31.3.2023 | Svátek má Kvido


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Kanda 18.3.2023 8:31

V éře Karla IV. bylo v Česku tak teplé klima, že se v Praze pěstovaly odrůdy vín, které jsou dnes typické pro Středomoří. Bylo zkrátka o dost tepleji než dnes a lidský faktor prokazatelně nehrál žádnou roli.

Pak přišla perioda zvaná Malá doba ledová a výrazně se ochladilo. A po jejím skončení se logicky zase otepluje a zdaleka ještě nejsme na hodnotách ze středověku. Takže žádnou paniku. S ohledem na ceny a dostupnost energií je to přínos.

M. Šejna 18.3.2023 8:37

Víno se v Praze pěstuje i dnes a pěstovalo se i v chladnějších dobách. O tom svědčí i názvy: Vinohrady, Na Vinici, Vinice sv.Kláry v Trojí, Svatovaclavská Vinice na Hradčanech ard.

Co to je středomořská odrůda vina?

P. Rada 18.3.2023 9:44

Malá doba ledová byla zřejmě zapříčiněna výkyvem v intenzitě sluneční činnosti. Teplotní dopad na Zemi přitom ale nestačil nevybočit s tolerance +- o.5C.

Nástupy i poklesy glob teploty tehdy nastaly řádově pozvolněji jak dnes, kdy už jsme glob na +1.2C.

To co dnes v úvahách o úrovni vývoji často extrémě mýlí je pro nebývalou strmost změn fakt akumulace více jak 95% tepla v oceánech a tedy mylné zohlednování jen cca 5% vlivů a dopadů ta teploty ovzduší a dalších jevů které už dnešní koncentrace CO2 v atmosféře časem nutně přinese.

M. Kanda 18.3.2023 10:23

Vaše výroky se nepotkávají s realitou. Před cca 1000 lety nebylo Grónsko zaledněné ani zdaleka tak jako dnes. V té době ho osídlili Vikingové, ale po ochlazení se tam jejich osídlení neudrželo. Dnes stále ještě není tak teplo jako bylo tenkrát.

A ta "nebývalá strmost" vychází z hokejkového grafu, který ovšem byl odhalen jako podvod.

J. Lukavsky 19.3.2023 13:38

"Před cca 1000 lety nebylo Grónsko zaledněné ani zdaleka tak jako dnes" Grónsko kupodivu se moc nezměnilo ani v daleké historii. Je o tom článek ve Vesmíru myslím Gregorová (2009): Grónský ledovec odhaluje tajemství holocénních klimatických změn. I na Wikipedia to myslím je. J.L. end

M. Pecina 18.3.2023 10:49

Přesně tak. A za cca 150 let se zase začne ochlazovat a Brusel začne bojovat proti ochlazování.

V. Vérosta 18.3.2023 8:30

krásny eufemizmus to adjektivum nekompetentní! místo správného substsntiva pitomec! ;-D

R. Tichý 18.3.2023 8:29

Bolsevicky socialismus nasi zemi zplundroval za 40 let, ukoncil se socioekonomickym kolapsem.

Doufejme, ze ekofasisticky socialismus bude trvat jen 20 let a ze uz mame par let za sebou.... Ale zase to bude znamenat ztracene prilezitosti spousty lidi.

F. Korecký 18.3.2023 8:16

Ministr = vrchní kazatel klimanábožentsví u nás.

Ale ještě se pořádně neví co s kacíři . Bude třeba oprášit zkušenosti boje církve s kacíři ovšem v mdernejším pojetí

J. Hajský 18.3.2023 9:40

Neupalovat!! Hrozí nárust CO2. Nožná nechat zetlít na bioplyn.

M. Šejna 18.3.2023 8:13

To, že se Česko otepluje dvakrát rychleji, je samozřejmě pravda. Jenže právě tato pravda je důkazem, že se žádná teplotní katastrofa nekoná.

Podle alarmistických fanatiků nesmí oteplení přesáhnout 1,5 stupně, protože pak nás čeká katastrofa.

Česko se oteplilo už o 2,5 stupně, takže bychom měli být už všichni mrtví a Českou mělo být vypálenou zemí. ;-D

M. Boháček 18.3.2023 8:42

Ako na to otelenie krajiny vplývajú faktory, ako odlesnenie, zhutňovanie pôdy (odtok vody z územia - prívalové potopy), aglomerácie ako tepelné ostrovy atď.

