21.10.2020 | Svátek má Brigita


Diskuse k článku

SVĚT: Greta z Arku

Asi každý zná osud Johanky z Arku. Prožila sice krátký, ale zato turbulentní život. Nakrátko zazářila jako kometa, ale protože zářila moc, tak ji žár nakonec sežehl. Naše současnice Greta Thunbergová s ní má hodně společného.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Sekanina 16.9.2019 13:35

Počasí se měnilo vždy, člověk větru dešti neporučí, to je marné...a do toho marného boje vráží lidstvo zbytečně stamiliardy, které končí v nenažraných pazourách různých "bojovníků", různých Grét, kteří si z nestálého počasí udělali výnosný kšeft.

M. Prokop 16.9.2019 13:50

Ano.

Gréta v tom bude poměrně nevinně, to je jen maskot těch za ní.

J. Fridrich 16.9.2019 12:35

Kamarádovi jsem nedávno napsal - Ja jsem samozrejme o te mlade, ale vyzrale vedkyni Greticce jen tak - asi hloupe zertoval. Ve skutecnosti si ji nesmirne vazim, vzdyt ji se podarilo udelat uplne BLBCE z mnoha odborniku-vedcu, politiku, novinaru z celeho sveta... To se hned tak nejakemu decku nepovede. A pritom stacilo tak malo - kdyby ji jeji tata v detstvi poradne obcas serezal, tak to nemuselo takto dopadnout. To se ale tyka nejen nasi Greticky, napriklad Merkelovou mel ten jeji otec-pastor taky tou rakoskou dovychovat a mohli mit Nemci nyni pohodu.....

Dnes se často píše - " žijeme na šílené planetě ", ale není tomu tak. Planeta není šílená a za to, co se nyní na ní děje prostě nemůže. Šílenými se postupně stávají v naší době lidé - a to ve vzrůstajícím množství. Je tomu tak v částech světa, kde se pod vlivem islámu lidé propadají do barbarského středověku ( snad mi středověk promine, on byl místy i osvícený...). Také na tak zvaném Západě se rozšiřují podivné a nerozumné tendence - a to i u vůdců těchto zemí.. Jedná se hlavně o „ zbožštění „ menšin.. Nejen LGBT, ale i zločinců, kteří mají větší ochranu a práva než ten napadený-postižený..

J. Anděl 16.9.2019 12:24

Vezmu z citace výzvu k jednání, jako když hoří dům, vážně. Když hoří dům, zachraňují se nejprve lidé, pak domácí zvířata (nejprve psi, nakonec rybičky) a/nebo drahocenný a vzácný majetek, lepší je ten, co se dá snadnou šoupnout do kapsy, klavír se zachraňuje blbě. Různé rozbroje a malichernosti jdou ideálně stranou (i když hodně nespokojený manžel možná půjde pro manželku až po těch rybičkách, kdo ví).

Jak by to tedy mělo vypadat? Máme se fakt zdržovat věcmi jako je "ová" či slovní sexuální obtěžování? Proč se vůbec obtěžovat Lisabonskou úmluvou či migranty? K čemu lovit pár plaváčků, když má planeta na kahánku? Krym či Palestina? Bezvýznamné. Máme řešit manželství homosexuálů či zachování rodiny, když jsme na vymření? Koho zajímá, že někdo před padesáti lety sahal děvčatům na zadek? Vymřeme přece všichni, bez ohledu na to, kolik máme různých pohlaví a jestli se navzájem respektujeme a nezraňujeme si city.

Proč platit kulturu či sport? Proč řešit pochybné financování Čapího hnízda nebo životosprávu prezidenta? Ksakru, v takové krizi musí jít stranou i demokracie (slyšíte, Milióni?). Kdyby opravdu hořelo, musí jít stranou všechno a hned. Ze dne na den je třeba ukončit leteckou i lodní dopravu, vypnout elektrárny, zahodit klíčky od auta, zkrátka všude zhasnout a doufat, že to bude stačit. Prostě konec, teď a tady.

Teprve až vyhodnotíme, že krize klimatických změn je zažehnána, můžeme se vrátit třeba ke genderu.

M. Prokop 16.9.2019 12:27

Věřím, že si to Greta i greteni takhle představují.

Akorát si nepředstaví, kolik práce by dalo zase vše obnovit po zjištění, že šlo vlastně o omyl.

A hlavně, nepředstaví si to ti, kdo vlastně nechtějí, aby lidstvo nekonzumovalo. Chtějí, aby konzumovalo a platilo z toho daň. Jim.

J. Anděl 16.9.2019 12:31

To ano.

