Úterý 3. prosince 2024, svátek má Svatoslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Chceme pro vás bezpečné a kvalitní diskuse, proto mohou diskutovat pouze přihlášení uživatelé.

Využijte nejrychlejší přístup do diskuse pomocí přihlášení přes Bankovní identitu.

Přihlásit / Registrovat

JP

Stačí se podívat na jejich stránku a profily členů. Tím je všechno řečeno.

PS

P10a69v95e21l 29S70u39r77a

18. 10. 2024 12:22

Přátelé! Neklesejte na duších! Až EU najede na 14% provoz (v souladu s celoročním výkonem OZE), nebude už mít na podobné pitomosti ani lidi, ani peníze.

MZ

https://blog.idnes.cz/milansalek/klimafie.Bg24080052

Klimaticko-průmyslový komplex je neformální sdružení části podnikatelů, politiků, neziskových organizací, levicových aktivistů, byrokratů, některých vědců a většiny médií, který usiluje o co největší podíl na moci. Záminkou k tomuto cíli je deklarovaná snaha ochránit zemský ekosystém před údajnou klimatickou krizí.

Jakým způsobem pracuje? Zásadním předpokladem je šikovné vyvolání strachu z něčeho, před čímž je pak nutné vystrašené ovečky „chránit“, nejlépe tak, aby tato „ochrana“ byla nezměřitelná, a tudíž v podstatě nekonečná. Pro tento účel se využila, či spíše zneužila, celkem propracovaná fyzikální teorie tzv. skleníkového efektu.

Zopakujme si, že skleníkový efekt je v zásadě velmi prospěšná vlastnost některých plynů v atmosféře, které zachycují infračervené vyzařování zemského povrchu do vesmíru a částečně to vyzařují zpátky k zemskému povrchu. Bez skleníkového efektu by byl povrch Země o cca 30 °C chladnější. Nejsilnějším radiačně aktivním (nepřesně: skleníkovým) plynem je vodní pára, za ní následují oxid uhličitý, metan, oxid dusný a ozón. Přičemž ani nevíme přesně, jak velký podíl vodní páry a ostatních plynů na skleníkovém efektu vlastně je.

Už samotný pojem „skleníkový efekt“ je vlastně zavádějící, protože skleník především izoluje vnitřní objem od okolního prostředí, zatímco v atmosféře probíhá často velmi intenzivní výměna vzduchu. Zároveň se nikde ve sdělovacích prostředcích nezdůrazňuje, že závislost skleníkového efektu na koncentracích radiačně aktivních plynů je logaritmická, tudíž příspěvek zvyšujících se koncentrací k vzestupu teploty postupně klesá....

Zdroj: https://blog.idnes.cz/milansalek/klimafie.Bg24080052

MZ

Proti vlastní teorii tzv. skleníkového efektu není možné mít zásadní námitky, ale jak se říká, „dábel je skrytý v detailu“. Víme, že teplota při zemi narostla za posledních sto let asi o 1 °C , víme, že koncentrace některých skleníkových plynů (zejména oxidu uhličitého a metanu) rostou, takže by měl růst i skleníkový efekt. Země by tedy měla vyzařovat do vesmírného prostoru méně tepelného záření.

Složky slunečního (tedy převážně viditelného) i infračerveného (“tepelného“) záření měří již přes dvacet let projekt CERES, jehož data jsou veřejně k dispozici. Z nich je možné vypočítat vývoj radiační bilance, který je velmi zajímavý. Potvrzuje se, že Země je v radiační nerovnováze, ale hlavní příčinou v posledních desítkách let pravděpodobně není zesílený skleníkový efekt, ale větší absorpce slunečního záření, odborně podáno menší planetární albedo neboli odrazivost Země jako celku. To je na grafu níže dokumentováno modrou křivkou odraženého slunečního záření. Stručně řečeno, Země nám trochu ztmavla, odráží tedy méně slunečního záření, čímž se logicky trochu otepluje.