Možno by sa to oteplenie krajiny dalo znížiť aj bez zmeny koncentrácie CO2 v ovzduší?

https://www.povodne.sk/sk/oz-voda-je-zivot/stefan-valo

Koniec koncov, fotosyntetické optimum pre väčšinu rastlín je asi pri 4-násobku súčasných hodnôť CO2. Čiže, keď bude rásť CO2, budú rásť úrody z ha. :-)

Pokiaľ nám nezakážu bruselskí grejtreseťáci hnojiť....

P. Rada 18.3.2023 9:22

Mám za to pan Šejno, že mylně popisujete situaci až zneužitím slova katastrofa. To totiž v minulosti pradávných divadel pro návštěvníky divada znamenalo nemile působící pausu při přestavbě kulis na jevišti. Později se náhlý rozvrat diváckých myšlenek podařilo technicky zmírnit používání opon.

Chcete-li tak tvrdím, že dnes s hlediska geohistorie na biosféru padá a ještě minimálně několik století bude padat "opona" která nemá desetimiliony let obdobu. Až se tato forma opony zvedne do relativní jevištní ustálenosti - pak by nezainteresovaný pozorovatel s dostatečným nadhledem nejspíše konstatoval "katastrofu" ve smyslu narostlé neuspořádanosti předtím v Holocénu neobvykle bohatého pozemského eko-systému. Život se přitom s principu vyznačuje naopak růstem uspořádanosti ve svém prostředí.

Dnes se za katastrofu ego-antropocentrycky pojato obvykle považují jen děje na člověka zjevně působící - to změna klimatu zatím obvykle není - její vlivy naplno dopadnou až na další generace. Časově falešnými interpretacemi zde takto sám fakticky zaměnujete vlivy počasí a podnebí.

Odkud čerpáte tvrzení poslední věty o spálené zemi? Tvrdím, že takto nikdo s vědců ani alarmistů jako jsem označován já, nejspíše nikde nevystupoval. Nejspíše tedy další pojmová pokroucenost. Dalek od pravdy ale není.

Vy zde pane Šejno vedle uvádění pravdivých da o teplotě (která vám lahodí) žel i uměle přeháníte - jen aby nebyla nadnesena "nepříjemná pravda" o devastaci životních podmínek. Např typu, že požáry už i u nás každoročně hrozí a to s rostoucí četností i rozsahem - dokud bude moci co hořet.

Kdo nevěří necht si myšlenkově porovná pomyslnou požární situaci českého dolíku před několika stoletími - kdy nexistovali požárníci s dnešní technikou alekrajina byla podstatně vlhčí a dnes - a tu dnešní ale o sucha zásadně pozměněnou o to, že by šla všichna požární opatření, lidé i technika do tak absolutní stávky jako by to zas nebylo běžnou součástí společnosti a jejího prostředí.

M. Šejna 18.3.2023 8:07

Pan Barton zpochybňuje lidský vliv a klima, ale vůbec mu nedochází, že důkazem lidského vlivu je právě to, že nejrychleji se otepluji polární oblasti. ;-)

Nejen CO2 je skleníkový plyn. Jsou to všechny plyny se třemi a více atomy v molekule. Takže skleníková je i vodní pára. A kde je v atmosféře nejvíc vodní páry, pane Bartoni? No přece v tropech, zatímco nejsusší je atmosféra v polárním pásmu.

Z uvedeného plyne, že v tropech je vodní pára nejdůležitější skleníkový plyn, zatímco v polárním pásmu má CO2 vliv na skleníkovy efekt největší.

Takže pokud přibývá CO2, ale H2O nikoli, tak se nejrychleji oteplují polarní oblasti.

J. Pokoutný 18.3.2023 8:11

A jste si jistý, že je řeč o Antarktidě? Tam, podle jistých zpráv ledovce naopak rostou. A krom IPCC a jejich modelů (v části pro vědce, ne pro politiky, Rady a Šejny) výši lidského podílu na změně klimatu ještě nevyčíslil.

M. Šejna 18.3.2023 8:17

Růst nebo zmenšování ledovců není způsobeno jen teplotou, ale i množstvím srážek.

Pokud jde o zalednění oceánu kolem Antarktidy, tak to bylo letos nejmenší v historii měření.

M. Šejna 18.3.2023 8:22

Jinak pokud jde o modely, tak klimasketické modely nevyšly ani jednou, i kdyby se klimasketici a Pokoutní stavěli na hlavu.

M. Boháček 18.3.2023 8:36

M. Šejna: Oteplenie? Ak aj áno, tak čo sa deje takého, čo tu nebolo x-krát? Aj bez priemyslu. Takže naozaj za to môže CO2?