Ale tak pro pobavení mohu v budoucnu občas na výzvu k respektování práv třeba sexuálních menšin říct, že jsem pro to řešit hned, jak bude vyřešen problém s klimatem.

M. Prokop 16.9.2019 12:33

Jako námitka je to elegantní, ale nefunkční. Hluboce pochybuji, že by si z toho někdo posedlý třeba tím genderem nebo (nad)právy sexuálních menšin něco dělal.

J. Anděl 16.9.2019 12:36

No, jistě.

V. Církva 16.9.2019 13:28

Ale dobrá poznámka a takto by se jim dalo odpovídat. Gender se zkrátka bude řešit až se vyřeší globálním oteplování. A práva žen teprve po právech Muslimů.

J. Anděl 16.9.2019 15:02

Ano. Jen doplním - a omlouvám se za příkrý a nesmlouvavý tón -, ale: když hoří barák, musí počkat práva všech. Tedy i muslimů. Jakkoliv je ponižující, když dívka nemůže na vyučování nosit na hlavě šátek, přeci jen hoří barák.

P. Grigar 16.9.2019 16:31

..barák nehoří a hořet nebude, ovšem dá se to okecávat neomezeně dlouho. Když( dle mého zcela jistě..) se žádné katastrofální scénáře nenaplní, budou kušnit o předběžné opatrnosti. Taková jakási středeční zkouška sirén...

V. Církva 16.9.2019 13:25

Naprostý souhlas. Pár šílenců se tu zdržuje Babišem a nižšími platy žen. Když je třeba okamžitě vypnout CO2

P. Grigar 16.9.2019 16:39

,,Rada už ho doma vypnul a schnou mu stromy na zahradě. Můj pes se minulý týden poranil o zpustlé oplocení neméně zpustlé/uschlé ekologické( letní!!!) výsadby stromoví. Kdo by se o to taky staral, že ano.. dotační titul již vyčerpán, zachráncové tudíž také. Matička Země je zachraňována už jinde, jinak, ale zase za peníze daňových poplatníků.

Veterinární ošetření psa cca.1000Kč..

J. Krynický 16.9.2019 11:17

"Jednání obou dívek se vyznačuje přímočarostí a vlastnosti jako vypočítavost nebo rafinovanost jsou jim cizí."

Autor pobavil.

Tedy je jistě možné, že Grétičce je vypočítavost cizí. Ono je dost pravděpodobné, že je jí cizí vůbec jakákoli schopnost počítat nebo nedejbože domýšlet následky prosazovaných "řešení". Ovšem na co by byla vypočítavost maskotovi? Na co rafinovanost u loutky opakující cizí slova?

J. Anděl 16.9.2019 11:12

No, nemohu tomuto zamyšlení a srovnání upřít provokativnost. Pan Starý níže píše drzost, to možná taky. Mě to (ten článek) neuráží. Podobenství o krasobruslařce v hokejovém útoku se mi líbí. A citace o panice, strachu a hořícím domě mě opět, už potolikáté, uvedla do němého úžasu. "Chci, abyste cítili strach, jaký já cítím každý den". Wow.

Nicméně ještě existuje jedna sféra, ke které lze přirovnávat. Sféra v dnešní době mnohem populárnější, nežli nějaká pradávná středověká historie. Sféra popkulturní, ale nesmírně aktuální. Sféra superhrdinů a superpadouchů. Ti jsou taky obvykle aspoň trošku mešuge.

Cha, a Marhoul nový film o Jokerovi nazval "pohádkou".

R. Stary 16.9.2019 11:06

Srovnavat Johanu z Arku a Gretu je Bohapusta drzost. Media jiz nevi, jak na toto ubohe stvoreni upozornit, jak je zviditelnit. A zviditelnit se samozrejme s nim.On je rozdil povykovat na rynku a vest armadu do boje a nechat se za to upalit. Co dela ta uboha Greta je jen modni doplnek dnesni doby. Kdyby slo o klima, to by se musel zastavit transport premnozenych Africanu do Evropy. V tomto pripade se pocita s tim, ze tito lide budou konsumovat coz prinese dalsi zisky. Pri nejhorsim to zaplati statni kasa. Klima je tem politikum suma fuk.

J. Krynický 16.9.2019 11:18

Kdyby šlo o klima, tak by museli primárně zastavit to množení.

T. Skřivan 16.9.2019 11:01

Kolik z Vás, zde diskutujících, je starších 30-ti let?

