29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Jak covidem lidi ovládnout a ochočit

Když chcete ovládnout lidi, donutit je poslouchat, případně vytřískat z nich peníze, strach funguje nejlíp. Covid-19 budiž toho nejlepším příkladem. Protože to, co se rozjelo kolem jeho testování, nelze nazvat jinak než skandál.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Szirotný 1.6.2020 22:46

Je to tři měsíce od prvního případu covid-19 u nás. Epidemie ustupuje a koronavirus mizí. Téměř všechna opatření se uvolnila. Tak je ten pravý čas pro všechny chytráky. Říct jak by to řešili. A pro paní Markétu ... všechny ty výpočty a info o testech ... možná zajímavé ex-post u nás. Ale máte odpověď proč ve FR,IT, E zemřelo tak moc lidí ?

M. Bednář 1.6.2020 21:02

Článek je postaven na chybných datech a je zcela mylný.

Autorka nespecifikuje co je to "pokročilejší typ testování". Jde pravděpodobně o test z kapky krve. Autorka vychází z počtu pozitivních výsledků, ne z pravých pozitivit. Použitá souprava má přitom asi 5% falešně pozitivních výsledků, což při velmi nízkém výskytu nákazy v populaci vede k takovému zkreslení počtu skutečně infikovaných osob (jde o násobky), že toto vyšetření je pro epidemiologické účely samo o sobě k ničemu. Pozitivní výsledky zde vždy musí být ještě potvrzeny PCR.

Tvrzení, že PCR vyšetření má chybovost 40%, není pravdivé. Chybovost je téměř vyloučena, neporušuje-li laboratoř zcela zásadním způsobem předepsaný postup. Chyba může být v odběru vzorku, kdy odebírající pracovník je příliš ohleduplný a neodebere vzorek z hlubší části nosu. Co jsem viděl na záběrech v televizi by tomu odpovídalo.

Bezpříznakových průběhů je u této nákazy podle různých odborných publikací asi 30x méně, než uvádí autorka.

D. Mach 1.6.2020 19:58

Skvělé, jak si paní Šichtařová dokáže vytvořit argumenty pro odůvodnění domnělé manipulace s lidmi. A co by, možná má pravdu. Ale má také zkušenosti. Podobně strachem ze snížení životní úrovně přece straší lidi přechodem na euro. Tak teď se jen poučit, a do protieuro propagandy zapojit praktické znalosti z korona propagandy. Strach se nám krásně znásobí.

K. Kocourek 1.6.2020 19:24

Ohledně "popíračství" epidemie:

- "Věřím jen statistice, kterou jsem si sám zfalšoval." V nynější situaci, pokud už si statistiku zfalšovat nemůžu :-), je třeba hledat takovou, která se falšuje obtížně.

- Nezáleží na tom, jestli někdo umřel na Covid nebo s Covidem nebo úplně bez Covidu (kdo a jak to zjistí?), ale jestli umřel zbytečně v důsledku nastalé situace.

Jediné obtížně falšovatelné kritérium je porovnat počet zemřelých v daném období roku 2020 s dlouhodobým průměrem. Na anglické Wikipedii v článku "COVID-19 pandemic in the United Kingdom" takové srovnání je. V měsíci dubnu se jedná o "hrb" zhruba 1,7x vyšší než je běžný počet zemřelých. Poněkud vyšší počet je i v květnu, ale maximum je již za nimi. Když umře 1,7x tolik lidí, už to za nějaká opatření stojí (nehledě na to, že v ohniscích to je vždy podstatně vyšší, zatímco jinde se nic moc neděje).

Dá se namítnout, že se jedná o lidi, kteří by v blízké době zemřeli tak jako tak. Proto bude třeba sledovat křivku dál. Jelikož umřít musíme všichni, záleží hlavně na tom, za jak dlouho. Pokud by tedy křivka udělala následující měsíc podobný propad dolů, znamenalo by to, že se ti zemřelí v průměru dožili o měsíc méně. Ale pokud by se počet zemřelých dorovnával postupně dalších třeba 10 let, znamenalo by to, že oběti koronaviru v průměru zemřely o 5 let dřív! Na tyhle výsledky si budeme muset počkat, ale už teď je zřejmé, že to nebyla jen banální chřipka.

J. Vintr 1.6.2020 22:19

Lidé neumírají plánovaně. Takže se skutečnost může od statistických průměrů i dost lišit, aniž by se cokoliv mimořádného dělo.

T. Zlesa 1.6.2020 22:41

Studovat hrboly se dají např. tu:

https://www.euromomo.eu/graphs-and-maps

nebo tu: https://aatishb.com/covidtrends/?data=deaths&location=Austria&location=Czechia&location=Denmark&location=Germany&location=Sweden&location=US&location=Ukraine&location=United+Kingdom

celková čísla nejlépe tu: https://www.worldometers.info/coronavirus/

K. Kocourek 1.6.2020 18:42

Ohledně vynucování iracionálních testů na koronavir při cestách do zahraničí:

Vláda došla k názoru, že je třeba co nejvíc omezit cestování kvůli šíření nákazy (opodstatněnost boje proti nákaze je na jiné povídání, to zde nechám stranou). Zpočátku to zařídila přímým zákazem. Jenže ten má dva problémy: 1. v demokratické společnosti to přichází v úvahu jen krátkodobě, 2. některé důvody cestování jsou natolik závažné, že je to velice necitlivý zásah do životů občanů.

Ve skutečnosti není úplný zákaz cestování nutný - stačí aby se provoz snížil na zlomek běžného stavu. V podstatě kdyby cestoval jenom ten, kdo má OPRAVDU vážný důvod, bylo by to v pohodě.

Takže co udělá vláda? Vytvoří překážku, která bude snadno měřitelná a relativně propustná. Nejlépe přes prachy: cestovat budou ti, kterým to stojí za těch pár tisíc vyhozených za jinak zbytečný test...

To je celé. Myslím že lidé, kteří byli na vojně, to pochopí snáze než paní Šichtařová. Některé zdravotnické firmy na tom pěkně vydělají, ale to je sekundární efekt. Kdyby se nařídilo, že musí mít každý ssebou protichemický oblek, vydělali by výrobci protichemických obleků, ačkoli z hlediska nákazy by se jednalo o stejný druh opatření.

Ś. Svobodová 1.6.2020 17:05

Když politici a jejich odborníci jednají v rámci "předběžné opatrnosti" a vyslyší každého moulu "s nápadem" a k tomu ignorují tvrdá fakta, logiku i osvědčené zkušenosti, dopadá to jak to dopadá.

T. Zlesa 1.6.2020 14:58

Diskuse by se mohla teoreticky zaobírat také situací, kdy by místo mrtvých byli pacienti, ve stejném procentu, těžce tělesně postižení. Třeby by jim odumřely nohy během 14 dnů nebo tak něco. Dle mého by opatření byla ještě přísnější. Mrtví už nic reklamovat nebudou, postižení by žalovali vlády, doktory, šiřitele, chřipečkáře...

J. Svoboda 1.6.2020 14:47

Napíšete oslepyt a murdujete o tom, jak jsou lidi blbí :o)

Pěkný den.

P. Staronový 1.6.2020 15:57

Lepší nemurdovat, je to trestné. :-P

J. Kernal 1.6.2020 13:34

Paní Šichtařová za 1. Je smutné, jak jednoduché je lidi oslepyt a vymýt rozum. Lidi přestali rozsuzovat a popouškují a někteší by mohli dělat ředitele světa.Moudrost není v množství znalostí jak si někteří myslí. Př.3,13 Blaze člověku, jenž našel moudrost,člověku, jenž došel rozumnosti.

P. Szirotný 1.6.2020 22:39

Prosím ... "oslepit" Ty hrubky v rádobě chytrých příspěvcích mě iritují. Děkuji.

K. Gaman 1.6.2020 11:38

Takže co, milá paní Šichtářová, takže co? Řekla jste A, ale zapomněla jste dodat B - jak se to má správně dělat. Podobných mudrců se okolo koronaviru vyrojilo milion. Držte se raději ekonomie.

J. Svoboda 1.6.2020 11:31

"My už ale víme, že v realitě infikovaných není 9103, nýbrž něco kolem 600.000."

Kdo je my, abych měl přehled, kdo šíří cifry vycucané z prstu.

Pěkný den.

J. Kratochvíl 1.6.2020 11:07

Paní, váš článek je skandální !!!

V. Církva 1.6.2020 10:43

Pravda bude uprostřed. V severní Itálii, Španělsku nebo New Yorku kvůli pacientům COVID19 kolaboval zdravotnický systém a někde bylo násobně víc mrtvých než obvykle. I když novináři asi paniku dělali, je normální šíření COVIDu19 nějak zabraňovat. Ideálem je především karanténa nakažených, dohledávání a určité omezování kontaktů lidí. Lidé jsou idioti a jezdili si do Itálie a nezarazili cesty z Číny tak hrozilo nekontrolované šíření nemoci. Po zastavení škol se děti přesunuly do hypermarketů. Je toto normální?! Nikdo nevěděl jak bude nakonec nemoc vážná, tak se zavedla karanténa. Zastavily se především restaurace a obchodní střediska a zbytečná migrace lidí. Mohlo se ale rozumně odhadnout, že lidé umírají i na rakovinu a tak horké to nebude. Ale vláda už měsíc pracovala na uvolnění.

To, že má 6 procent obyvatel Jižních Čech protilátky je možná jeden výzkum. Jiné píšou o menší promořenosti. Ve Švédsku se dopracovávají někde jen na 20 procent a to s minimálním omezením. Zdá se ale že vir mutuje k oslabení.

