23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

VĚDA: Klimatické změny v kvartéru

Současná doba je doslova prosáklá všeobecně sdíleným přesvědčením o globálním oteplování, které je způsobené uhlíkovou stopou vyvolanou činností člověka. Tato představa je nám vnucována při jakékoli vhodné i nevhodné příležitosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 15.1.2019 20:51

SPONTÁNNÍ ŘÁD JE JEDINOU MOŽNOSTÍ EXISTENCE JSOUCNA.

Samovolně v čase a v prostoru vzniklá řídící struktura objektů a subjektů vesmíru, tedy věcí, zvířat, rostlin a lidí, nazvaná spontánní řád je neosobním fenoménem, přítomném na každém jeho místě. Vzniká prostřednictvím podobností v alespoň charakteristikách pravidel chování, kterými se její budoucí prvky řídí a podobnostmi v jejich chování k všemožným silám vesmíru, včetně například fyzikálních, chemických a na zemi i biologických. I ony zvláštními spontánními řády jsou.

Je to tedy jediná možnost existence všeho, co vidíme a jsme schopni vnímat, včetně nás samotných a našich myslí, které jsou spontánními řády vůbec nejsložitějšími. Jsou to spontánní řády informací, prostřednictvím kterých myslíme a adaptujeme se právě na spontánní řád světa a lidského světa. Organismy nejsou ničím jiným, než také jen druhem spontánních řádů, v tomto případě spontánně řízených DNA, která však je produktem spontánního evolučního procesu v čase a v prostoru také.

Všechno tedy do sebe samovolně zapadá a adaptuje se a co ne a dostane se do dosahu, pak to také udělá. Samovolně a jen podle toho jaké adaptační možnosti v dané situaci jsou. Spontánní řád se upřesňuje a rozšiřuje a zahušťuje tímto způsobem a vykazuje tak sebepořádací, seberegulační a sebezáchovné vlastnosti.

Nejhustším a nejpřesnějším spontánním řádem je spontánní situace na Zemi. Až to vypadá, že se nacházíme v nejuspořádanější části vesmíru, jakoby se spontánní řád vesmíru šířil od nás. Samozřejmě, ne naší zásluhou a ne kvůli nám. Je to naopak, proto jsme, neboť je tu nejsrovnaněji.

K. Janyška 15.1.2019 20:51

Re: SPONTÁNNÍ ŘÁD JE JEDINOU MOŽNOSTÍ EXISTENCE JSOUCNA.

Co však z toho vyplývá pro lidskou situaci ? Nic menšího, než že lidská aktivita, ne záměry, plodí totéž co jakýkoliv jiný pohyb ve vesmíru, tedy spontánní řád, v tomto případě spontánní řád lidského světa. Ten spočívá v tom, že obchodem individualizovaní aktivní lidé jsou řízeni podobnými pravidly, které se v reji spontánního evolučního vývoje vyvinuly, jako odezva na jejich interakci.

Tento stav je nezdemontovatelný a lidmi neřiditelný. Jak by mohl být, vždyť jsme tohoto superprocesu plodem a produkty, ne autory. A to včetně naší schopnosti myslet a tvořit. Je možné, to pro nábožensky založené, že spontánní řád je nástrojem Božím, ale nic takového věda zatím ani nenaznačuje, takže jen v poměru 50 na 50.

Podrobnosti o aplikaci tohoto vědění na lidskou situaci popisuje kompozitivní teorie, tedy vědecký a jen vědecký, výklad lidského světa, jemuž vévodí ten od A.F.Hayeka, nositele Nobelovy ceny za ekonomii... Dzp.

P. Rada 15.1.2019 21:22

Re: SPONTÁNNÍ ŘÁD JE JEDINOU MOŽNOSTÍ ?

Pane Janyško zkuste Vy jako odborník na "Spontánní řád" udělat na jeho základě nějakou věrohodnou prognozu použitelnou v rozhodovacím procesu třeba s cílem zachování života vzhledem k měnícím se existenčním podmínkám

Např ohledně klimatického vývoje u nás a jeho vlivu na smrkové porosty s cílem je co možná udržet živé. Jak jste sám psal máte (měl jste) je všude kolem sebe. Tak by mě zajímalo jak jste své znalosti spontánního řádu uplatnil.

Typuji, že použitelnost pojmů víry které používají či používali různé kultůry vyjde v takovýchto reálných situacích prakticky na stejno.

V. Církva 15.1.2019 18:46

A není lepší používat rozum?

