28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Evropská unie v rozkladu

V souvislosti s pandemií koronaviru v Evropě - kde byla nemoc Covid-19 diagnostikována již u více než 250 000 lidí a 15 000 lidí již na tuto nemoc zemřelo - se postupně rozpadají základní pilíře Evropské unie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Klepetko 5.4.2020 21:54

... ale byl to zajímavý projekt, ta Unie... Jak dlouho ji bude trvat než sama pozná, že už tu vlastně není?

K. Nový 5.4.2020 16:22

Na co EU šáhne, to zkazí:

- je neschopná zabránit ilegální migraci - podporuje jí, místo aby ji bránila. Frontex je jen další cestovka.

- je neschopná cokoliv udělat v koronavirové krizi - místo pomoci hází klacky pod nohy.

- brání ekonomickému růstu prostřednictvím zcela neúčinného a nesmyslného snižování CO2.

K čemu je vlastně EU dobrá? K cestování? To jsem měli i před vstupem do EU. K obchodu? Obchodovali jsme i před vstupem do EU.

P. Staronový 5.4.2020 20:50

Co je Evropská Unie? Evropská Unie je Boží trest za ignoranci Rakouské školy.

Co je účelem Evropské Unie?Aby se lidé neměli příliš dobře.

Co je smyslem Evropské Unie?Abychom mohli vzpomínat, že bylo lépe.

Jak dlouho potrvá Evropská Unie?Dokud v Bruselu nedojde kokain.

Co mají představitelé Evropské Unie společného se svištěm?Jak zpozorují nebezpečí, zalezou do díry.

V. Pavelka 5.4.2020 9:55

To nejde bojovat s lidskou přirozeností,košile je tělu blíže neš kabát,podobná ideologická rozhodnutí v základech a prováděcích předpisech Bruselu bez zpětné vazby, jsou a budou v rozporu s budoucností.

L. Sindelar 5.4.2020 9:11

V nouzi poznáš přítele. Takže buď se na tebe vykašlou (EU), nebo se na tobě napakujou ( Čína).

V. Pavelka 5.4.2020 10:28

Ale vždy je lepší být za dobře se všemi viz.Zeman s Čínou a Ruskem,Opozice ba se měla omluvit za krátkozrakou slepičí politiku.

P. Staronový 5.4.2020 20:51

Se všemi, nebo jen s "táborem míru a socialismu"?

J. Nevrkla 5.4.2020 7:02

Národní stát je špatný, je zdrojem problémů, hranice jsou špatné, jen společně a solidarne můžeme věci řešit - v nouzi snad už každý pochopil, jak falešná a prázdná ta vyhlášení jsou, že národní stát je to jediné, na co se může spolehnout a co mu může pomoci.

A taky že je dobré udržovat s jinými státy přátelské vztahy, ne je poburovat hloupymi řečmi a činy.

P. Dvořák 5.4.2020 14:29

Kromě Číny, kdo nám pomohl?

K. Nový 5.4.2020 16:20

Německo "solidárně" blokoval zdravotnický materiáln Švýcarsku, Rakousku a středočeskému kraji.

https://nasregion.cz/stredocesky-kraj/kamion-mirici-s-ochrannymi-pomuckami-z-nemecka-byl-na-hranicich-zabaven

https://www.echo24.cz/a/SQBqQ/nemecko-blokuje-zdravotni-material-ktery-si-objednaly-jine-zeme

https://www.thelocal.ch/20200312/mask-hysteria

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-03-09/germany-faces-backlash-from-neighbors-over-mask-export-ban

J. Kalina 5.4.2020 17:05

já jsem nikde nečetl, že národní stát je to jediné! já vám řeknu na co je EU fakt dobrá. pomalu a v zákulisí, prolobovávat nějaká opatření, pomalu shánět podporu, zajišťovat neodpor, předpisy, zákony a pak když už je to dostatečně připravené, tak s tím EK vyleze ven. Většinou je to kompromis mezi těmi státy co to jakž takž můžou podporovat neb jim to trochu vyhovuje a je to přijato proti odporu menšiny. Mernší rozhodovací jednotka, zvláště když postavení lídrů je závislé na výsledku voleb (což v EU moc není) se lze dočkat aspoň v prekérních situacích nějakého rychlého rozhodnutí šitého na míru. Toho EU není schopna.

Pokud to nechápete, tak si zajděte do prodejny obuvi a kupte si schválně nějaké boty co se vám nelíbí a budou vám velké nebo malé o 2 čísla. Za týden napište jak vám sednou.

K. Kocourek 4.4.2020 23:32

Ve stejné době například orgány Olomouckého kraje zakázaly volný pohyb osob mezi Litovlí a zbytkem republiky. Z hlediska zdravého rozumu nemá smysl se odvolávat na volný pohyb osob, pokud mu brání epidemiologické opatření, ať je to kdekoli.

(Ostatně tak, jako se pokoušejí někteří kverulanti žalovat stát pro formální nedostatky vyhlášení stavu nouze, mohl by někdo podobný z Litovle či Uničova napadnout porušení směrnice EU o volném pohybu občanů Unie - to by byl opravdu bizarní spor...)

Myšlenky, na kterých byla EU založena, a které jsou samy o sobě správné, ničí jejich fanatičtí prosazovatelé. Úplně stejně, jako například myšlenku lidských práv ničí vytváření stále nových domnělých práv jedněch vůči druhým.

EU je především obchodní projekt a v tom je úspěšná. Mnoho lidí živí export zboží či služeb, které by jinak narážely na ochranářská opatření či pouhou odlišnost práva členských zemí. Ale není možné jednostranně nadřadit svobodu obchodu všemu ostatnímu. Například podle směrnice o volném pohybu zboží nelze požadovat právo vozit mezi členskými státy drogy... A stejně tak je někdy nutné omezit i pohyb osob z důvodů zdravotních.

Nerad bych, aby se projekt EU rozložil jenom kvůli tomu, že si pár fanatiků myslí, že opatření navržená, používaná a užitečná v době "míru" nelze omezit ani z nutných důvodů v době epidemie. Karanténu přežijeme a opět bude chtít řada lidí pracovat v zahraničí, či bez cla dovézt nebo vyvézt potřebné zboží. O skutečném rozkladu se dá mluvit teprve tehdy, pokud by členské státy bránily volnému pohybu po skončení nákazy.

P. Staronový 5.4.2020 0:28

"EU je především obchodní projekt a v tom je úspěšná."

Bohužel není. Zelený socialismus, centrální byrokracie nevedou k volnému pohybu zboží a služeb.

K. Kocourek 5.4.2020 1:05

No jasně, vezměme si to po pořádku: V důsledku 2. světové války došli přední politici Německa a Francie k názoru, že svobodný obchod mezi nimi vytvoří takové vazby, které budou napříště bránit válce. Ostatní země se přidaly, zpočátku protože chtěly mít pod kontrolou Německo (které je "příliš velké pro Evropu, ale příliš malé pro svět"), jenže projekt vedl i k ekonomickému růstu, takže další už vstupovali převážně z ekonomických důvodů.

Volný trh mezi nestejnými subjekty má ovšem nevýhodu v podobě různého druhu dumpingu, informační nerovnováhy a pod., takže bylo nutné vytvořit na všechno normy. To samo o sobě není špatné. Většina lidí vůbec netuší, že každý složitější obor má svoje normy, protože jinak by fungoval neefektivně. Dokonce i každá komodita musí být jasně specifikována, jinak by se s ní nedalo obchodovat (komodita je zboží, kterého jednotlivé instance jsou zaměnitelné; koupíte si kontejner banánů na burze a nemusí vás zajímat, jestli kamion přiveze zrovna ty, které vám včera někdo ukazoval, důležité je, že jsou správně zakřivené, aby je potom koncoví zákazníci neodmítali kupovat :-)

Taky vás jako výrobce zahradních sekaček zajímá, jestli nějaký stát nebude chtít dalších pár set tisíc za certifikaci, že jejich výfukové zplodiny neotráví zahrádkáře, pokud byste chtěli vstoupit na daný trh.

Jako zaměstnavatele vás zajímá, jestli konkurenční firma z vedlejší země nezneužívá sociálního dumpingu.

Zelený socialismus je jenom černý pasažér na jinak rozumném uspořádání, které si vyžádal průmysl. Slavná centrální byrokracie EU má méně zaměstnanců, než některá opravdu velká světová města. Zkusil jste někdy něco obchodně vyvážet či dovážet? Máte nějaké zkušenosti s celníky? Ono je hrozně snadné vykládat něco o oborech, které neznáte. Vězte, že z obchodního hlediska je EU úspěch.

O. Uživatel 5.4.2020 8:02

Uživatel požádal o vymazání
P. Staronový 5.4.2020 20:53

Jako teorie pěkné, ovšem realita je jinde.

jako u každého socialismu.

P. Han 5.4.2020 0:31

Obchodní projekt? Dobře, proč ne. Ale v tom případě fungovalo lépe EHS, které se zabývalo obchodem a ne ideologií.

V. Pavelka 5.4.2020 10:05

No nevím ,ale pamatuji šedesátých letech války mezi dovozci zeleniny ovoce i jinných produktů,jak se napadali kamiony .

P. Han 5.4.2020 10:49

Ono to je mezi Itálií a Francií prakticky dodnes. Francouzské zemědělství je těžce dotované, daleko víc, než v každém jiném státě.

V. Braun 4.4.2020 21:45

Chybu autorovy hypotézy charakterizuje věta na začátku článku "Unikátní politická metoda „měkké moci“ EU, o které se říká, že je vzorem postnárodního světového řádu, se ukázala být prázdnou fikcí." Tato "měkká moc" je vlastně forma postupného vyjednávání kompromisů a není proto určena pro časy krizí a řešení zdravotní krize proto zákonitě ani není v kompetenci EU. Otázkou je, zda to není chyba, a tak očekávám, že pomocí "měkké moci" se dojednají nové mechanismy a snad i kompetence EU pro podobné situace.

P. Staronový 5.4.2020 0:31

Velké celky fungují jen za předpokladu, že je důkladně rozlišeno, co je záležitost celku a co záležitost nějaké jeho součásti. Což v EU není splněno, soudruzi a soudružky v Bruseli se snaží řídit vše až do nejmenší vísky.

To nemůže fungovat a taky nefunguje.

V. Braun 5.4.2020 20:56

Tak rozlišení, kde je Krakonošovo je jednoznačné, to jen někteří zde diskutující mají občas problém to pochopit.

V. Bok 4.4.2020 17:24

No, moc hezká kritika z ameriky. Fakt. Mají s tím bohaté zkutečnosti, vždyť dnes mají čtvrtinu všech zasažených na světě. Teprve teď se probouzejí a rychle vykupují a přeolácejí roušky v Číně. A rychle zavádějí podobná opatření v rámce jednotlivých států a oblastí.

Já naopak myslím, že EU postupovala správně, když nedělala nic. Jak je vidět na vystoupení některých čelních představitelů, stejně nechápou co se děje. Jak se říká, líný blbce nějak přežijeme. Zato pilné a iniciativní ne.

Spíš mi zaráží, že z významných států je schopna hromadně a okamžitě vyrábět roušky jen Čína. Je to smutný obraz, jaká je struktura našeho hospodářství. Na problémy prostě připraveno není. A obávám se, že chvíli po konci krize se otřepeme a budeme pokračovat zavedeným způsobem.

K. Kocourek 4.4.2020 23:58

Ono to je ještě šílenější: ty roušky v Číně vyrábějí západní firmy! Čínské továrny jen tak mimochodem vyprodukují i určité procento jinak identických výrobků jako neznačkové pro čínský trh či pro "západní" škudlily.

Teď přišla epidemie a západní firmy zjišťují, že čínský stát může klidně i celou produkci zabavit pro svoje potřeby. Případně část produkce propustit do zahraničí, pokud příslušní politici provedou tradiční "koutou".

No a po odeznění krize firmy, které by dnes investovaly do masové výroby něčeho tak primitivního jako roušky na západě, spláčou nad výdělkem, protože nebudou moci konkurovat čínským výrobcům cenou. Krátkodobým řešením by bylo, pokud by západní státy průběžně vykupovaly takovou produkci za netržní ceny, ovšem to je v rozporu jednak s pravidly volného obchodu, jednak s povinností úřadů postupovat za běžné nenouzové situace hospodárně.

Dlouhodobým řešením může být jenom pozvednutí životní úrovně VŠECH Číňanů na úroveň obvyklou v západním světě (sociální pojištění, standardy životních potřeb a pod.). Tím by se postupně vyrovnaly i příjmy obyvatel a Číňané by mohli nakupovat ve světě všude tam, kde by to bylo výhodné, stejně jako my dnes můžeme nakupovat v Číně. Jenže Čína zneužívá obchodu pro politické cíle a provozuje obrovskou mašinerii sociálního dumpingu, který by nebyl možný, pokud by lidé v Číně měli plnou svobodu pohybu a obživy.

V. Pavelka 5.4.2020 10:16

Kdyby měli Čínané Důchody a zdravotní pojištění .Okamžitě by splaskla bublina světové jedničky v růstu,To se to camrá když se nemusí starat o obyvatelstvo jak v evropě.

V. Pavelka 5.4.2020 10:23

Některé státy můžou počítat s Evolucí,příští rok bude třeba silnější rýma ,to se potom ekonomiky zredukují a kdo ví co bude..

J. Fridrich 4.4.2020 17:15

" Robert Schuman, jeden ze zakladatelů EU, směle oznámil v květnu 1949 vytvoření nového světového systému těmito slovy:

„Provádíme úžasný experiment, který bude naplněním snu, který po deset století opakovaně snily národy Evropy: Vytvoření evropské organizace, která nikdy nepřipustí válku a zaručí věčný mír.“ - Pokud se Evropa vrátí k těm kořenům, tak to bude jen dobře.. Bezpečnost a volný pohyb lidí a zboží - to zcela stačí. Bez komandování Bruselu..

V. Braun 4.4.2020 21:47

Volný pohyb zboží je podmíněn společnými pravidly pro toto zboží, a stanovení takových pravidel některým prostším duším pak připadá jako "komandování Bruselu".

P. Staronový 5.4.2020 0:32

Problém je v tom, že ta společná pravidla přebujela.

P. Han 5.4.2020 0:34

Achich ouvej.