20.10.2020 | Svátek má Vendelín


Diskuse k článku

ÚVAHA: Přerod v myšlení, proměna ve vidění světa

Dnešní svět, jak většinou tušíme, vyžaduje něco jako velkou transformaci, jež se zásadně dotkne především proměny energetických systémů. To znamená zejména plnou dekarbonizaci veškerého našeho počínání na zemi, v moři i na nebi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pokoutný 21.7.2020 9:27

Ovšem je to scifi výrazně levého směru - už ta myšlenka "by to mohli zaplatit", je přímo průzračná. Herbert Henlein by moudře pokýval hlavou a sebral podobné postavě ve svých knihách plné občanství..

J. Pokoutný 21.7.2020 9:23

Myslím, že téhle planetě by nejlépe pomohla radikální autodekarbonizace autora i všech jemu podobných. Rozhodně tomu dávám přednost před návratem na stromy.

V. Klepetko 21.7.2020 1:00

Ahoj Jindro, brezva, dnes na Psu vyšla oponentura tohoto článku, takže jsem xse k tomu vrátil uviděl tu tvou glosu! Jsem rád, že zárodky svobodných a neostrakizovaných sociálních platforemk už existují, nevědel jsem to, díky za link!

Myslím, že uvnitř té nové elektrobnické reality budou probíhat stejné procesy jako v realitě tradičně "skutečné" - budou tam diktatury i revoluce, digitální Marat i Ghándí a i elektronický Albert Camus... Myslím to, tak že nejdříve nám to fundamentalisté a různí levicově-progresivističtí tálibánci nějak sešněrují a zacenzurují, ale nakonec se stejně prosadí život a ty mazací kultury padnou a vyvzdorujeme si elektronickou svobodu. I v tom seznamování :-)

A možná k tomu stačí málo - aby se ten blb Trump udržel ještě jedno volební období a najmenoval ještě alespoň dva konzervativní soudce Nejvyššího soudu, místo těch přestárlých "demokratů". No a potom stačí dobře mířená žaloba proti cenzuře na internetu, a Facebook bude odsouzen k trvalé svobodě;-).

A kvůli tomu jsem ochoten strpět i toho debila. Ještě že nemusím alespoň k těmto volbám :-)))

J. Zika 16.7.2020 17:29

Pane Olšovský, máte téměř ve všem pravdu, ale reálnost provedení Vašich úvah se rovná nule. Jen dva důvody - 1/ nikdo neodkáže zastavit to šílené přelidnění chudší části světa, které se klimatická změna bude týkat daleko hůře, už jen proto, jak chcete jakkoliv ovlivnit "správným směrem" vypatalnce islámskéhop vyznání v Bangladéši, Pákistánu, muslimské Africe.... bez zbraní ani náhodou 2/nenažranost, materiálnost, spotřební konzum bohatší části je stejně beznadějně nezměnitelný - máte snad dojem, že ti demonstrující mládí vidí svou budoucnost na políčkách samozásobení, bez diskoték, létání po světě, ježdění autem do školy a na tréniky atd.? Já ve svých studijních letech měl "uhlíkovou stopu" desetinovou než má současná VŠ generace. To se v těch školách neučí, že jedině skromnost a snížení spotřeby je cesta? Nevyhazování věcí, jen proto, že jsou OUT, Možná o tom dokáží kecat a demonstrovat, ale představit si, že by tak žili, nedokážou. Takže, naivní krásné čtení jak by bylo kdyby... Bohužel katastrofa, kterou to skončí, je jediná jistota. ;-(

J. Anděl 16.7.2020 11:07

Ahoj Vladimíre. Máš pravdu, zrovna dneska o takové píšou:

https://www.lidovky.cz/svet/socialni-sit-ktera-neoznacuje-dezinformace-zaziva-rozmach-oblibili-si-ji-konzervativci-pomohl-trump.A200715_162418_ln_zahranici_ele

Nicméně u mě nejde v pravém smyslu o pesimismus. Spíš odhad dopadu technologického pokroku, skoro bez ohledu na vládnoucí ideologii. Co dělá Čína nápadně totalitně, bude jinde možná nenápadnější, víc soft.

Zkrátka vznikl a stále ještě vzniká nový prostor virtuální elektronické reality, ve kterém uzrají a zatuhnou (jako když vychládá láva) určité cesty a schémata. A tím, jak se tam přestěhuje většina sociálních aktivit, budeš se muset těm nabídnutým cestám a schématům (třeba nabídkám našeptávače) přizpůsobit.

Přičemž třeba seznamování se přes internet bude mnohem bezpečnější, protože tam si můžeš bezpečně nastavit požadované genderové identity, sexuální orientace, souhlas s různými praktikami atd. a tím minimalizovat riziko následného zklamání nebo žaloby. Seznamování se mimo internet bude řekněme riskantnější. Postupně. Časem. Takže přistoupíš na způsob, jakým se to dělá na internetových seznamkách. Ani to nebudeš vnímat jako omezení nějaké svobody.

Ale to bude v tom, že sociální život bude v prostoru, který nevlastníš a který ve skutečnosti neexistuje. Takže když třeba budeš zlobit, půjde tě vypnout, vymazat.

