29.11.2021 | Svátek má Zina


USA: Byla těžba fosilních paliv chybou?

7.7.2018

Aktivisté chtěli postavit uhlobarony před soud kvůli klimatu

Když agenturu pro životní prostředí USA dostal do rukou klimaskeptik Scot Pruitt*, zoufalí klimatičtí aktivisté hledají jiné cestičky. Rádi by uhlobarony postavili před soud, aby pykali za zločiny proti klimatu.

Starostové kalifornských měst San Francisco a Oakland takto podali žalobu proti firmám jako Shell, BP, Exxon, Conoco atd. Okresní soudce v San Franciscu, William Alsup, však žalobu v červnu 2018 zamítl. Není prý možné obcházet Kongres a snažit se kdesi u okresního soudu řešit celostátní problémy, které má rozhodovat vláda a parlament.

Soudce ve zdůvodnění uvedl, že změny klimatu jsou sice otázka světového významu, ale není to otázka černobílá. Uhelné firmy není možné označit jednoznačně za padouchy. „Průmyslovou revoluci i rozvoj moderní civilizace pohánělo uhlí a ropa. Bez těchto paliv by nebylo možné uskutečnit nic z toho monumentálního pokroku, kterého lidstvo dosáhlo.“ A dodal k zamyšlení: „Bylo by opravdu fair, abychom najednou ignorovali svou vlastní odpovědnost za užívání fosilních paliv? Bylo by snad fair vinit za oteplování firmy, které nám jen dodávaly to, co my jsme po nich žádali? Uvážíme-li všechen přínos fosilních paliv, je opravdu poctivé tvrdit, že těžba fosilních paliv byla chyba?“

Dlouho jsem neslyšel tak moudré shrnutí celého sporu. Je poněkud pokrytecké, pokud někdo požaduje zákaz fosilních paliv, ale přitom sám požívá všech výhod moderní civilizace.

Poverty and Energy

Spotřeba fosilních paliv vs. pokles extrémní chudoby. Souvislost čistě náhodná? (Andy May)

Zdroj

*  Scot Pruitt ve čtvrtek rezignoval - pozn.red.NP

******************************************************
www.klimaskeptik.cz
Převzato z Kremlik.blog.idnes.cz se souhlasem autora.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.