Dle reakcí soudím, že většina. Gratuluji Vám tedy, patříte bez debat ke generaci (nejen Čechů) s nejvyšší životní úrovní v historii R^

Teď druhá stránka mince. Stejně jako Vy jste přejali životní styl generace Vašich rodičů, mladší lidé ho z velké části převzali od té Vaší. A tenhle životní styl, jak už nám vědci říkají dlouho (a objektivně to lze vidět), doložitelně vede do zádele. Čachrujte si číslama, argumentujte jak chcete - tak znečištěná (vším, nejen CO2) naše planeta nikdy nebyla ;-) A můžeme za to my všichni. Je tu ale jeden podstatný rozdíl.

Mnozí lidé, stejně jako vysmívaná Greta, totiž soudí, že uskromnit se ze své pohodlné existence lze a mohlo by to pomoci. Mnozí z nich jsou mladí a jak už to tak bývá, jdou na to radiálně. Protože toto je VELMI REÁLNÝ A VÁŽNÝ PROBLÉM, jen Vy starší a mnozí mladší, kteří přejali Váš životní styl, to ignorujete. Naprosto. Protože JE STRAŠLIVĚ TĚŽKÉ ZAČÍT U SEBE :-/

Prskáte, hledáte viníky a ukazujtete jako školáci na druhé. Ale to Vaše je čirá pohodlnost a lennost ;-) Jezdit do práce MHD místo auta, nepoužívat tolik zbytečných jednorázových plastů - takové maličkosti jsou považovány za eko-terrorismus a ditkát jakéhosi proletariátu...

Chápu, jste generace citlivá na kázání o lepším zítřku. Ale Vaší životní úroveň my mladší, nezasažení válkou ani jinou dříve reálnou krizí, prostě nepřekonáme. Paradox, že? Pokud se budete stále jen vymlouvat a neučiníte ani drobné ústupky ze své pohodlné leč drahé existence, naše děti možná už nebudou mít kde žít. Díky

A. Alda 16.9.2019 11:06

No tak začněte u sebe.

Místo poučování druhých byste se měl začít chovat podle svých kázání. Přestat cestovat jinak než pěšky, přestat si prát prádlo v pracích prostředcích a mlátit s ním o kameny v řece, přestat používat mobilní telefon a počítače všeho druhu, začít chodit spát se slepicemi, abyste nemusel svítit, atd. atp.

Verba docent, exempla trahunt.

Křesťanští fanatici také začínají u sebe: odcházejí do kláštera nebo do poustevny.

T. Skřivan 16.9.2019 11:44

Hezký pokus, ovšem i přes latinský citát plkáte nesmysly. Tohle je přesně to, o čem jsem výše psal ;-)

"Ať začne ten druhý!"

Vaše lacinná mantra, která nic neřeší, neb takhle přesně přemýšlí přes 90% lidí, nejen vy. A těch pár procent, co se bude snažit, pak nejenže nic nezmění, ale má zákonitě pocit, že na to kašlete jen pro vlastní lennost a pohodlí ;-) Zákazy berete jako diktát, ale vlastní nezodpovědnost schvalujete, jakkoli přidělává zbytku (a budoucím) problémy.

Ale opakuju - chápu, že se to blbě poslouchá. Zpátky na stromy Vás ženou fanatici, rozumní ekologové Vám trpělivě vysvětlí, že se někdy dá cestovat i jinak než jen autem a letadlem, nebo že jednorázový vratný kelímek může nahradit sklenice nebo kelímek zálohovaný. Stačí i drobnosti.

Ovšem dokud většina populace toto nepřijme, nikam se neposuneme. A tento článek je důkazem, že je snažší hledat výmluvy, konspirace (ano, vždy na tom někdo vydělá...) a cokoli, jen ne vlastní práci :-P

M. Prokop 16.9.2019 12:16

Blbě se poslouchá každá blbost, včetně té vámi sepsané.

Že se někdy dá cestovat i jinak než jen autem a letadlem, nebo že jednorázový vratný kelímek může nahradit sklenice nebo kelímek zálohovaný vím už dávno, o tom mne nemusí poučovat nějaký ekoterorista. Tak jsem se choval už v době, kdy jste si hrál v uhláku na horníky. :-P

V. Petr 16.9.2019 12:25

Stačí přejít na atom a "problém" se "zlým" CO2 je VYŘEŠEN, stačí porovnat emise CO2 na hlavu ve Francii a prý ekologickém Německu! Pokud zelení atom odmítají, jsou ZCELA NEDŮVĚRYHODNÍ.

A jak se s prý vysokou životní úrovní srovnává to, že mladí nemají kde bydlet? To, že si za to můžou sami právě tím, že volí piráty a zelené je druhá věc...

A dokonce ani Gottwald neusiloval o snížení spotřeby masa!