Lidstvo je jednoznačně přelidněné a není důvod stěhovat lidi do Evropy už tak zalidněné. Je jasné že bychom se k přírodě měli chovat šetrněji a nedrancovat zdroje. Je jasné že v Africe ubývá lvů, to je přelidnění, v moři spousta plastů, to je drancování i přelidnění.

A kdo jsou Ti dnešní Zelení a ekologové. Ti co stěhují lidi do Evropy, ti co vnutili řepku = neštěstí pro přírodu a stěhují BV a Afriku do Evropy. Je otázka jestli výroba a "recyklace" baterií není větším problémem než diesely. Zkrátky lidi kteří mají problém postarat se o sebe a svoje děti nás učí o globálním oteplování, které je nejisté.

Vykopejme ty zelenorudé aktivisty chovejme se skromně a ekologicky. Zkoumejme svět a snažme se ho dělat lepším a přírodu čistší ale vědce poslouchejme jen ty skutečné pokud mají možnost plurality názorů jejich prognozy vychází. Je snad jasné že zničit Amazonii, nemít ve městech veřejnou dopravu a znečišťovat oceány je blbost. Ale hlavně je třeba zpacifikovat Islám a zastavit porodnost v Africe. To zelenorudí neudělají.

P. Rada 15.1.2019 20:42

Re: A není lepší používat rozum?

Používat rozum bývá náročnější. Např Vy přes jeho proklamaci pochybujete zda se otepluje. Nevím odkud píšete - možná ps nějaké dlouhodobě klimatizované oblasti? Tady v čechách je s naměřených dat totiž "rozumu" trend jasný už dlouhou dobu a porovnejte si i po polokoulích i s trendem světovým:

http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=1546437271

http://ds.data.jma.go.jp/tcc/tcc/products/gwp/temp/list/year_wld.html

K. Janyška 15.1.2019 20:47

Re: A není lepší používat rozum?

Takže půlku zabijeme ? Otřesná představa... Dzp.

P. Rada 16.1.2019 9:34

Re: A není lepší používat rozum?

Leckdo se otřásá už při představě, že by se třeba měl dokázat koupat ve studené vodě s cílem posilovat svou houževnatost na úrove co možná takovou jakou měli naši běžní předkové. Takto pohodlně choulostivíme a choulostivíme a navíc při stále rostoucí materiální spotřebě.

Pro mě je v tomto smyslu "otřesná představa", že nikoliv jen polovina ale většina pohodlně hazarduje dokonce s vyhynutím v příštích generacích.

Zdravý roum přeci říká, že s využitím houževnotosti ktré jsme schopni + dnešních možností a znalostí bychom se daleko spíše mohli povznést třeba až ke hvězdám. Pohodlí ale začíná vítězit na všech frontách v rámci až drogově opojného cíle "Spi sladce".

P. Zinga 15.1.2019 15:14

To je marné,

protože protagonisté "antropogenního globálního oteplování" chtějí, abychom věřili, že (statisticky) začala historie teprve včera.

J. Kavalír 15.1.2019 15:46

Re: To je marné,

Historie "antropogenního globálního oteplování" začala v okamžiku, kdy člověk začal měnit albedo planety a množství skleníkových plynů v atmosféře. Předtím se klima měnilo přirozeně v závislosti na albedu a množství skleníkových plynů v atmosféře. (Slunce a Milankovičovy cykly tu byly, jsou a budou). Už to chápete? Je to jen o energetické bilanci planety.

M. Šejna 15.1.2019 16:51

pane Zingo

klima na Zemi nemění jen člověk. Klima mění všechny organismy. Například kyslík je v atmosfeře jen díky rosltinám a fytoplanktonu. Albedo planety dokáže změnit nejen člověk, ale veškeré organismy měnící barvu povrchu Země.

P. Rada 15.1.2019 16:53

Re: To je marné?

Možná ano. "Protagonisté" jsou totiž postavy které mají na děj klíčový vliv. Pojmově si tedy zřejmě nerozumíme. Konkrétně lze takto dohledat cca dvacet velkých světových společností které mají rozhodující podíl na těžbě a přeměnách fosilních surovin na CO2. Mezi nimi ale sotva kdo o důsledcích veřejnost vůbec informuje. Na energetické zisky s této činnosti je pak navázána prakticky celá společnost. Přitom je s hediska samotného efektu změny prakticky lhostejné kdo si je i širších dopadů vědom a kdo nikoliv.

Považuji proto za váš omyl zaměnovat faktické protagonisty GW za tu malou část populace, která dokáže na základě vědeckého nadhledu popsat veřejnosti pravděpodbnostní vývoj (třeba jako zprávu IPCC) a navíc za situace kdy se komplexní lidskou činností už dlouhodobě do atmosféry uvolnuje zhruba stonásobek průměrné sopečné činnosti.

