28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Promořovat, nebo očkovat?

Většinu lidí zajímá, jak dlouho po očkování nebo po prodělaném covidu-19 je může získaná imunita chránit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Paculová 19.1.2021 15:14

Čtyřiapadesátiletý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima má onemocnění covid-19. Je ve vážném, ale stabilizovaném stavu na intenzivním lůžku ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

Minulý týden v úterý se od názorů rektora Tomáše Zimy na pandemii covidu-19 distancovala Vědecká rada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, jako příklad chybného chování udává „podporu v praxi vyvrácené teorie promořování a nekonzistentní vyjadřování k závažnosti onemocnění a významu ochranných prostředků“.

M. Holubec 18.1.2021 23:39

Za kazdou cenu se prosim nenechavejte ockovat ! ..nejnovejsi info ohlede voleb v usa - a virusove fasisticke akci na likvidaci obyvatelstva a nejen o nich je pristupne momentalne primo na strankach aplikace Telegram pod RealDonaldTrump protoze prezidenta opravdu ze vsech prokomunistickych aplikaci vyhostili - pokud jste jeho priznivci tak nezoufejte protoze ve Spojenych Statech se deje neco uzasneho a nema to nic spolecneho s pedofilem bidenem -komunisticke spiknuti je u konce -overte si to sami na beforeitsnews.com-internet bude brzy mimo provoz tak toho vyuzijte k prenosu informaci-Buh zehnej nove Republice Spojenych Statu a vsem obcanum Republiky Ceske![>-]

V. Kolman 18.1.2021 19:37

Abych předešel diskusím z nepochopení, tak předesílám, že jsem příznivcem vakcinace a mám již reservovaný termín očkování.

Můj dotaz míří jinam. Po vakcinaci budu chráněný proti viru covid-19. Budu chráněný i proti jiným (dalším) modifikacím tohoto viru?

Prosím o kvalifikovanou odpověď - o úvahy nekompetentních všeználků nemám zájem.

Za fundovanou odpověď předem děkuji.:-)

H. Paculová 19.1.2021 6:34

Nový výzkum ukazuje, že vakcína od Pfizeru a BioNTechu chrání i proti dvěma mutacím koronaviru SARS-CoV-2, které se nezávisle objevily v Jižní Africe v Anglii. O studii zveřejněné na webu Biorxiv informovala agentura AP.

Ž. Říje 18.1.2021 14:09

O víkendu jsem se dočetl, že nemocnice v Ostravě je schopná naočkovat až 300 lidí denně . To by znamenalo injektovat celé město asi 1000 dnů (svátky, neděle...). Když nebude chtít polovina občanů očkování, tak je to 500 dnů, tedy rok a půl trvající blamáž. To znamená, že zamyšlení ukryté v nadpisu tohoto článku chachaři nemusí řešit.

Š. Hašek 18.1.2021 15:46

Vypadá to tak.

Nechci furt šťourat, ale podobné úložky jako řeší ministr Blatný, ty jsme řešili v šestce. Jedničkáři a dvojkaři je vyřešili. Blatný asi nebude jedničkářem ani dvojkařem.

Beru v úvahu, že mezi mnou a ministrem Blatným je neprůstřelná džungle všelikých Moravců, Drtinových, Nor (asi 167, nevím), Blesků, Hospodářek, Foccusů, Jílková ví vše.

Mně fakt stačí ta základní škola .............. a babička. A očkovací průkaz z roku 1965.

R. Benýšek 18.1.2021 13:25

Takže zároveň platí to, že prodělání onemocnění poskytne mnohaletou imunitu, to, že slibováné vakcíny dokážou totéž jako prodělané onemocnení, ale pro některé příjemněji (a pro jiné zase nepříjemněji), a i to, že důsledkem promoření (čili prodělání nemoci u mnoha lidí) budou rok co rok se vracející nákazy. Zároveň ale není nutné očkovat všechny.

