19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

KOSMONAUTIKA: Osmdesátým sedmým byl Remek

Na podzim 1977 jsem pobýval v Moskvě, pořizoval rozhovory s vědci a kosmonauty pro Mladou frontu. Věděl jsem, že ve Hvězdném Městečku se připravují k letu do vesmíru dva naši letci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Fridrich 6.3.2018 6:49

Výborný příspěvek, o astronautiku se zajímám od

Výborný příspěvek, o astronautiku se zajímám od roku 1958 - tehdy jsem začal odebírat časopis " Křídla vlasti " přejmenované v roce 1963 na " Letectví a kosmonautika "... Rusko nebylo špatné, ale hodně " opisovalo " a to v mnoha oborech a dělá to dodnes..

J. Tachovský 6.3.2018 9:03

Re: Výborný příspěvek, o astronautiku se zajímám od

To nebylo o astronautice, ale kosmonautice. Je zvlastni, ze se domnivate, ze Rusko od nekoho opisovalo. Vzdyt to byl Rus Ciolkovskij, kdo sestavil a vyresil raketove rovnice, Rusove poslali prvni vec, zivocicha a cloveka do vesmiru. A oproti amikum meli daleko mene mrtvych.

J. Jelínek 6.3.2018 9:36

Re: Výborný příspěvek, o astronautiku se zajímám od

Nezačínejte znovu to hádání o tom, kdo byl či je "lepší" nebo "horší", všichni byli a jsou machři. Ciolkovskij, Godard, von Braun a já nevím kolik ještě inženýrů, vědců a techniků. Astronauti , kosmonauti i jiní členové týmů umírali při výcviku, nebo třeba i během nepovedeného startu superrakey v SSSR. To se nedá zjednodušit do hesel a ideologických floskulí.

J. Tachovský 6.3.2018 10:00

Re: Výborný příspěvek, o astronautiku se zajímám od

Ja jsem nic nezacal, ja jsem jen reagoval na nepresny prispevek pana Fridricha. Na tom neni nic ideologickeho.

J. Fridrich 6.3.2018 15:10

Re: Výborný příspěvek, o astronautiku se zajímám od

Tak jen pro vás - astronautika je to na " zlém Západě " na vašem " hodném Východě je to kosmonautika.. Vaši " litánii " trochu zjednoduším - ale jen trochu. Základ nosiče je ruských raket Vostokraketový " svazek " 21 raket V2 vyvinutých Vernherem von Braunem v 40tých létech v Peenemünde. S.P.Koroljov ji upravil na balistickou mezikontinentální raketu R7 a " pospojováním do svazku " vznikl tento nejstarší - dosti primitivní nosič, ale máte pravdu - létá. Saturn 5 - další Braunovo dítě byl největší raketou kdy sestrojenou na světě - ani jedno selhání. Nosila lidi na Měsíc. O kopírování sověty-rusáky ve všech oblastech vývoje - hlavně IT-technologií od Západu ( včetně získání " atomového " tajemství ) by se mohlo psát dlouho.. Zakladatelé astronautiky byli 3 - a na dva jste zapomněl - Oberth a Godard..

https://jamsedlacek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=188063

J. Jurax 6.3.2018 19:32

Re: Výborný příspěvek, o astronautiku se zajímám od

No, při vší úctě - nebéřete to moc ideologicky?

Třeba motory V-2 spalovaly kapalný kyslík a etanol, přesněji směs 74% etanolu a vody, řízení vektoru tahu se dělo grafitovými kormidly vloženými do proudu spalin, tah 270 kN. Na její bázy vznikly v SSSR rakety R-1 a R-2.

R-7 měla jinou koncepci. Motory R-7 spalovaly kapalný kyslík a kerosin, k řízení se užívaly pomocné řídicí trysky, tah jednoho čtyřkomorového motoru v každém ze čtyř postranních bloků prvního (resp. nultého) stupně - RD-107 995 kN, tah čtyřkomorového motory RD-108 v centrálním (resp druhém) stupni 912 kN.

No a ten "primitivní" nosič létá po vylepšeních dodnes. Je mimochodem současníkem stejně "promitivního" nosiče Atlas, jenž vylepšen létá dodnes taky. Mimoto - první verze R-7 měly nosnost až trojnásobnou než první Atlasy; bylo to dáno tím, že primárně byly obě rakety balistické střely nesoucí nukleární hlavice, ovšem sovětské hlavice byly cca třikrát hmotnější než americké.

A zakladatelé astronautiky - Ciolkovskij byl teoretik, Oberth teoretik i raketový průkopník, Goddard byl raketový průkopník; teoretikem byl i Robert Ésnault-Peltérie. Nutno vzpomenout i Koroljova a jeho GIRD. Takových bylo ve dvacátých a třicátých letech víc - Alfred Maul, Johannes Winkler, u nás třeba Ludvík Otčenášek.

J. Jurax 6.3.2018 18:31

Re: Výborný příspěvek, o astronautiku se zajímám od

No, specielně v kosmonautice neopisovalo - leda tak od německých raketových inženýrů, jejichž první garnituru v čele s von Braunem ovšem slízly USA. Pak, protože primárně šlo o vojenské využití raket, byly tyto utajovány, takže k opisování moc nebylo - na obou stranách.

A ještě - ruské raketové motory RD-180 pohání americké rakety Atlas - jsou spolehlivé a ekonomicky výhodné.

No a Křídla vlasti mám 1961 - 1964, Letectva a kosmonautiku 1965 - 2010 komplet - chybí mi akorát jedno číslo z roku 1986, když vybuchl Challenger - pošetile jsem jej půjčil a už se nevrátilo ...