To, že jde o velmi varovná poselství je faktem se kterým se zřejmě podobně jako mnoho jiných zahleděných do momentálních civilizačních výhod výhod nedokážete smířit. To je sice lidsky pochopitelné ale s hlediska zdravé adaptace lidského druhu v geo-historicko neobvykle rychle se měnícím prostředí, naopak kontraproduktivní. Začíná se totiž utrhávat celá lavina problémů které mění dříve stabilní svět k horšímu.(http://abicko.avcr.cz/2010/07/04/meze.html)

Pro dominantnost lidské emotivity nad rozumem je docela možné, že diskusní a posléze i adaptivní snaha vyzní napříč společností marně. S hlediska vnějšího pozorovatele možná dojde klimaticky navozeným civilizačním úpadkem dokonce na jedno s vysvětlení Fermiho paradoxu. Lidé možná to pár set leté přechodové období klimatického rozvratu nějak přečkají ale už bez sil a prostředků k tomu aby se jim rodná planeta nestala časem i hrobem.

V. Petr 15.1.2019 11:47

Pokud vadí CO2, STAČÍ PŘEJÍT NA ATOM!

Pokud Německo nahrazuje jádro UHLÍM, nelze žvásty o "ochraně klimatu" brát vážně! Riziko ze zlého CO2 je tak totiž menší, než riziko zničení bavorských jaderných elektráren 14 m vysokou vlnou tsunami...

P. Rada 15.1.2019 14:36

Re: Pokud vadí CO2, STAČÍ PŘEJÍT NA ATOM!

Jakákoli dnešní energetická JE nese spolu s výstavbou riziko zničení reaktoru v důsledku zbytkové radiace která i po odstavení rektroru s energetického režimu dosahuje výkon zhruba procenta ještě mnoho dní. S tisíce MW nominální kapacity je tím procentem zhruba 10MW tepelného výkonu ale uvolnovaných stále v objemu jen několik metrů kubických.

Bez nuceného chlazení takto samovolně i u všech německých může dojít k protavení a úniku radiace až s dramarickými následky které do plné výše nelze pojistit. ( V česku se ručí jen do výše zhruba procenta event dopadů). Teprve reaktory 3+ generace dokáží úniku mimo oblast elektrárny zabránit. Takové ale v Německu prakticky nejsou a i ve světě je jich jen několik. Zejména v hustě zalidněné kontinentální oblasti proto hrozí rizika, které by ani tak výkonná ekonomika jakou Německo má nemusela ustát. Dopady zamoření od extrémní - dnes nejspíše teroristicky navozené havárie - by totiž sotva s tak velkým štěstím v neštěstí jako měli japonci od přírodního vlivu nerozptýlil největší oceán světa.

Němci kteří si počínají v technice podobně precizně jak japonci a vědí to o sobě, si zřejmě na rozdíl od Petra Vanury kterému je ledacod fuk... takové riziko uvědomili a jednají dál podle toho. Nikoliv podle fantazií, že ..."stačí přejít na jádro a problém je vyřešen".. nebo, že zničení reaktoru zapříčinuje primárně tsunami..

V. Petr 15.1.2019 14:49

Co je takové imaginární riziko proti hrůzné zkáze,

způsobené zlým CO2...

Jinak, ono se částečně roztavilo palivo na elektrárně TMI-2, ale jak známo, z hlediska okolí SE NIC NESTALO. Emise radioaktivity nepřekročily běžnou normu.

No a Fukušima 1 byla zničena PŘÍRODNÍ KATASTROFOU, které modernější Fukušima 2 dokázala odolat. Já si myslím, že i Fukušima 1 mohla být zachráněna, pokud by se prioritně nezachraňovaly lidské životy (i tak 20000 mrtvých).

P. Rada 15.1.2019 14:58

Re: Co je takové imaginární riziko proti hrůzné zkáze,

O "hrůzné zkáze" nebo o "zlém CO2" píšete příznačně Vy!

V. Petr 15.1.2019 16:40

Já jen opakuji bláboly z klimatický konferencí, naposledy

v Katovicích.

Obecně, je li riziko globálního oteplování menší, než riziko jaderné energetiky, NENÍ TŘEBA SE JÍM ZABÝVAT. Ostatně i ten Černobyl (polovojenský nestabilní reaktor) znamenal jen lokální katastrofu, to ostatní byl nesmyslný povyk.

P. Rada 15.1.2019 21:03

Re: Já jen opakuji bláboly ...

Ano bláboly opakujete.