Za prvé nechápu, proč promoření bude mít ve velkém úplně opačný efekt, nežli prodělání nemoci v malém, a i kdyby snad ano (jakože promoření nezajístí dostatečnou kolektivní imunitu), tak za druhé takto nevidím rozdíl mezi promořením a jen dobrovolným očkováním (leda tedy ten, že v prvním případě se nakazí ne vždy stejní lidé, jako ti, co se ve druhém případě nechají očkovat).

Ś. Svobodová 18.1.2021 12:40

Přesto že podíl nakažených v testovaných stále stejný, v nemocnicích je stejně lidí jako před 2 měsíci a počet aktuálně nemocných je více než 2násobný než v půlce listopadu, reprodukční číslo i PES utěšeně klesá. Zázrak?

P. Milan 18.1.2021 12:51

Setrvačnost.

P. Rada 18.1.2021 16:02

Pandemie je o celosvětovém rozšíření epidemie - ta dle Vás také "utěšeně" klesá? Okdy žijeme od okolí adekvátně odděleně?

https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/veda/koronavirus-sireni-kontakty-prenos-nakaza-grafy-mapa-vyvoj_2003171116_cib

Zatímco Vy se "utěšujete" - tak virus inovuje/mutuje. Věda sice během roku udělala několik vakcinačních vývojových zázraků - ale na lidskou přezíravost k situaci to zřejmě nestačí.

P. Milan 18.1.2021 18:31

O tom je otoman.

Pandemie je celosvětové rozšíření opidemie, o celosvětovém rozšíření epidemie jsou zprávy.

Zkuste se naučit česky, než se pustíte do té propagandy.

H. Paculová 18.1.2021 12:32

Po nemocnicích a lékárnách se v Británii proti covidu-19 očkuje už i v kostelech. Vakcínu mohou senioři nad 80 let dostat v katedrálách v Salisbury na jihu Anglie či v Lichfieldu u Birminghamu.R^

J. Kavalír 18.1.2021 16:44

Dobrý nápad, je tam dost sedadel, na kterých se dá posedět po očkování. Doufám ale, že očkuje lékař (sestra), nikoli kostelník.

H. Paculová 18.1.2021 17:06

Údajně očkuje setra (z nemocnice, ne řádová), lékař musí být přítomen, k tomu je už dnes všude befel.

Ś. Svobodová 18.1.2021 12:12

Dnes dlouhý, ale celkově korektní článek. Jen by to chtělo zamyšlení nad tím, že Pfizer vakcína má u půl procenta očkovaných vážné vedlejší účinky. Ne tedy nějaké zarudnutí, ale následek který potřebuje akutní péči. Což je cca 50 lidí na 10 tis. očkovaných. Nebude se stávat, že při rychlém množstevním očkování začne být zdravotní péče zahlcována komplikacemi po očkování?

H. Paculová 18.1.2021 12:35

V které naší nemocni leží pacienti s komplikacemi po očkování?8-o Kde přesně a kolik jich je?

Š. Hašek 18.1.2021 15:54

Na to vykašlete, paní profesorko.

Já se učil v devítce, a školní lékař nám to říkal o hodině hygieny, že očkování nejpřesnější má asi tak 4% chyb. Neznamená samozřejmě, že chyba rovná se smrt.

Jste slabší ve vědomostech základní školy.

Jste slabší v matematice a statistice.

Nevíte, že i nejpřesnější švýcarské hodinky mají "to procentíčko".

Celkem je s Vámi zajímavý pokec, ale Vaše otázka je hloupoučká.

Vy fakt věříte, že tahle očkovací chemie je bez chyb? Jo, a připomenu, že vir bere jednoho z tisíce. Vpáté jedničkáři věděli, že to je promile. Jeden z tisíce. Mile je tisíc. Cento je sto.

Už jste začíslovaná???

H. Paculová 18.1.2021 17:11

To, co tu píšete, je úplně mísu. Ale je to nejspíš tím, že věříte tomu "při rychlém množstevním očkování začne být zdravotní péče zahlcována komplikacemi po očkování". Pokud tomu opravdu věříte, je zbytečné s Vámi o vakcinaci diskutovat.

