28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Čísla pozitivně testovaných

Sledujeme doslova v „živém přenosu“ obrovskou manipulaci s číslem pozitivně testovaných na koronavirus. ČT i ČTK se šířením „rekordů“ podílejí na šíření strachu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Pavuk 28.10.2020 13:38

S článkom možno len súhlasiť.R^R^R^

L. Novák 28.10.2020 12:40

Jen tak na okraj:

https://www.idnes.cz/revue/spolecnost/umrti-kopal-daniel-prima-varecka-moderator-koronavirus-umrti.A201027_100538_show_aktual_remy

https://www.idnes.cz/kultura/film-televize/ivan-fila.A201022_083607_filmvideo_spm

Chřipečka...

T. Zlesa 28.10.2020 11:47

Taky tu přidám jeden tip (modrým kreaturám se to asi líbit nebude). Na stránkách živě.cz jsou asi nejlépe zpracované grafy s covidem u nás.... Najděte si to tam sami. :-)

L. Novák 28.10.2020 11:53

Ano pane šéfredaktore Podlesný, už tam na ty vaše reklamní stránky běžíme... Rv

T. Zlesa 28.10.2020 12:03

Komu vadí reklama na stránkách kdekoli, měl by si zkusit do prohlížeče nainstalovat nějaký doplněk proti reklamě. Například tady na NP žádnou reklamu nepozoruji, kromě článků kámošů pisatelů, co to mají přímo v článku jako text. Na tom živě to mají trochu chytřeji, ale dá se to taky dobře vychytat. Jak se ty správné doplňky jmenují tu psát nebudu, neboť to robot NP blokuje. Dá se to lehce vygooglovat.

L. Novák 28.10.2020 12:12

Dobře víte, že jsem měl na mysli vaše články zamořené reklamou přímo v obsahu textu. Tak tady nemlžte o zobrazujících se reklamách jako zdroji příjmů internetových deníků a většiny dalších provozovaných stránek.

Koukám, že demagogie jde u vás ruku v ruce s reklamou.

T. Zlesa 28.10.2020 12:25

Už s tím dejte pokoj. Zavolejte tomu Podlesnému, pokud se vám nelíbí a vyřešte si to sním hned.

Jinak je to tohle:

Stihomam

Již zastaralý termín pro paranoidní bludy. Stihomam označuje pocity pronásledování, podezíravost, vztahovačnost a vytváření představ, které neodpovídají realitě. Objevuje se při některých psychických onemocněních, nebo po požití některých psychotropních látek. Výjimečně se objevuje u psychicky zdravého jedince, např. při silné vyčerpanosti nebo v nepříznivé životní situaci.

L. Novák 28.10.2020 12:43

Nezamořujte to tady nesmysly a reklamou. Od okamžiku, kdy jste sem (před pár dny) zkopíroval svůj reklamní článek z webu, je souvislost jasná.

P. Vychodil 28.10.2020 19:16

úctyhodná práce, otázka, co s tím ? je to tak, jak to je, vlna se přežene, další bude menší, a menší, a menší...budeme každý rok zavírat ekonomiku a školy ? myslí si snad někdo, že se viru nějakým způsobem vyhne ? nebo že přečká někde na pustém ostrově do vakcíny ?

T. Zlesa 28.10.2020 20:18

Odpovědi na otázky zcela jistě najdete zde na NP. Je jich tu plno každý den. Jen vybrat tu správnou... :-)

R. Dubravský 28.10.2020 11:46

Pokud bych jako infikovaný s mírným průběhem ležel v nemocnici za 90Kč/den tak by se mi asi taky hrubě nelíbilo, kdyby mne chtěl někdo odsunout do hotelu za min. 2000Kč/den. Jak dlouho to může ekonomicky vydržet důchodce?

Ví někdo, jaká je obsazenost polní nemocnice v Letňanech?

L. Novák 28.10.2020 11:51

A kdo vám řekl, že byste měl platit 2000,- Kč denně? :-P

Ledaže byste místo stravy za 90,- Kč v nemocnici požadoval celodenní hotelovou stravu včetně nápojů a obsluhy ve VIP pokoji... s pokojskými v mini. ;-)

L. Novák 28.10.2020 11:36

Pod úvodníkem jsem odchytil zajímavý odkaz, který skutečně patří do kategorie Věda. O testování obyvatelstva na imunitní odezvu vůči koronaviru:

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-covid-vojtech-thon-testovani-studie-promorenost.A201027_105917_veda_vov

;-) [>-]

E. Lukavská 28.10.2020 11:02

Pokračování.