Ne, že by to doteď bylo dokonalé a odteď strašlivé, to ne. Nevnímám to duálně - 0 OK, 1 KO. Je to spíš změna formy a podle mě to ve finále sníží variabilitu, barevnost, onu proklamovanou diverzitu, ale tu doopravdickou, nikoliv jen předstíranou, související rasisticky s rasou.

I. Schlägel 16.7.2020 10:55

Bizár jak stehno.

J. Skála 16.7.2020 7:35

Po přečtení prvních odstavců jsem se těšil, jak autor napíše: Aprííl! A pak to všechno rozebere a ukáže, jak jsou tyhle plky jalové. Čtu dál a ono nic! Jsem zmaten a začínám si s hrůzou myslet, že to autor myslel vážně. Po dočtení jsem ale na vážkách. Je to záměr redakce k rozproudění diskuse, provokace, a nebo jen nezměrná naivita?

J. Pankovic 16.7.2020 5:25

"Tohle říká buď z blbosti, nebo za cizí peníze" Ján Werich

J. Vágner 15.7.2020 22:46

Po krásné 30ti leté přestávce, kdy skončilo vštěpování hodnot, jejichž cílem bylo vytvořit ze mne socialistického člověka, je tady vštěpování znovu. Tentokrát mi bude vštěpováno přirozeně- přírodní enviromentální ladění, abych byl dostatečně citlivý k přírodě a kosmu. Tý vogo!!! Vůbec nepochybuji, že mi budou mravně-morálně zdvihnuty mandle tak, že na to i dnes zesnulý Milouš bude z pekel jen závistivě zírat.

K. Salajka 15.7.2020 22:46

Nespoutanou migraci způsobuje nikoli změna klimatu, ale inkaso cca 12 tisíc Eu za jednu osobu o kterou se dělí pašeráci a neziskovka platící madam Racketovou a jiné převaděče. Dalším zdrojem, je zvýšená dotace pro osoby, které předstírají , že jsou nezletilé. V táborech invazních jednotek o tom, kdo a kolik fasuje jídla, peněz a naturálií rozhodují členové úctyhodné společnosti .

Enviromentální citlivost prokážete, když budete uléhat na karimatce na úpatí větrníku. Může se Vám i přihodit, že Vám holubi budou lítati do huby - nikoli ovšem pečení.

J. Kraus 15.7.2020 22:11

Zajímavý a podnětný článek. Co se týče emisí a změny klimatu, mně pomohly knížky H.J.Zillmera, inženýra statika, který tato i podobná témata probral do hloubky, vybaven potřebnými vědomostmi a hlavně logikou technika. Ono je to asi opravdu trochu jinak, než říkají masmedia. Některé knížky se dají stáhnout v pdf. Nebo kromě Junga občas přečíst i nějakou starou kroniku nebo paměti. Podle mě klima není podstatné, to se měnilo vždy, podstatné je, že Země je už celá rozdrásaná a začne se bránit.

Ideál je ale zřejmý, o tom ze zápaďanů včetně nás asi pochybuje málokdo. Mě nenapadá nic lepšího, než že každý musí začít sám u sebe. To si může dovolit jen někdo, komu moc nezáleží na mínění okolí. Osamělá osoba ano, rodina s dětmi těžko - neobstáli by před ostatními. Větší skupiny idealistů by snadno ovládli prospěcháři a lidé nízcí, vidíme to všude kolem. Ten, kdo chce začít sám u sebe, by měl vycházet i z něčeho jiného než jen z tlaku a masáže medií, nenechat se vodit za nos dnes sem a zítra jinam, mít vlastní názor, poznávat, používat logiku i intuici. Vše se odvíjí od jeho mravního základu. Dnešní doba lidi k ničemu takovému nevede. Vykořenění lidé dnes hysterčí o klimatu, rasismu, zítra mohou hysterčit o něčem jiném, co jim media strčí pod nos. Prostě nějak nevěřím, že kdyby obecným zástupům začalo být v rámci boje za klima a za planetu opravdu hůř, a jinak to nejde, že by to skously. A to není řeč o milionových menšinách, které už teď se horko těžko drží pod pokličkou, natož o nezápadní svět. Zkraťme to. Z těch miliard moc nepřežije a ti zbylí už té Gaie moc škodit nebudou.

V. Klepetko 15.7.2020 20:47

Jindro, neviděl bych to tak pesimisticky... Dříve nebo později v legálním internetovém prostoru vznikne konkurenční sociální síť, která uspokojí poptávku po svobodě...

Jinak, s tím "vštěpováním" máš pravdu. Je z toho koncepčně cítit "Jednorozměrný člověk", jak o něm psal Adorno. Úkolem filozofa je údajně vnutit takovému člověku (i nám všem ostatním tupounům) štěstí násilím, protože sám nedohlédne mimo svou jedinou prostou dimenzi ;-(

J. Anděl 15.7.2020 20:29

Není důležité zachovat život lidstva. Důležité je zachovat kontinuální život lidí. Lidí, kteří tady a teď žijí, dýchají, vnímají, cítí. Lidí, kteří se rodí a budou rodit. Žít, stárnout a umírat. Kvalita jejich (našeho, mého) života je to, co má smysl, co je důležité.