P. Milan 18.1.2021 18:32

Nejspíš je nějak chemizován. :-P

Nejobvyklejší je C2H5OH, ale tam bývají následky zpravidla veselejší.

H. Paculová 19.1.2021 15:53

Špiritus je údajně druhý nejnižší alkohol. Asi by to chtělo vyšší level, aby to chemizování proběhlo rychleji...;-)

V. Klepetko 18.1.2021 11:53

Pane Wágnere,

začínám si myslet, že díky sociálním sítím se pozvolně propadáme do středověku: z hoaxů se stávají quasi-reálné sociální konstrukty. Pověry a různé sektářské bludy se šíří rychlostí světla a kartářky jsou - tak jako za každé krize - žádanější než inženýři... Snahy o nápravu ale vedou k ještě většímu průšvihu v podobě Kongregace pro nauku twittroxichtoknihové víry, s Velkými, malými i pidi-inkvizitory v podobě aboriginek se satelitním připojením do jejich tisíce komentrů vzdálených chýší a s digitální guillotinou místo ohniště...

Za těchto okolností říkat lidem pravdu - to chce odvahu a současně i sílu na boj s pandemicky se množícími idioty. Díky za to, že tu odvahu i sílu máte, pane Wágnere! Protože já ale dnes na dohady s kovidioty nemám čas ani sílu, tak jen stručně poznamenám, že dnes síly Dobra stojí na straně zastánců vakcinace, a síly Zla - na straně opačné... :-P Snad jen malá poznámka:

To, že vakcinace nutně nemusí znamenat, že člověk nebude infekční, protože nejspíše nebude mít slizniční IgA protilátky - to není hoax, ale legitimní hypotéza. Kterou příslušné studie mohou za pár let potvrdit nebo vyvrátit - dnes jde jen o spekulace. Jenže - pokud vím, tak i očkování proti chřipce vede k vytvoření jen (relativně) dlouhodobých IgG protilátek v krvi a slizniční IgA imunitu nevytváří. Přitom nevím o žádném výzkumu, který by indikoval, že lidi, očkování proti chřipce, hrají nějakou roli v dalším epidemickém šireni chřipky. Naopak, očkování proti sezónní chřipce se všeobecně doporučuje, i když je účinnost těchto vakcín v porovnání s protokovidovými poloviční. Proč by to nemělo být u "čínské chřipky" podobné? Pan prof. Jiří Beran má proto nejspíše pravdu.

Co vy na to, "chřipečkáři"? :-)

V. Klepetko 18.1.2021 11:56

... "protikovidovými"...

V. Klepetko 18.1.2021 14:59

S tím Isprinosinem se ale pan prof. Beran ale zřejmě naopak hrubě mýlil... Z toho je vidět, jak složité věci to jsou - možná bude dobré když uvidíme, jaký efekt bude mít masová vakcinace v Izraeli - tak někdy v červnu.

To by mohlo přesvědčit i nevěřící Tomáše!

H. Paculová 18.1.2021 15:16

Tady na Parlamentních listech, kde měl dříve prof. Beran velké zastání, o tom Isoprinosine dnes velký, obsáhlý článek:

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Beran-dostal-u-Cikrta-nalozeno-Duchodci-jako-pokusni-kralici-Nutno-zakrocit-650756

V. Klepetko 18.1.2021 16:03

Ano. Jen ať se odborníci hádají.

My se mezitím naočkujeme ;-)

S. Rádl 18.1.2021 11:09

V diskusi se často objevuje tvrzení, že očkování je drahé. Co je to za nesmysl?

Propagátor léčby covidu isoprinosinem prof. Beran zpočátku tento lék označoval za téměř za všelék proti covidu, pak trochu zmírnil, že je vhodný jen v počátečních stadiích a nebo k prevenci. Také tvrdil, že jeho nedostatek je dán tím, že je levný a firmy nemají zájem ho prodávat.