Dokonce se může zdát, že vlastně není možné hodnotit, jaký je skutečný rozsah a závažnost covidové epidemie. Navíc v nynějším čase částečně mediální hysterie mi kamarád připomněl vyhodnocovací význam statistických testů v medicíně, která operuje pojmy specificita, senzitivita a prevalence a kde pravděpodobnost – falešnost – pozitivního výsledku testu u negativního jedince může být až 50 procent, tzv. Bayesova věta. Dále nemáme žádné srovnání s jinými infekcemi toho druhu, a proto ani nedokážeme současná čísla kvalifikovaně interpretovat. Proto se vlastně nedokážeme rozhodnout, co je moc a co je málo, co je normální a co nenormální stav, co je standardní a abnormální – chaotické – chování vlády. Pozitivní výsledek jediného testu je prohlašován za regulérní diagnózu, aniž dotyčného odborně vyšetřil lékař.

P. Vychodil 28.10.2020 11:52

ale pro strašení ovčanů, utrácení miliard za kdovíco, zavádění nouzových stavů, zavírání všeho možného, jsou tato čísla perfektní...představte si, že by testovali jenom ti s příznaky...o čem by pak novináři psali ? z nemocnic by pravděpodobně ubylo 50% lidiček, co tam leží zbytečně..tož tak...

V. Wagner 28.10.2020 12:08

Paní Lukavská, každý experimentální přístroj, detektor, test má své nejistoty. Detektor i test mají sensitivitu (tedy jaká je pravděpodobnost, že označí existenci daného objektu vlastnosti správně) a specificitu (tedy pravděpodobnost, že neexistence vlastnosti či, že to není daný objekt, budou určeny správně). To je vlastnost každého detektoru či testu. A vždy se s tím musí počítat. Takže pochopitelně mohou testy PCR dát velmi dobrý obrázek o situaci, pochopitelně s přihlédnutím ke zmíněným nejistotám testu. Podrobněji o vlastnostech testů, pravděpodobností, i té podmíněné Bayesovské, je zde: https://www.osel.cz/11392-jak-to-je-s-falesnou-pozitivitou-testu-na-koronavirus-sars-cov-2.html .

E. Lukavská 28.10.2020 17:52

Pane Wagnere, slova o Bayesově větě říká prof. Šesták nikoli já. Já jen cituji. Pro mě jako laika je podstatné to, že každý pozitivně testovaný je vydáván za pozitivně diagnostikovaného. V tom je ten problém. Pokud jste odborník ve věci, musíte vědět, že PCR testy nebyly koncipovány jako diagnostický, nýbrž výzkumný nástroj. Uvádí to sám autor PCR testu.

V. Wagner 28.10.2020 20:30

Paní Lukavská v tom se ovšem hluboce mýlíte. Pozitivně testovaný není vydáván za pozitivně diagnostikovaného. Je považován za infikovaného. To je diametrálně něco jiného. Diagnóza nemoci COVID-19 je něco jiného, než identifikování infekce. A proč potřebujeme identifikovat infikované? Protože infikovaný i bez příznaků a tedy bez diagnózy nemoci COVID-19 může infekci šířit a my potřebujeme tomuto šíření zabránit. Právě i proto, že i bezpříznakoví infikovaní mohou infekci šířit je infekčnost koronaviru tak velká, a proto bez opatření včetně využití PCR testů pro zjišťování infekčnosti nelze zabránit zahlcení a kolapsu nemocnic nemocnými COVID-19.

Máte pravdu, že PCR test nebyl koncipován jako diagnostický nástroj pro diagnostiku nemoci, ale jako nástroj hledání infekce. A přesně pro toto se i nyní využívá.

E. Lukavská 28.10.2020 21:10

Pane Wagnere, bohužel se Vám nedaří být přesvědčivý. Neboť jak praví prof. Šesták: "Nakaženost koronavirem trvá přibližně týden, ale PCR pozitivita se mohou projevovat po týdnech až měsících, tedy výsledky mohou být falešně pozitivní (někdy dokonce i negativní) a vyšetření bez klinického kontextu mohou být až zavádějící." Z toho vyplývá, že všech +-1500 "nakažených", které hlásí denně ČT je mezi 1. a 7. dnem nemoci. 7 dní je běžná doba infekčnosti i u jiných viróz. Např. ve Francii zkrátili karanténu u covidu ze 14 dní na 7.

V. Wagner 28.10.2020 23:08

Paní Lukavská, profesor Šesták říká, že nakaženost trvá přibližně týden, to však neznamená, že by popíral, že může být i delší. Právě naopak, doufám, že víte, co znamená slovo přibližně. U PCR testu se sice může objevit pozitivita i v době, kdy infikovaný už nemusí být infekční. Ovšem podle nálože viru, který se dá citlivostí PCR testu nastavit (počet cyklů) se dá tyto případy velmi omezit. Žádný klinický kontext Vám u bezpříznakového infikovaného infekci neodhalí (můžete mi říci nějaký, který by to dokázal). Zároveň Vám klinický kontext jen velmi těžko rozliší COVID-19 a chřipku, takže při příchodu chřipkové epidemie důležitost PCR testů ještě vzroste.