Po bitvě se přiznává, že tak velká karanténa ve většině zemí byla nadměrná. Testování obyvatelstva ale podporuji. Za 3000 se dá předejít větším problémům. 40% přesnost považuji za nesmysl.

Pokud ekonomika kvůli zavření některých obchodů a to v době internetových nákupů zkolabuje, je špatná ekonomika. Tak by nám paní Šichtařová měla vysvětlit jak to, že je ekonomika tak zranitelná.

V. Církva 1.6.2020 11:06

No ale hlavně s tím ochočením. Španělskou chřipku lidé podcenili. A o moru a jak ho přes úplatky na porušení karantény postili z lodě do Evropy je možno si přečíst.

Každý trochu normální člověk ví, že prostě odpovědní lidé hygienici a politici měli obavy o smrt lidí. Asi se to přehnalo, ale vidět v tom nějaké ovládnutí a ochočení, to je ještě větší hysterie než ta ostatní kolem COVID19.

J. Anděl 1.6.2020 11:42

To je zajímavá myšlenka, to s tou zranitelnou ekonomikou.

Asi teď budeme o něco víc všichni uvažovat v našich plánech, co bychom dělali, kdyby se zase na čtvrt roku zavřely hranice a obchody a ulice.

J. Vintr 1.6.2020 12:41

To, že politici dělali předběžná opatření, by se jim dalo odpustit (i když to hodně smrdí). Ale to, že celou tu blbost už neodpískali a dál nás otravují nesmyslnými "opatřeními", je svňárna. Zvláště, když tomu ještě spousta lidí slepě věří. Například moje paní, která mne na to konto neustále buzeruje s idiotskou "hygienou".

D. Polanský 1.6.2020 10:37

S těmi procenty opatrně, kolem toho jsem již kdysi něco matematického napsal:

http://dusanpolansky.cz/stripky/bayes-pomaha.html

Pokud jde o epidemiolologii, zdá se že se nám odborníci přímo rodí před očima, aniž by o tom něco věděli. Vypadá to na povinnou maturitu z epidemiologie.

J. Vintr 1.6.2020 10:17

Autorka se mýlí jen v jednom. Ten koronavirus není dvaapůlkrát horší než běžná chřipka, ale je to právě naopak. Všechno je to jen médii nafouknutá bublina.

V. Církva 1.6.2020 11:00

Pane, leccos jsem schopen akceptovat. Třeba že se to s karenténou přehnalo, i když po bitvě je každý generál. S chřipkou mně ale neštvěte. Smrtnost COVID19 se odhaduje na minimálně 20 násobnou proti chřipce. Nakažlivost přesně nevím ale je u obou velká.

To že u nás zemřelo míň je především kvůli karenténně a sociálnímu odstupu.

J. Vintr 1.6.2020 11:10

Aha, takže odhaduje. A podle čeho? Někde jsem četl, že u nás zemře na běžnou chřipku cca 1500 lidí ročně. A to se přepokládám uvadějí pouze lidé s prokazatelnými příznaky onemocnění a ne všichni, kteří měli v okamžiku smrti v sobě chřipkový virus (na který nikoho při "obyčejné" chřipce ani nenapadne lidi testovat). Tím pádem se ani nezjišťuje, kolik lidí se chřipkovým virem ročně nakazí. Evidují se jen případy, kdy to skutečně vyvolalo onemonění.

L. Novák 1.6.2020 11:58

Člověče, přestaňte už plácat! Dvojčata V New Yorku 11. září si neodstřelili Američani, ale islámští teroristé!

J. Vintr 1.6.2020 12:27

To by ti islámští teroristé museli mít možnost několik měsíců předem nepozorovaně rozmisťovat po těch budovách tisíce náloží...

L. Novák 1.6.2020 14:54

Oni s nimi přiletěli... :-D

P. Moravčík 1.6.2020 9:39

No zbohom! Pani Boublíková jedinou vetou v diskusii povedala viac ako autorka celým článkom. Ekonómovia asi nevedia to, čo je kompetentným zdravotníkom dávno známe: pozitívny aj negatívny výsledok sa posudzuje vo vzťahu k aktuálnemu a celkovému stavu organizmu a s prihliadnutím na presnosť a spoľahlivosť testov. Ak by to bolo naozaj tak, ako nám to tu autorka tlačí do hlavy, všetky testy, a nielen na Covid-19 by sme mohli nahádzať do Vltavy, resp. Dunaja. Nič totiž nie je stopercentné (okrem Šichtařovej univerzálnej geniality), a tí premýšľavejší s tým počítajú. Kým nie sú k dispozícii lepšie metódy, musíme si vystačiť s tými, čo máme. A PCR je dostatočne spoľahlivá skupina testov.

J. John 1.6.2020 9:38

Netušil jsem, že tato paní se vyzná i ve virologii a epidemiologii. Holt talent :-)))

Neměl by se každý švec držet svého kopyta?

J. Ganaur 1.6.2020 10:05

Jenom přepočítala známá čísla.