Hlavním rizikem dnešní jaderné energetiky je totiž její celková neefektivita a to jak pro neúnosnou náročnost výstavby která snižuje úroven EROEI dokonce pod civilizační limit - tak pro omezenost celosvětových zásob uranu.

I pro dnešní spotřebu kdy ho součastné reaktory využívají jen zhruba s jednoho procenta totiž uran vystačí jen na století. Pokud by JE měla nahradit všechny fosilní zdroje dneška bylo by paliva dokonce jen zhruba na dobu jak běžně trvá výstavba JE.

Naopak pro 99% uranu ve vyhořelém palivu dodnes není na celém světě zbudováno jediné tzv trvalé úložiště které bude muset být zbudováno tak aby takový pomník ustál vše co se s ním stane během takřka půl milionu let!

Je tu sice snad ještě stále šance nepřímo využívat ale za to dokonalý fůzní jaderný reaktor sluneční. To ale možná také považujete za blábol.

J. Jurax 15.1.2019 17:04

Re: Co je takové imaginární riziko proti hrůzné zkáze,

Nikoliv.

Co Vás tu sleduju, o tomhle píšete Vy furt dokola, akorát volíte méně expresivní výrazivo.

J. Jurax 15.1.2019 17:03

Re: Pokud vadí CO2, STAČÍ PŘEJÍT NA ATOM!

Echt německý CO2 s německých uhelek je jiný, lepší, cerifikovaně skleníkový efekt netvořící!

Protože kdyby ne, němečtí Zelení by ječeli jak podřezávaná podsvinčata, přivazovali by se k míchačkám na staveništích oněch elektráren a vedli by masivní kampaň proti tomuto závěru zatracujíce jeho původce šílenou Andělu do hlubin pekelných. A hle - ono nic, Zelení drží huby, takže ano, pravý německý CO2 neškodí, globálně neteplí, naopak německé fotosyntéze prospívá! Ba možná i skleníkový efekt omezuje!

J. Kalina 15.1.2019 11:24

tak bych doporučil si všimnout

a) autor píše o době čtvrtohor - to aby toho nebylo tak moc na něčí hlavy. jinak teploty a klima kolísalo po celou dobu existence zeměkoule b) autor uvedl asi 4-5 možných vlivů na na klima zeměkoule a někdo výše se začne točit jen na sluneční aktivitě. pro příklad: i na malinkatém ohníčku si můžete spálit ruku, když ji dáte až k plameni a obrovský oheň vás zničí i když budete od něj na metry. c) když si ohříváte vodu na kafe, tak jak stoupá teplota z vody unikají molekuly všech možných plynů ve vodě rozpuštěných včetně molekul vody a naposled při varu je to už je voda ve formě páry. Takže více co2 v okolí hrnce s vodou není příčinou vyšší teploty, ale naopak. Nikdo nezpochybňuje skleníkový efekt, ale sílu jeho vlivu s ohledem na změnu jedné ze složek atmosféry. d) položte si otázku odkud se vzalo tolik uhlíků, který je uložen v uhlí v dalších fosilních palivech a zda náhodou někde spíše nechybí e) na bio energii se fungovalo ještě 17 století = velký rozvoj formanství (pomalá přeprava a množství prdících koní a volů)

J. Kavalír 15.1.2019 12:36

Re: tak bych doporučil si všimnout

Také si položte otázku: Jak to, že Země nebyla na počátku své existence (po prvotním zchladnutí) jen zmrzlou koulí, když výkon Slunce roste o cca 10% za miliardu let? S proč naopak zamrzla, když zelené rostliny začaly do atmosféry vypouštět kyslík, který oxidoval metan a proč se zalednění objevilo i na konci prvohor, když byla část uhlíku uložena do ložisek černého uhlí? (Tím odpovídám i na vaši otázku, kde se ten uhlík vzal).

F. Houžňák 15.1.2019 22:18

To nikdo neví, ani vy, ani ti nejslovutnější

klimatologové. Všecko jsou to pouze tvrdými daty nepodložené hypotézy.