Doufám, že jste si přečetla ten můj článek o falešné pozitivitě a negativitě, tam jsou tyto aspekty podrobně popsány. A pochopitelně s jejich uvážením jsou PCR testy velmi efektivním nástrojem pro možnost čelit epidemii. Právě proto jsou důležité testovací kapacity a sledování infekce.

A právě i kampaň takových lidí, jako je pan Bartoň a Vy, kteří bez znalosti věci bagatelizují epidemii, přispívá k tomu, že jsme se dostali do současného průšvihu, kdy se nemocnice blíží k zahlcení nemocnými. A že je jasně vidět, že se blížíme opravdu velkému průšvihu, jsem ukázal zde: https://neviditelnypes.lidovky.cz/veda/koronavirus-doba-postfakticka.A201025_205109_p_veda_wag

E. Lukavská 29.10.2020 11:26

"kampaň takových lidí, jako je pan Bartoň a Vy, kteří bez znalosti věci bagatelizují epidemii"

Pane Wagnere, nepřeháníte to trochu, když obviňujete z kampaně lidi, kteří se pouze snaží o problému přemýšlet a orientovat se v něm. Kde berete to přesvědčení, že jenom Vy to vidíte správně a nemýlíte se? Děláte z vědy posvátnou krávu. Základní vědecký postoj je skepse. Ať se Vám daří.

E. Lukavská 28.10.2020 11:01

Prof. Jaroslav Šesták dnes na NP o testech PCR: "Na druhou stranu testy (PCR), které se na detekci viru používají, nám pouze říkají, jestli je přítomna část virové RNA, ale nikoli celý virus. Tedy nejsou vypovídající o tom, jak hluboce je člověk infekční. Nakaženost koronavirem trvá přibližně týden, ale PCR pozitivita se mohou projevovat po týdnech až měsících, tedy výsledky mohou být falešně pozitivní (někdy dokonce i negativní) a vyšetření bez klinického kontextu mohou být až zavádějící. Čísla a data o počtu nakažených, jimiž jsme neustále bombardováni, nejsou tedy úplně vypovídající

P. Boublíková 28.10.2020 12:36

Představa, že se dny, týdny či měsíce potulují po sliznicích kousky holé virové nukleovky, je docela komická.

P. Moravčík 28.10.2020 13:11

Nechcem Vás zaviesť na nesprávnu cestu, ale tu je dôležité ako dlho odoláva útržok genetickej informácie vírusu degradácii. Skladá sa totiž z jednotiek, ktoré organizmus nepovažuje za cudzie, a preto proti nim nenasadzuje svoju kavalériu. Nakoniec, aj po usmrtení baktérie je jej telo degradované enzýmami až na jednotlivé pre imunitu neutrálne zložky, a my toho bacila jednoducho strávime - každá aminokyselina, či cukor, dobrá:-). Fakt je, že zložky, proti ktorým telo v zásade nič nemá, spracuje a zaradí do vlastného metabolizmu. Určite sa však nukleové kyseliny 2-3 dni (možno viac) na sliznici môžu vyskytovať .

P. Macejko 28.10.2020 9:39

Dôležité a podstatné sú absolútne počty s vážnym priebehom ochorenia ...

M. Šejna 28.10.2020 10:03

To pan Bartoň neřeší. Pro něho je důležitější pradivost procenta pozitivních.

Barťoň mi připomína idiota, kterému hoří dům, a on řeší, jestli má na hasících přístrojích správné údaje o kapacitě přístroje.

Z. Lapil 28.10.2020 11:01

Řekněme, že na uhašení požáru je třeba, aby hasicí přístroj fungoval deset minut. Mám-li přístroj s údajem o 15timinutové výdrži, ale on mi po pěti minutách selže, jsem docela v průšvihu.

L. Novák 28.10.2020 11:42

To je jako s rouškami. Mít jakoukoliv je lepší, než nemít vůbec žádnou. ;-)

Z. Lapil 28.10.2020 12:35

Ne tak úplně. Uvíznout bez roušky na covidovém oddělení nemocnice je rozhodně míň fatální než uvíznout bez hasičáku v hořícím domě.

Ale jo. Jak tu někdo napsal: to zhruba 1% mrtvých tady bude. Ani rouška ani skafandr nezaručí, že nebudu mezi nimi, ale každý kousek pravděpodobnosti se hodí.

Z. Lapil 28.10.2020 15:52

Ne tak úplně. Uvíznout bez roušky na covidovém oddělení nemocnice je rozhodně míň fatální než uvíznout bez hasičáku v hořícím domě.

Ale jo. Jak tu někdo napsal: to zhruba 1% mrtvých tady bude. Ani rouška ani skafandr nezaručí, že nebudu mezi nimi, ale každý kousek pravděpodobnosti se hodí.