubky, však taky kazí lýkožroutu smrkovému pověst. Běž za hlasem jeho a chroupáním. Konej! Zúčtujte spolu!"

Jenže nejsem dobrý investigativní novinář. Takový Josef Klíma by tam letěl jako šíp, ale já? Nesebral jsem sílu a vanitas vanitatum, marnost nad marnost. On to vlastně není tvůj závod, chlapče, povídám si jako tolik lidí přede mnou. A co? Šumava si poradí i bez tebe.

Možná poradí, možná neporadí, ale jedno vím. Většina věcí je uvnitř složitější, než jak zvenku vypadají. Svět není panorama, zelený je smrk života a šedivá každá teorie. Svobodná Šumavo! Dobrou noc a pevnou naději.

Jan Kovanic
24. 7. 2024

Mince snad skutečně vydává Republika Kongo, avšak nabízejí je nám chytráci z provařené firmy ČESKÝ...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Petra K.
24. 7. 2024

Jedno ze dvou letošních překvapení. Kalendář! Sláva veliká!

Jan Ferenc
24. 7. 2024

Je nutné chápat zvolení Ursuly z Leyenů také jako rozhodnutí za plynulé pokračování dosavadní...

Lubomír Stejskal
24. 7. 2024

Za americkým prezidentem zamířil 22. července premiér Netanjahu. Na novou situaci reagoval slovy:...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

žof Žofie Nováčková
24. 7. 2024

Na obvodním soudě pro Prahu 2 pokračuje výslechem svědků hlavní líčení v případu lidí obžalovaných...

Lidovky.cz, ČTK
24. 7. 2024

V pátek večer bude kvůli zahájení olympijských her vyhlášena nad Paříží a okolím bezletová zóna....

Josef Kopecký
24. 7. 2024

Na jednání vlády překvapivě dorazil prezident Petr Pavel jednal s ní o zprávě o zajištění obrany....

Lidovky.cz, ČTK
24. 7. 2024

Ministerstvo obrany připravuje další část muniční iniciativy pro Ukrajinu, její součástí bude pět...

Martin Zvěřina
24. 7. 2024

Ministerstvo zdravotnictví chce prostřednictvím šestice senátorů-lékařů prosadit lepší očkování,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz