27.1.2022 | Svátek má Ingrid


Diskuse k článku

SVĚT: Od klimatického žalu k vyhlášení klimatické nouze

V horkém létě 2018 se patnáctiletá švédská holčička rozhodla, že místo školy v pátek půjde demonstrovat před parlament. Proti tomu, že je jí teplo. Stala se miláčkem médií.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 8.3.2019 23:28

Re: No, to není tak úplně pravda?

Pane Kneife neuhýbejte od diskusního tématu klimatickému ke gramatickému a pokuste se rozlišovat zesilování účinku od projevů kladné zpětné vazby.

Pokud naroste jen koncetace nevymrzajícího a prakticky neredukovatelného CO2 v atmosféře o x%, vodní pára jen zesiluje tento efekt ale zkondesovala či dokonce by vymrzla, pokud by byl nevymrzající CO2 s atmosféry zas o stejné x% snížen.

Pokud se ale inicializaci o x% uvolní zas kladných Y% téhož činitele pak po odstranění podnětu proces dál pokračuje. Právě takto se projevuje kladná zpětná vazba. Takový princip je v přírodním prostředí krajně nebezpečný pro svou nestabilitu. Potencilně se chová jako past či požár který lze zapálit sirkou ale když už se rozhoří graduje dokud je co spalovat.

P. Rada 8.3.2019 23:01

Re: Je patek

Dospělí se na planetě opravdu mnohdy chovají jaksi pomateně a nejen v pátek. Přijde mi to, že jsou fosilama jako jakýmsi "svatým obrázkem" technického věku jaksi zdrogovaní. Chtějí více a ještě více energií, surovin... a povětšinou na dluh... a pokud hrozí, že se budou muset v chamtivosti uskromnít začnou vyvádět jako by se dostavil abstinenční syndrom.

S. Kneifl 8.3.2019 22:58

Re: vymydlené zelené mozky

Máte pravdu, nechal jsem se unést "neochotou omezovat vlastní blahobyt". Omlouvám se. :-)

S. Kneifl 8.3.2019 16:54

Re: Čísla o globálním oteplování

Udělal jsem si linární trend teplotní řady z Klementina od roku 1950 a vychází zhruba na 3 °C za století. Nevím, jak kvantifikovat rostoucí vliv tepelného ostrova kvůli rozrůstání Prahy od konce války, ale určitě to za těch 70 let nejméně 1-1,5 stupně bude. Z toho vychází globální oteplování asi 1 °C za století. V tom problém nevidím. Shlazení na 60 let je, doufám, v pořádku?

Pokud rozloha urbanizovaných území poroste, s globální teplotou to ani nehne, pořád jde o zlomky promile povrchu Země. Čekal bych, že budete mít víc rozumu... Odlesňování je ovšem jiná písnička.

S. Kneifl 8.3.2019 16:48

Re: No, to není tak úplně pravda?

Hlavní pozitivní zpětná vazba je vyšší výpar a tím i vyšší obsah vody v atmosféře, což je silný skleníkový plyn. Ovšem spousta klimatologů si naopak myslí (a IPCC aspoň přiznává nejistotu) že to naopak povede k větší tvorbě oblačnosti s výrazným ochlazovacím efektem.

Zkuste se raději zamyslet nad českou gramatikou, pane Rado...

M. Mikulec 8.3.2019 10:09

Je patek

A pomatena teenagerka je zase na ulici místo ve škole. A dospěli na to koukají jak na svatý obrázek.

P. Rada 8.3.2019 9:33

Re: Zneužívání nemocných a dětí

O zblbnutí relativně zdravých ve smyslu, že se palneta neotepluje a když - tak, že to nebude mít dokonce fatální následky se příznačně dlouhodobě pokouší právě Kremlík!

Ve stresu zatížení od nebývalých letních veder, sucha, válek .... to už ale dnes bývají ti nejslabší kteří nejvíce trpí. Tedy celosvětově právě i děti kterých se navíc budoucí vývoj týká nejzásadněji.

P. Rada 8.3.2019 9:25

Re: Ani desetkrát větší koncentrace CO2 už není schopna výrazně

Tvrdíte omyl už s několika zásadních důvodů.

Předně proto, že s růstem koncentrrace zůstává sice stejná normovaná spektrální charakteristika ale roste faktická šířka pásma vzhedem k intenzitě vyzařování. Zkuste si připomenout analogii tohoto jevu např při ladění slabé a silné radiové stanice s amplitudovou modulací.

Zadruhé proto, že CO2 podminuje další zesilující účinky vodní páry a tím i urychlené nastartování zpětnovazebnch procesů. Např. tání které povede k růstu imisí metanu s pod permafrostu...

Obecným argumentem je pozorovaná realita zrychlování oteplovacího procesu v součastnosti.

P. Rada 8.3.2019 9:12

Re: Nepřesvědčivé hypotézy p. Kremlíka.

Argumenty "sypu s rukávu" hlavně proto, že se o problematiku dlouhodobě aktivně zajímám. Bylo by i pro mě přínosné, pokud by protiargumentoval někdo podobně věci znalý.

Oponuje-li ale někdo kdo tématu evidentně není schopen porozumět s cílem argumenty za každou cenu znevážit, pak není divu, že si vypomáhá vědomostmi s oblasti která mu je naopak známá - třeba i s bolševické politiky.

Trochu pravdy i v tom přirovnání ale přeci jen tkví. Třeba v tom ohledu, že dnešní projevy klimatu nesou pečet období studené opony, kdy u nás ještě byli u moci hlavě komunisti a kdy byla světová iformatika nedostupná.

Dopady dnešních imisí a dnešních rozhodnutí začnou mít svou odezvu zas někdy za půlstoletí. Neodpovědně-tragické na dnešku ale je, že se takto dál lidstvo činí už ale za stavu informační dostupnosti.

"Klimatická nouze" je proto skutečně na spadnutí.

P. Rada 8.3.2019 8:52

Re: No, to není tak úplně pravda?

Pane Kneife uvedl jsem konkrétní zpětné vazby a pokud by jste se nad jejich nelieneárním vlivem omezeným právě teplotou jen trochu zamyslel, sotva by jste dospěl k argumentování typu:

...."zeměkoule by se upekla v době, kdy byla koncentrace CO2 několikanásobně vyšší než dnes"....

V. Petr 7.3.2019 21:20

Ani desetkrát větší koncentrace CO2 už není schopna výrazně

zvýšit jeho skleníkový efekt. Protože už současná koncentrace zadrží skoro všechno IR záření, které je CO2 vůbec schopen absorbovat!

V. Petr 7.3.2019 21:18

Až na to, že podle těch "kvalitních" předpovědí měl být

New York už dávno pod vodou.

Ostatně pan Rada není kvůli snížení prý "katastrofálních" emisí CO2 ani ochoten přijmout jadernou energetiku. To samo o sobě MLUVÍ ZA VŠE!

V. Církva 7.3.2019 20:53

Zneužívání nemocných a dětí

Greta Thunberg prý trpí Aspedgovým syndromem. Pokud je to pravda, a uvěřitelné to je, je to důkaz špatnosti klimatických alarmistů, kteří se tak neštítí ničeho.

Zblbnou nemocnou holku a místo toho, aby se káli, že z nich má deprese, zneužívají ji pro svoji propagandu.

Kam až zajdou. Jim spřátelení multikulturalisté zas fotí mrtvého chlapečka. A místo aby vynadali jeho otci a ukázali nesmyslnost masové migrace, použijí to jako důkaz špatnosti těch Evropanů, kteří si myslí že problémy a chodobu světa nelze vyřešit přestěhováním všech so Evropy.

S. Kneifl 7.3.2019 20:50

Re: pane Zingo

Tonymu Wattsovi to samozřejmě připadá divné, nedočetl jste do konce:

NOTE: In my opinion, I do not give the work of Ernst-Georg Beck in Figure 8 any credence for accuracy, because the chemical procedure is prone to error and the locations of the data measurements (mostly in cities at ground level) have highly variable CO2 levels. Note how highly variable the data is. – Anthony

S. Kneifl 7.3.2019 20:42

Re: No, to není tak úplně pravda, odolní a přizpůsobiví,

Všechny předpovědi jsou založené na modelech, které vývoj teplot zatím výrazně přestřelují. Je to právě proto, že počítají s pozitivními zpětnými vazbami, které ve skutečnosti neexistují nebo jsou vyváženy jinými, negativními. Kdyby pozitivní vazby existovaly, zeměkoule by se upekla v době, kdy byla koncentrace CO2 několikanásobně vyšší než dnes. Uvolňování metanu z permafrostu se experimentálně ověřovalo a vyšlo z toho, že to taky nebude tak horké. Emise jsou od roku 1950 v podstatě lineární. Všechny ty "tipping points" jsou jenom neověřené a neověřitelné hypotézy založené na nevalidovaných modelech.

Nic není tak horké jako oteplování v novinových článcích, pane Rado. ;-)

F. Houžňák 7.3.2019 20:28

To je ovšem jenom takový bonmot,

nikoliv věcný názor.

F. Houžňák 7.3.2019 20:26

Nemluvím

o lidech, ale všeobecně. Vy nejste biolog, co?

Š. Hašek 7.3.2019 20:20

Vidím dvě varianty.

Těm patnáctiletým holčičkám dát na holou/umýt nádobí, vyprat kalhotky, uložit mladšího sourozence s vypucovanýma zubama do kanafasu ....

Nebo kmitat podle nich ....

Nic mezi už nevidím, jsem stará škola, skaut a počasí mě více jak šedesát let fascinuje .... s normálníma holkama kol patnácti byla dřív i legrace ......

L. Novák 7.3.2019 20:06

Re: No, to není tak úplně pravda, odolní a přizpůsobiví,

Vjedecké odkazy, jen co je pravda... :-D

K. Drábek 7.3.2019 20:02

Re: Hlavně neprozrazovat, že

A zakažte knihy o geologii. Velké ledové doby začínají vždy ke konci vrásnění.

