24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

ÚVAHA: Mladí na ledu

Jako se z ekonomie stala politická ekonomie, kde to „politická“ dostalo větší váhu než to „ekonomie“, tak i z ekologie (vědě o sounáležitosti – že nic není jenom tak, i když to na první pohled tak vypadá) se stala politická ekologie a přísudek „ekologický“ se začal rozumět jako správný.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Ševčík 23.7.2019 13:06

O tom jak se začalo na Zemi oteplovat 1. část

1971: Profesor Paul Ralph Ehrlich ze stanfordské univerzity u příležitost první výročí Dne Země předpověděl že ochlazování ovzduší způsobí katastrofální změny. Například: „Velká Británie bude na konci století jednoduše skupinou malých, zbídačených ostrovů, obývaných asi sedmdesáti miliony hladových lidí.“

1977: Dr. Lowel Ponte, uznávaný ekolog futurista, v často citované stati Cooling napsal, že když bude ochlazování pokračovat a nic se s tím neudělá, vypukne po roce 2000 ve světě hlad chaos.

1987: Když ochlazování zpochybnila sama slovutná Americká národní akademie věd, jeho místo zaujal pravý opak. Dr. Noel Brown, ředitel Programu OSN pro životní prostředí, sdělil tiskové agentuře Associated Press, že vlády mají deset let na to, aby vyřešily problém skleníkových plynů. Když oteplování bude pokračovat, zvedne se hladina oceánů natolik že, „celé národy budou smazány z mapy“.

1989: Britský deník The Guardian napsal, že podle Světové zdravotnické organizace „během příštích deseti let bude na španělském pobřeží obvyklou nemocí malárie. To znamená, že důsledky globálního oteplování se zabydlují v průmyslově rozvinutých zemích.“

1990: Australská tisková agentura ABC ohlásila: „Když si uvědomíme, že nám vědci OSN dávají deset let k záchraně tropických pralesů a nic se nedělá, Madagaskar může zmizet během příštích pěti let.“

K. Ševčík 23.7.2019 13:02

Jak se začalo na Zemi oteplovat

1991: Edvard Goldsmith, uznávaný a oslavovaný ochránce ovzduší a filosof, prohlásil: „Britské a americké zdroje petroleje se do roku 2000 zmenší na čůrek. Zničení ozónu a globální oteplování povede k nedostatku potravin, ale bohatý Sever získá dočasnou úlevu nákupem potravin z jižních zemí. Nepokoje hladovějících lidí a následná politická nestabilita bude na Severu potlačena vojenskou silou. Opravdu černá budoucnost, pokud nezměníme způsob života... Jestliže se okamžitě nepřijmou rázná opatření, skleníkový účinek se během 12 až 15 let stane nezastavitelný.“

1993: Thomas E. Lovejoy, americký biolog, si zalicitoval: „Většina bitev o zlepšení ovzduší bude vyhrána nebo ztracena během devadesátých let. V příštím století bude už pozdě.“

2011: Mezinárodní atomová agentura „po dosud nejdůkladnější analýze“ prodloužila lhůtu o pět let a varovala, že pak bude zcela nemožné udržet oteplování planety na bezpečné úrovni. Vyhlídky na potlačení změn podnebí „budou ztraceny navždy“.

Když se předpověď nesplní, nikdo si nesype popel na hlavu, nikdo nepřijde o vědeckou pověst, na nikoho se neukazuje prstem jako na falešného proroka. Jede se dál. Klimatologové převléknou plášť jako dr. Erhlich, který dnes vyznává oteplování, a příchod Soudného dne se zcela jednoduše oddálí. Podle mezivládního panelu Světové meteorologické organizace nastane tepelná Apokalypsa v roce 2030

Z. Roller 20.7.2019 9:25

Hřebíček na hlavičku

Díky za (z mého pohledu) perfektní analýzu současného přístupu k "ekologii" a za svědectví o vztahu naší generace k ekologii. Jo a politická ekonomie na naší fakultě měla na rozvrhu zkratku polit.ekon., tekže jsme si to překládali jako politováníhodná ekonomika.