Tedy fakta a kupecké počty. Dle databáze SUKL stojí balení 100 tablet po 500 mg 977,47 Kč, tedy 1 tableta cca 10 Kč. Pro preventivní použití se doporučuje 3 x denně 1 tableta, tedy za rok 3 x 365, tj. 1095 tablet s celkovou cenou 10950 Kč. Nejdražší vakcínou je Pfizer, který stojí pod 20 USD za dávku, tj. při kurzu cca 22 Kč stojí jedna dávka 440 Kč. Samozřejmě něco stojí aplikace, podávají se 2 dávky, tak dejme tomu, že bude vakcinace jednoho člověka stát něco přes 1000 Kč. Pokud by tedy chránilo očkování jen 1 rok, je vakcinace 10 x levnější, než celoroční preventivní použití „levného“ isoprinosinu.

Pokud by byl isoprinosin použit léčebně (tady data od prof. Berana jsou dost skoupá), tak zatím jediná navržená klinická studie počítala s léčbou 14 dní, denně 8 tablet, tedy celkem 112 tablet s cenou cca 1120 Kč, tedy srovnatelnou s cenou vakcinace. Tady ale samozřejmě může dojít k opakované infekci.

H. Paculová 18.1.2021 11:53

Pokud jsem dobře poslouchala poslední výklad prof. Berana, tak ten isoprinosin nedoporučuje lidem brát preventivně.

https://www.youtube.com/watch?v=imjHGh8O1sw&fbclid=IwAR0RuPbsXoNJpCR72q_fgW0LaW_4-c-u7oy3X7p-H3dm1a3ttSAdicHhfT4

P. Rada 18.1.2021 10:47

Mám za to, že autor už aktuální otázkou zda promořovat nebo očkovat, pominul dlouhodobě závažnější důvody a okolnosti změn celkové společenské uspořádanosti až kultury.

Prapůvodní příčinou ničivých epidemií byl totiž rozvoj populační četnosti v místně, nejprve zemědělsky ukotvené civilizační formě. Je to tedy důsledek usedlého života zahuštěných populací na rozdíl od kočovného života podstatně méně četných tlup před více jak 5tisíci lety.

Civilizace si už kdysi následně k dopadům morů... vynutily změny hygienického chování od výstavby vodovodů, kanalizací ... až po moderní zdravotnictví.

Považuji proto za dlouhodobě nevyhnutelné, pokračovat vedle vakcinací... v zásadních změnách společenského uspořádání a chování.

Např. upustit od v naši kultuře doposud běžného podávání rukou, objímání... - a nahradit tento přímý kontakt zdvořilou úklonou - jak už to tisíciletí praktikují východní etnika. Omezení cestování za líbivou dovolenou na jiné kontinenty je dnes vynucenou realitou ale měli bychom počítat s tím, že návrat k bezstarostnosti se jen očkováním sotva kdy uskuteční a proto rozvíjet regionální možnosti.

Nově se začnou uplatnovat informatikou ovlivněné možnosti jako je stále častější distanční výuka, video-konference... Naopak nad donedávna běžnými veřejnými akcemi kdy se vyumělkovaně navozují davové emoce zejména v uzavřených prostorách, se stále více začnou snášet otazníky až mementa.

Dlouhodobě se tedy bude hlavně muset proměnit civilizační kultura - kdežto vakcinace či spontální přenosy dané životem hmotných komplexních organismů ve virové a bakteriální polévce, budou v životaschopném systému zas jen epizodami na pozadí celkového trendu.

P. Milan 18.1.2021 11:55

Odstěhujte se do jeskyně a neotravujte.

P. Rada 18.1.2021 12:13

Dnešní panelové domy .... jsou jen sofistikovaným kamenem "jeskyní"dávnověku. Jiné argumenty neuvádíte.

"Otravování" zřejmě vnímáte v tom, že jsem si dovolil připomenout s pozadí našeho světa něco pro roztleskávače trvalé ho extenzivního růstu zcelaneakceptovatelného - že?