V. Kolman 7.3.2019 19:53

Re: Kolmanové zapomněli

V případu jména "Kolmanové" máte pane Šejno docela dobrý postřeh. V "psích" diskusích vystupujeme opravdu dva tohoto jména :-))

J. Vintr 7.3.2019 19:46

Re: Nepřesvědčivé hypotézy p. Kremlíka.

Znal jste pana bolševika Ransdorfa? Ten taky sypal argumenty z rukávu, hýřil statistikami a čísly - a přesto to byl jen komunistický žvanil. Obdoba pana Rady.

L. Novák 7.3.2019 19:28

Re: pane Krásenský

Přesně! Cílek je "lidový vypravěč"... v médiích je po něm velká poptávka a pro něj to bude nejspíš mnohem výnosnější činnost, než geologie a věda. :-)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Václav_Cílek

Václav Cílek spolupracoval na zhruba třiceti knižních titulech, své texty publikuje v řadě časopisů, např. Vesmír , Respekt atd. Spolupracuje též s Českým rozhlasem a s Českou televizí .

L. Novák 7.3.2019 19:23

Re: Bláboly zeleného komunisty a magora Rady

Vjedec Rada má přece vždycky pravdu... :-P

J. Ticháček 7.3.2019 19:13

Re: Bludy zelené obludy Rada?

Na stavbu kosmických plavidel? Jakých? A už jste někdy přemyšlel, jak se s takovými plavidly někam dostat? A kam se dostat? Co třeba fyzika z osmé třídy? Nebo z praváků na střední? A co se tak zamyslet nad prostým faktem, že Vámi zmíněné problémy se Sluncem přijdou až v natolik vzdálené budoucnosti, že nemá cenu nad nimi přemýšlet?

Mimochodem, nebude to za deset miliard let, spíše tak za polovinu té doby. A po pravdě řečeno, jen naprostý blázen by si troufl předpokládat, že v té době bude na naší planetě existovat jakýkoliv živočišný druh, který by se podobal nějakému současnému.

Ono je mnohem pravděpodobnější, že se za tu dobu staneme buď jednobuněčnou formou, nebo šestinohým kopitníkem, který spásá hlubokomořské řasy, nežli že se jako lidský druh vypravíme osídlovat galaxii.

J. Vintr 7.3.2019 18:44

Re: pane Krásenský

Cílek je sice dobrý vypravěč, ale to neznamená, že ví všechno. Pokud jeho "víra" v GO, způsobené člověkem není jen úlitba panstvu, aby ho nechali publikovat, tak to dokazuje, že s tou chytrostí to u něj nebude moc slavné.

P. Rada 7.3.2019 18:43

Re: No, to není tak úplně pravda, odolní a přizpůsobiví,

WHMO to vidí následovně: ...https://www.seznamzpravy.cz/clanek/teplota-by-se-mohla-do-konce-stoleti-globalne-zvysit-o-pet-stupnu-61521 ..... Mám za to, že jsme teprve na začátku procesu kdy se teprve začínají uplatnovat zpětné vazby. Severní polární čepička ještě v létě neroztála a z permafrostu se zatím uvolnuje metan a CO2 nevýznamě. Podívejte se na geohistorickou křivku prognoz. Variant je doposud ve hře více a ve slovenštině je popsal Ač:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/All_palaeotemps.png

https://ac.blog.sme.sk/c/402152/ako-bude-vyzerat-svet-o-10-000-rokov-zalezi-na-dnesnych-rozhodnutiach.html

Na křivkách koncentrací hlavních skleníkových plynů je už dnes patrný trend nárůstu strmosti. Zhruba při oteplení o cca 2C začnou být přírůstky od přírodních procesů srovnatelné s antropogenními a později už na lidech přestane prakticky záležet. Trend oteplování na delší dobu by pak nezastavila ani termonukleární válka. Ve hře jsou mimo nevyzpytatelného chování lidského druhu ale i metody geoinženýringu které jediné by snad mohli zásadněji ovlivnit dopady.

https://palladiummag.com/2019/01/28/ancient-upheavals-show-how-to-geoengineer-a-stable-climate/

P. Rada 7.3.2019 18:21

Re: Nepřesvědčivé hypotézy p. Kremlíka.

Pěkně jste pánové předvedli jakýsi stranický klukovský pokřik s tábora popíračů - ale argumenty neuvedlydly žádné.

Tak jen zbývá poděkovat, že mi přes všechny invektivy vlastně fakticky dáváte za pravdu.

S. Kneifl 7.3.2019 18:19

Re: No, to není tak úplně pravda, odolní a přizpůsobiví,

Současný trend je max. 2 ° za století, pane Rado. A musel by vydržet celé století, což je dost nepravděpodobné.

O. Uživatel 7.3.2019 18:16

Uživatel požádal o vymazání