J. Kavalír 15.1.2019 10:59

Dobrý popis kvartéru

Kvartér trvá, jak autor píše, 2,5 mil. let. Ta chvilka (cca 250 let) po kterou lidé využívají fosilní paliva je cca jednou tisícinou této doby, takže při pohledu "z dálky" se zdá nevýznamnou. Při pohledu "z blízka" si ale můžeme všimnout, že se dějí věci, které se dříve neděly. Na Daltonovo minimum sluneční aktivity reagovala globální teplota poklesem a během růstu sluneční aktivity v první polovině 20. století rostly i teploty. Během druhé poloviny 20. století začala sluneční aktivita opět klesat, teploty stagnovaly až mírně klesaly avšak a náhle začaly růst a tento růst dosud pokračuje a spíše se zrychluje, i když sluneční aktivita stále klesá a podle předpovědí bude klesat ještě během několika následujících cyklů. Úbytek energie od Slunce je evidentně více než kompenzován rostoucím skleníkovým efektem. Ostatně současná koncentrace CO2 v atmosféře tu byla naposledy koncem terciéru. Milankovičovy cykly probíhaly i tenkrát, jen neměly za následek střídání glaciálů a interglaciálů. Překryl je vyšší skleníkový efekt. Fosilní paliva budeme využívat i nadále, protože jiný dostupný zdroj v potřebném množství prostě nemáme. Takže neočekávám, že by se v příštích desetiletích začalo ochlazovat, jen se bude oteplovat trochu pomaleji. A jakmile začne sluneční aktivita opět sílit, zrychlí se i oteplování. Pak už to možná zaregistrují i současní "klimaskeptici".

P. Rada 15.1.2019 11:42

Re: Dobrý popis kvartéru

Souhlas ale trochu bych polemizoval s vysvětlením .."Překryl je vyšší skleníkový efekt"... Podle průběhu teplot to sice tak vypadá ...https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/All_palaeotemps.png

Ale háče je ale v tom co není na tomto obrázku vidět (a i autor to v článku nereflektuje). Tedy v situaci kdy se i letní polární čepičky udržely během celého kvartéru. Ty svou změnou rozlohy na vzlášt velké ploše globu začaly zpětnovazebním vlivem prohlubovat Milankovičovy vlivy.

Další záludností je po celou dobu kvartéru setrvávající permafrostová poklička jejíž roztáváním se do atmosféry může odstat i násobně více doposud uvězněných skleníkových plynů jak jen s antropogenní činnosti.

Dnešek je právě pro tuto doposud metastabilní planetární situaci (která před vice než 3mil let neexistovala) násobně náchylnější na podněty ovlivnující globální teplotu.

J. Kavalír 15.1.2019 12:50

Re: Dobrý popis kvartéru

Pokles CO2 v atmosféře byl primární, kladné zpětné vazby (zalednění Sev. led. oceánu - změna albeda) následně chladnutí a přechod ke glaciálům jen urychlily. Antarktida byla už cca 30 mil. let pod ledem. Klima se stalo nestabilním a nepatrné odchylky v množství a distribuci energie ze Slunce (Milankovičovy cykly) ho vychylovaly jedním nebo druhým směrem. Změny teploty oceánu měnily množství rozpuštěného CO2 (kladná zpětná vazba) a tím i skleníkový efekt.

P. Rada 15.1.2019 14:56

Re: Dobrý popis kvartéru

Ano Antarktida byla už dlouho předtím celoročně zaledněná. Na celém jejím území tvoří permafrost ale jen cca 3%. Problém je výraznější právě v nížinných oblastech plovoucího ledu pro zásadnější změny albeda tekuté vody a ledu. Nad oceánem totiž s řady důvodů obtížně vzniká termika která značnou část dopadající energie nad pevninou odvádí. Nevznikají tak snadno ani obláčky pěkného počasí které část dopadaícího svitu nad pevninou odráží.

To stálé zalednění na čepičkách i přes potenciální labilitu ale neslo i svá výrazná pozitiva. Např se v celém pásu kde jsou teplty často kolem nuly snadněji drolí horniny a uvolnují životodárné minerály, nebo v podobě směrování Jet-streamu a tedy udržování relativně stabilního klimatu zejména v mírných šířkách.

Právě s touto životadárnou podnební stabilitou je dnes v mírných šířkách severní polokoule konec. Rizika extrémních such, povodní nezvyklých drah hurikánů ... To vše je trend dneška jaký minulost interglaciálů nikdy nezažila.

M. Valenta 15.1.2019 10:17

To je divné autore

na všech stránkách zabývajících se predikcí sluneční a geomagnetické aktivity nacházím, že aktivita slunce je v posledních dekádách spíše podprůměrná.

R. Langer 15.1.2019 10:45

Re: To je divné autore

No však přesně o tom autor píše... ;-)

M. Valenta 15.1.2019 12:00

Re: To je divné autore

teprve se chystá píše.

J. Kavalír 15.1.2019 13:04

Re: To je divné autore

Někteří vědci vychází z předpokladu, že by mohla i nadále klesat a oteplování by se zastavilo. Bohužel, po každém poklesu následuje růst a to zdržení oteplování by se rychle dohnalo.