19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

ÚVAHA: Letadla nelétají – a prší a prší!

Již před měsícem jsem si říkala, jaké máme krásné jaro, protože nezvykle hodně pršelo. A ono prší s menšími přestávkami dál. Po mnoha letech máme zase takové jaro, na které jsem byla u nás na Šumavě zvyklá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Krátký 12.6.2020 5:22

A proč se pan Bauer jmenuje Pavlína ???

P. Victorin 12.6.2020 5:21

Výtečné! R^;-D

L. Novák 12.6.2020 4:23

Na Google najdete nekonečné množství blbostí a pokud nemáte vzdělání, těžko se dokážete orientovat. Odkazovat na tyhle blbosti v napsaném článku, to už je blbosti vzorová ukázka...:-P

P. Rada 12.6.2020 3:59

Na té Vaší úvaze hned zkraje něco je. ...."Toto počasí také letos alespoň z části zpomalí množení kůrovce" ....

To odpovídá faktu, že kůrovcovou kalamitu na Š. po orkánu Kyril z roku 2007 dominantně zlomilo nikoliv Stáského použití chemie a kácení v prvých zonách ale až chladné a vlhké počasí července 2011 ve kterém se rozmohla kůrovce hromadně ničící houba - plísnové onemocnění. Rok 2012 pak znamenal praktický konec Š. kalamity.

V chladnu a vlhku tundry kde je smrk domovem se mu totiž pravidelně dlouhá tisíciletí daří účinně bránit dostatkem lepkavé pryskyřice, krátkostí vegetačního období, vícevěkostí růstu umožnující ovětvení až k zemi i právě působením některých specifických hub které si jako symbiotickou ochranu specificky hýčká.

Zdali jen letošní květnové a červnové vlhko bude na kůrovce stačit a platit pro celé naše území je ale ještě komplexní otázkou vývoje dalších měsíců a let. Osobně pochybuji. Zejména rozjetý kladný glob. teplotní vývoj totiž jen tak něco nejbližší století nezastaví a to i kdyby se lidstvo začalo chovat odpovědně. Navíc omezení leteckého provozu a tedy pokles tvorby umělých aerosolů glob teplotu nejspíše naopak zprvu skokově postrčí na vyšší úroven. Prach a aerosoly lze s ovzduší rychle vymýt deštěm - plyny nikoli. Viz bilance radiačních vlivů (http://www.enviwiki.cz/wiki/Soubor:Radiacni_pusobeni_AR5.svg).

Šanci přesto nyní mají zbývající už jen roztroušeně rostoucí smrky v chladnějších a vlhčích lokalitách. Pokud by se takto dožily věku nad sto let navíc vzroste jejich kůrovcová odolnost i v důsledku tvorby dostatečně silné kůry. Takové velikány však tuplovaně ohrožují vychřicové vývraty. Tak si těchto pomníků biosféricky optimálního klimatu minulosti považujme.

J. Vintr 12.6.2020 1:52

Hodně prší v periodě několika let a evidentně to vůbec nesouvisí s leteckou dopravou, která je furt stejná.

P. Labaj 12.6.2020 1:01

Nene. Prší proto, že nosíme roušky.

Kauzalita v mém výroku a Vašem článku bude asi podobně nízká.

V. Vlk St 12.6.2020 0:10

jo jo, .Nebudeme létat, nebudeme v zimě lyžovat-zastavíme vleky, budeme se sprchovat jen jednou týdně, maso bude na příděl, ale blbí budou pořád zdarma