Dramatický nárast hladiny morí pred 10 000 rokmi Príčinou bolo topenie polárnych čiapok na severnej pologuli.

https://www.scinexx.de/news/geowissen/dramatischer-meeresspiegel-anstieg-vor-10-000-jahren/

https://ourarchive.otago.ac.nz/bitstream/handle/10523/14744/DingwallMitchell2019MSc.pdf - Podľa tejto práce pred tisícročiami rástla hladina oceánov o cca 45mm/rok pár storočí (biblická potopa?). Ak to dobre chápem, globálna hladina morí vzrástla za 300 rokov o asi 14 metrov. Ako za to mohlo ľuďmi vypúšťané CO2?

https://co2coalition.org/wp-content/uploads/2023/02/2023-02-23-Challenging-Net-Zero-with-Science.pdf - Dvaja z autorov článku – Drs. William Happer a Richard Lindzen, emeritní profesori Princetonskej univerzity a Massachusetského Technologického inštitútu, desaťročia študujú a píšu o fyzike zemskej atmosféry. Tretí, Gregory Wrightstone, ktorý je geológom viac ako 40 rokov, strávil veľkú časť posledného desaťročia písaním a hovorením o súhre geológie, histórie a klímy. Autori zistili, že Net Zero – globálne hnutie za elimináciu fosílnych palív a ich emisií CO2 a iných skleníkových plynov – je vedecky neplatné a ohrozujúce životy miliardy ľudí. Medzi zisteniami v novinách sú: ... zvyšok v odkaze. :-)

https://junkscience.com/wp-content/uploads/2022/12/Climate-Fact-Check-2022_v793.pdf

M. Šejna 18.3.2023 8:39

Vy se mnou tak zásadně nesouhlasíte, že jste kouzlem nechtěného potvrdil to, co jsem napsal. ;-D

M. Boháček 18.3.2023 8:46

Akože v minulosti sa topili polárne ľadovce a ľuďmi uvoľňované CO2 s tým nesúviselo? A dnes príčina topenia ľadovcov môže byť tá istá, čiže CO2 uvoľňovaný ľuďmi má zanedbateľný vplyv?

Ak ste to myslel takto, tak sa zhodneme. ;-)

M. Šejna 18.3.2023 9:13

Dřívější tání ledovců nebo naopak doby ledové byly většinou způsobené Milankovičovými cykly. Jeho současné parametry jsou ale v cyklu ochlazovacím, takže současné oteplování má opravdu jinou příčinu, než v minulosti.

M. Boháček 18.3.2023 9:18

byly většinou způsobené Milankovičovými cykly. ... takže současné oteplování má opravdu jinou příčinu, než v minulosti.

Aká istota. 8-o Ako viete, že súčasné (možné) otepľovanie nemá príčinu v, podľa vás, tej menšine príčin minulých otepľovaní? (väčšina sú podľa vás Milankovičove cykly). :-)

M. Šejna 18.3.2023 9:34

Tak si o tom něco nastudujte.

Já nejsem povinnen vás vzdělávat ve věcech které neznáte.

M. Boháček 18.3.2023 10:13

Inými slovami, sám priznávate, že sú v nedávnej geologickej minulosti faktory, ktoré ovplyvnili zmenu teploty a neboli to iba Milankovičove cykly, ale napriek tomu tvrdíte, že za zmenu klímy v súčasnosti určite môže ľudstvo a aj jeho fosílne CO2.

A keď sa vás opýtam, či by dnes nemohli na zmenu klímy rzhodujúco vplývať neantropologické faktory, ktoré aj podľa vás ovplyvnili klímu v minulosti, tak zareagjete, že si o tom mám niečo doštudovať.

Agresívna arogancia, vyplývajúca z neobhájiteľnej nelogičnosti vašich tvrdení, je zrejmá. :-)

R. Langer 19.3.2023 6:18

Melete hovadiny. :-P

M. Pecina 18.3.2023 8:04

I kdyby to tak nakrásně s tím oteplováním bylo, mělo by to pro nás jen samé výhody. V zimě by se prakticky nemuselo topit a v létě by se na chlazení používala více elektřina ze solárů. A připravované povinné zateplení budov by bylo rovněž zbytečné:-)

H. Kotaz 18.3.2023 8:13

Pod rozlišovací schopností těch

v Bruseli, bohužel !!

M. Šejna 18.3.2023 8:31

Ono se nakrásně opravdu otepluje.

A máte pravdu, že to má zatím jen pozitivní důsledky.

M. Pecina 18.3.2023 10:47

Vždy v historii to mělo jen pozitivní důsledky.

L. Hančar 18.3.2023 7:12

A divíte se? Pospíšil, Moravec, Jagelka, Langerová, .......