Existence lidstva důležitá není. Když vyhyneme, nebude nikdo, kdo by to vnímal jako ztrátu, utrpení, bolest.

J. Anděl 15.7.2020 20:16

Paní Rybnická. Tohle by bylo zcela v pohodě (neházet perly sviním), kdybyste si nemysleli, že je třeba a nutné ty svině převychovat.

Jenomže celý článek je o tom, že "to oni (ty svině) musí zakusit ve svém vlastním nitru obrat a mentální proměnu, abychom my všichni mohli vyrazit po cestě za zdravějším a krásnějším životním prostředím."

Jak to chcete udělat, aby vám to ty svině zase nezkazily, to je mi záhadou.

D. Polanský 15.7.2020 19:59

Text je dost sci-fi i dost neujasněný, takový snově idealistický, problém je, že u většiny lidí funguje chamtivost. Na jedné straně je to motor dynamiky vývoje, na straně druhé je to motor zkázy. Ale to je tak se vším, plusy jsou částečně negovány mínusy a opačně.

J. Anděl 15.7.2020 19:53

Díky nepozorným dodatečným úpravám pár chyb ve skloňování a slovosledu, pardon :-).

J. Anděl 15.7.2020 19:51

Já nemám nic ani proti teologickým blafům. A díky za upozornění na Heideggera, podívám se na to. Takhle na první pohled mi to trochu připomíná českého autora Keltnera (Tajemství kříže), ale to je jen podle toho samotného pojmu "součtveří".

Nemám ani nic proti motivaci či inspiraci lidí k hledání. To jen to vštěpování. A nejde o jedno slovo, ten článek je celý v duchu "vštěpování", samé "bude nutno", "je třeba", "je nutno", "to oni musí" atp.

Málo spontánního řádu a pokory. Jde ode mě však pouze o filosofický spor. Mám obavu, že totalita nastupuje a nedá se zastavit. Abdrushinova tisícileté království, ve kterém lidé ztratí svobodu volby. Přičemž může mít klidně podobu ekologického jetřebismu a genderového onimusmismu a ztráta volby se může projevovat nahrazením volby ideologicky čistým Google našeptávačem dostupných možností.

:-)

V. Klepetko 15.7.2020 18:58

Myslím, že autor je obětí Martina Heideggera ve stejném smyslu, jako byl Kajan obětí rakouské ekonomické školy - prostě se z těch textů zbláznil :-))). Jinak, to "posvátné součtveří" není teologický blaf, ale celkem zajímavá Heideggerova koncepce prolínají pozemského a nebeského, božského a smrtelného...

Že by zrodil nový Kajan? :-)

I. Hermanek 15.7.2020 17:48

Ty joo konecne v tom vsem ma nekdo jason tise zavidim

P. Eugel 15.7.2020 17:15

No ty woe!

J. Krynický 15.7.2020 16:54

Zatímco moralisté vyřešili spoustu problémů. Obvykle stylem nět čelověka, nět problěma.

J. Krynický 15.7.2020 16:52

Náš svět je zatím nesen značnými dotacemi do fosilního a vojenského průmyslu, místo aby masivní podpora šla do environmentálně citlivější výroby energie

Proboha co to ten blbec blábolí? Dotace do fosilního průmyslu?!?

M. Miky 15.7.2020 16:35

pfatrně metpfizik

M. Miky 15.7.2020 16:31

Velice zajímavý teologický text. Autor věří, že zvýšenou produkcí CO2 měníme klima tak, že se Země stane mrtvou planetou a zároveň věří, že likvidace evropské energetiky a průmyslu tuto katastrofu zastaví. Připomíná tím staré indiánské věřící, kteří věřili (zjednodušeně řečeno), že když obětují nějaké soukmenovce nebo zajatce, tak slunce při zatmění nebude pohlceno a že třeba konečně zaprší. Tento věřící chce jako oběť přírodnímu božstvu (Gaia?) předhodit sebe a celý kontinent za spásu zbytku planety. Zajímavé a pro Evropana i děsivé.

V. Petr 15.7.2020 15:56

R^R^R^

V. Petr 15.7.2020 15:53

Když čtu o pokoře, vzpomenu si na plukovníka Sherburna z Dobrodružství Huckleberyho Finna.

V. Petr 15.7.2020 15:50

ANO! Ať jde toto kázat do Číny a Indie! Takové bláboly jsem nečetl ani od komunistů!

L. Novák 15.7.2020 15:29

Hoďte na toho blázna síť! !!Rv ;-D

J. Kanioková 15.7.2020 15:08

Naprosto přesně !

J. Lukavsky 15.7.2020 14:39

"proč zrovna my máme právo, ostatní ne" no ve skutečnosti musíte mít P1 (právo) a P2 (peníze). No ne všichni mají to P2 např. Proto auto letenky ... mají ti co chodí do práce a nerozfofrují každou Kč. J:L. end