M. Prokop 16.9.2019 12:29

Používat více atomovou energii by zajisté neškodilo. Úplně "přejít na atom" ale nejde, stále potřebujeme dopravu (elektrodoprava ještě není dospělá), to maso, nějaké ty pružnější elektrárny, než jsou atomové ...

M. Moravcová 16.9.2019 12:48

Že mladí nemají kde bydlet? A proč si nepostaví? Proč u nás musejí stavět Ukrajinci? Že je těžké získat povolení a pozemek? Ale to bylo i u starých stejné. Akorát ti staří uměli vzít cihlu a fanku do ruky.

V. Petr 16.9.2019 12:29

Pokud někdo na demonstraci v rámci "Dne bez aut" přijede VLASTNÍM AUTEM, které zaparkuje kousek dál v postranní ulici je ZCELA NEDŮVĚRYHODNÝ!

P. Grigar 16.9.2019 16:54

..i váš pokus je hezký, pane Starý. Tak nějak jsem asi předběhl dobu, ty "drobnosti", které dle vás stačí, vyjadřují můj letitý životní styl, ač se s tím nikde nechlubím, prostě tak žiju, ekologickou teorií nepolíben. Na kole najezdím víc než autem, vyhýbám se zboží v nevratných obalech, nepoužívám brčka ani uchošťoury, postavil jsem si úsporné bydlení, vodu mi ohřívá Slunce, kondenzační kotel si škrtne jen občas, na zahradě mám kompost, letadlem jsem letěl naposled v r.1983 a i to krátce, nad jakýmsi zalesněným prostorem nás, jako už několikrát před tím, vyhodili... A najednou se ekosystém hroutí?!! Mordyje, kdo mi to kazí, přiznejte se!!;-(

P. Grigar 16.9.2019 16:57

.. alááárm, omlouvám se p.Starému, tohle říkání patří p.Skřivanovi.

J. Anděl 16.9.2019 11:15

Já jsem začal u sebe už dávno. Na rozdíl od aktivistů jsem u sebe ale i skončil. A na tom nic měnit nehodlám. Jestli z toho druhým praskne žilka v oku, je jejich problém.

T. Skřivan 16.9.2019 11:50

To jste jeden z mála R^ a díky za to. Mladí jsou holt často radikální, bez ohledu na to, jestli to je dobře. Že ale mají v zásadě pravdu a silné argumenty, to je věc, kterou Greta nejvíc vytáčí všechny skeptiky a odpůrce.

Proto i aktivismus má smysl - sám od sebe byste na to nemusel přijít a lepší, když Vás něco přesvědčí, než aby Vám někdo něco nařizoval. Taky se považuju za liberála - ale ne levičáckého :-/ tu hrůzu, co teď vládne anglosaskému světu. Byl bych rád, kdyby lidé slyšeli na argumentym, což se teď ale neděje.

J. Anděl 16.9.2019 12:02

Má to hodně aspektů. V několika větách: když svědomitě začnete u sebe, něco zvládnete hned, něco později. Různé životní podmínky mají různé nároky - jinak můžete řešit věci jako svobodný, jinak jako rodič několika dětí, jinak třeba jako důchodce s omezeným příjmem, či jako nemocný. Takže ať děláte cokoliv, vždycky vám někdo v jiných životních podmínkách může vytýkat, že děláte málo.

A samozřejmě, to je druhá věc, velice často opravdu můžete dělat víc. Jenomže člověk na určité vlně si sám vyhledává informační zdroje, které mu pomáhají držet se na zvolené cestě, připomínat si, ba třeba překonávat lennost. Je spousta inspirativních zdrojů, a to z velice rozmanitých zdrojů (ekologické, náboženské či jinak duchovní, z hlediska zdravé výživy či třeba sportu atp.).

Mě vytáčí u Grety ten Strach, co šíří. Ta myšlenka, že máme jednat v panice. Strach zabíjí mysl (viz Paul Atreides z Duny).

Rozlišoval bych mezi emocí individuální a "náladou" ve státě. Ano, když se ocitnu v krizové situaci, velení převezmou třebas nižší centra, tělo se dostane do "speciálního módu" a adrenalin a další látky mi mohou pomoci třeba k neuvěřitelným fyzickým výkonům. Ovšem panika a strach, který by trval roky a byl signifikantním aspektem rozhodování států? To mi připadá strašlivé. Kdyby generálové a premiéři atd., ale i jiní lidé ve vedoucích pozicích a nakonec všichni zažívali denně strach, jako má Greta? Vzrostl by nejspíš počet sebevražd, násilných činů, možná by vypukla čirá anarchie.