Příčin je zřejmě více. Země je vlivem oxidu uhličitého více zelená a pokrytá lesy, přičemž les má menší odrazivost než louky či pole. Přibývá urbanizovaných oblastí, také masivní rozšiřování fotovoltaických elektráren způsobuje větší absorpci slunečního záření a lokální oteplování; v odborné klimatologické literatuře se vedle pojmu „tepelný ostrov města“ nedávno objevil termín „tepelný ostrov fotovoltaiky“, viz např. publikace v Nature zde, což ale samozřejmě ve většině médií, která nepotřebují složité pravdy, neuvidíte ani neuslyšíte. Největší nejistotou je ale množství a charakter oblačnosti, kolem čehož se vedou četné odborné diskuse (viz např. zde).

Takže družicová měření naznačují, že vysvětlení oteplování v tomto století není tak jednoduché, jak je nám z oficiálních míst předkládáno.

JN

J73i39ř30í 27N64o24v34á48k

17. 10. 2024 16:57

Líbí se mi termíny flexibilita v průmyslu a domácnostech. To znamená, že se bude vyrábět jenom když bude svítit slunce a foukat vítr. No a lidé si doma zatopí a uvaří taktéž v tuto dobu. Jenomže v té době budou muset být flexibilně v práci ...

PD

Už jen ten název "Fakta o klimatu" je podezřelý. Natož to, co z těch melounů leze!

PS

P21a69v66e64l 70S52u60r14a

18. 10. 2024 12:16

Ta studie je jako ze soutěže "Kdo napíše větší hovadinu". Přitom řešení existuje. Žádné odstavení uhelných elektráren, ale prodej přebytků "uhelné" elektřiny státům, které si je v rámci pokroku a záchrany vesmíru odstavily za ceny zvýšené o již zaplacené emisní povolenky. Tím se nenaruší platnost "Zákona zachování peněz" a těm pitomcům konečně dojde, že není kde brát.

JH

Pane autore, odstavení uhelné elektrárny problém opravdu není. Uhasí se kotle, pomalu se zchladí a zastaví turbíny, aby se nepoohýbaly, a poslední zhasne. Ovšem náslledné problémy, které z toho plynou už zelené šílence nezajímají, jak v článku popisujete

Jenže to těm ekoteroristům absolutně nevadí, i když i oni používají PC a další zařízení na el. Nejspíše bicyklama roztáčejí dynama nebo třou ebonitové tyče liščíma vocasama, ale kde ty vocasy ekologicky sehnat

IL

I41v81o 23L46y96č49k96a

17. 10. 2024 11:11

Což o to, odstavit elektrárnu problém není, ale znovu ji najet po dlouhodobém odstavení už problém je.

Foto

Evropa bojuje proti klimatu, klade si nerealistické cíle a ekonomicky jde dolu. Ztrácí konkurence schopnost a ztrácí ekonomicky na Čínu a USA. To co Evropa ušetři na klimatu spolehlivě dožene Čína, Indie, Asijské země a Afrika.

Foto

Prosím pana Uhlí.cz Součka, aby potvrdil nebo vyvrátil informací, že těžba uhlí musí být v Česku dotovaná z našich daní

MK

Myslím, že to je otázka ceny uhlí. Dokud bylo levné uhlí z Polska, šlo spíš o zachování pracovních míst a dotace jen předcházely výplatám podpory v nezaměstnanosti a nákladům na revitalizaci dolů. Pokud začne být po uhlí poptávka, cena stoupne a dotací nebude třeba. Pak zase budete dotovat lidi, kteří si nemohou uhlí dovolit.

Totéž ovšem platí u každé komodity, stejně jako fakt, že dotace deformují trh vždy. Žádný politik si je ale netroufne zrušit jednostranně a státy se nikdy nedohodnou, že je zruší najednou.

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz