25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

STRAŠENÍ: Česko se otepluje dvakrát rychleji

Nový ministr životního prostředí se uvedl tím, že prohlásil, že se Česko otepluje dvakrát rychleji. Dokázal tím tak svou politickou roli vrchního strašiče v oblasti jemu svěřené.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Šejna 18.3.2023 10:16

Mohl byste nám sdělit, jak se ta kniha jmenuje a kde měli tehdy v Čechách teploměry?

J. Kindl 18.3.2023 10:33

Pane Šejno já vás považoval vždy za nesmírně inteligentního člověka, ale zklamla jste mě. Abychom zjistili, jaké teploty panovaly na různých místech dříve v historii, je nutné teplotu zrekonstruovat za pomoci tzv. proxy měření. Nejčastěji používaným proxy měřením je měření relativních koncentrací izotopů kyslíku v hloubkových vrtech. Jak se v historii postupně usazovaly ledovce a mořské sedimenty, byly v nich zachycovány malé bublinky vzduchu. Poměr izotopů kyslíku v těchto zachycených bublinkách závisí na teplotě, která v době usazení v okolí panovala. Vědci tedy provádějí hloubkové vrty do ledovců a mořských sedimentů, kde věk vzorku se zvyšuje s hloubkou vrtu, a dokáží tak časově zrekonstruovat historické průměrné teploty v místě vrtu. Proxy měření ovšem existuje více druhů, teplotu je možné také (s určitou nejistotou) zrekonstruovat například z letokruhů stromů, zkoumáním fosilií rostlin, pylových zrn z usazenin, či zkoumáním poměrů hořčíku a vápníku v mořských sedimentech. Také podle dochovaných dokumentů z té doby. Mniši rádi zaznamenávli počasí ve svých kronikách.

M. Šejna 18.3.2023 10:42

Nemusíte mě poučovat.

Vy jste psal o tom, že v Česku bylo o 2 až 4 stupně tepleji, takže jsem se ptal, jak to změřili.

Vy píšete o proxy datech. Fajn, takže sem dejte proxy data z Čech.

J. Kindl 18.3.2023 10:54

Už jsem vám je psal.

J. Kindl 18.3.2023 10:56

Požadujete to od klimatologů, kteří o tom píši anebo víc se zajímejte o historii, než budete někoho osočovat, že nemluví pravdu.

M. Boháček 18.3.2023 11:39

A vaše dáta, pán Šejna?

M. Šejna 18.3.2023 10:39

Jedna blbost vedle druhé.

Ta mimořádně teplá zima byla v roce 1286-87, nikoli 1289 -90. Jenže v roce 1288 napadl v červnu sníh i v českých nizinach, takže ten teplý rok byl jen výjimka pot rotující pravidlo.

Víno se v Česku pestovalo už ve 12. stoleti, takže v Uhersku to muselo být také.

M. Boháček 18.3.2023 11:02 A nepíšete blbosti vy, pán Šejna? Tak aká bola zima roku 1289-90?

K tomu vínu v 12. storočí. No a? To nič nedokazuje. To by sa muselo pestovať v 15. - 16. storočí na porovnateľnej úrovni (ak nie vyššej) ako v 12tom storočí. O to sa nezaujímam, ale ak to tak je, rád sa nechám od vás poučiť.

M. Boháček 18.3.2023 11:38

J. Kindl R^

P. Rada 18.3.2023 10:19

Ano lokální střídání teplot je bylo a bude normální. Další parametry jsou gradient, velikost, časování a u tohoto cekové dlouhodobé trendy.

Nápovědou Vám ale může být pročíst více a udělat s toho průměr alespon za severní hemisféru. "Pročtením" záznamů v sedimentech pak lze poleoklimatologicky vyvodit i dlouhodobější globální trend který ale za celé období jež uvažujete nevybočil s toleranee -+0.5C.

Možná by Vám k náhledu pomohlo, pokud by jste sám začal pocitovat a měřit svou vlastní tělesnou teplotu jak sice kazdodenně kolísá ale zároven postupně roste a roste.... až to donutí dojít k lékaři - který ale jen za stavu kdy už cítíte že Vám může jít o život suše zkonstatuje: ... "střídání teplot je normální".

J. Lukavsky 19.3.2023 13:27

"udělat s toho průměr" průměr v ekologii nic moc neříká, podstatné např. pro rozšíření rostlin je rozpětí. Čili nejvyšší teplota v létě a nejnižší v zimě. Důkaz? Na Sibiři je rozpětí -40 a plus 40 ale průměr má jako má Praha. Ale rostlinstvo i zvířectvo je zcela jiné. J.L. end

V. Kučer 18.3.2023 14:38

Ochlazovat se začalo kolem roku 400, následovalo stěhování národů a pád Říše římské. Kolem roku 800 se začalo oteplovat, Karel Veliký se stal římským císařem a civilizace rostla. Malá doba ledová trvala přibližně mezi 14. a 19. stoletím a vrcholila v 17. stol. V současnosti se otepluje a pokud to zavinil CO2 zodpovědnost nesou zelení kterým se podařilo zablokovat rozvoj jaderné energetiky.

J. Hajský 18.3.2023 9:36

Důvod, proč se Česko otepluje dvakrát rychleji než zbytek světa je jednoduchý. Kolem hranic Česta je až do výše desítek kilometrů neviditelná zeď, jakási jednosměrná neviditelná membrána, která z okolí do Česka propouští CO2, metan a další plyny způsobující oteplování ale z Česka ven propouští jen nepatrnou část. Předměty větší než molekuly plynu, například letadla, tato membrána propouští bez problémů.

Tento objev učinil ministr Hladík, krátce poté, co se stal ministrem. I před ním to tušili další klimaalarnisté, ale bohužel tento závažný objev nepublikovali v žádných světových časopisech. I ministr Hladík z vrozené skromnosti to sdělil jen těm správným médiím v Česku a tak světoví fyzikové včetně mnoha laureátů Nobelovy ceny, stále tápou, jak je rychlejší oteplování Česka možné.

Snad jen jeden z největších světových expertů na oteplování Země, pan Rada, by k tomu mohl něco napsat, když už ne do světových časopisů ale alespoň do zdejší diskuse.

M. Šejna 18.3.2023 9:40

Snažíte se být vtipný, ale skutečnost, že se Česko otepluje dvakrát rychleji, než je světový průměr, neokecáte

J. Hajský 18.3.2023 9:46

Jaký je tedy důvod, když atmosféra je jen jedna a oteplovací plyny se vní rozptylují víceméně rovnoměrně. Teď nemám na mysli tak zvané "tepelné ostrovy", vesměs města, ktrerá akumulují teplo v nich vznikající do betonu a kamene.

M. Šejna 18.3.2023 9:55

Protože nejméně se oteplují tropy a nejvíce polární oblasti.

Navíc se pevniny oteplují rychleji než oceány.

F. Pavelka 18.3.2023 9:54

Máte data a vysvětlení pro tento jev? Bez ironie. Jinak na oteplování nevidím nic špatného, malou dobu ledovou bych fakt nechtěl.

M. Šejna 18.3.2023 9:57

Základní vysvetleni je v tom, že pevniny se otepluji víc, než oceány.

Druhý důvod je v rychlejším oteplování vyšších zeměpisných šířek

J. Hajský 18.3.2023 11:03

Nevysvětlil jste, proč jen ČESKO se oteepluje 2x rycjhleji, ale Polsko, Německo, Slovensko, Maďarsko nikoli

M. Boháček 18.3.2023 12:20

Máme viac lesov - v nich naviazanú vodu - ochladzovací lokálny krajinný efekt?

M. Šejna 18.3.2023 14:56

Celá střední Evropa se otepluje 2 krát rychleji.

P. Rada 18.3.2023 9:59

Spamovat diskusi podle vašich představ nehodlám. Pokud ale jde o téma jakési "neviditelné menbrány" na hranicích Česka pak ta jaksi existuje ale v podobě hraničních horstev které nejpravidelněji ovlivnu jí mikroklimatickou situaci českého dolíku při zimních inverzích.

Tato "membrána" má ale i další aspekty. Spolu s obecným G.W. navozeným průměrným snižováním gtadientu teplot od polu k rovníku totiž takto orograficky klesá rychlost proudění vzduchu a s ní i gradient na teplotním rozhraní vlhčího a suššího vzduchu frontálních systémů které jediné do tohoto dolíku mohou zanést vláhu.

V dlouhodobém průměru to povede k rostoucímu riziku neobvyklého vysušování oblasti uvnitř "membrány". Také ale k tomu, že pravidelněji pomalejší vzdušné proudění, zde nebude tak snadno rozdmychávat ničivé požáry. Pak ale pro takto pravděpodobnější nahromadění hořlavého materiálu schnoucích lesů... může dojít na sice ojedinělejší ale o to extrémější i požární dopad.

L. Písařík 18.3.2023 11:10

JOoooo, máte pravdu, to mohou být neviditelné pozůstatky železné opony.

P. Kazo 18.3.2023 9:09

Minule som sa snažil nájsť graf priemerných ročných (prípadne mesačných) historických teplôt na našom území, ale bezvýsledne.

Nemá niekto niečo také? Díky!

M. Šejna 18.3.2023 9:19

Zkuste chmu.cz a najdete si tam heslo Klementinum. Dostanete tak průměrné roční teploty od roku 1775.

https://www.campuj.online/blog/praha-pod-mikroskopem-ii

M. Šejna 18.3.2023 9:36

opravují webovou adresu:

chmi.cz

M. Šejna 18.3.2023 9:38

Abyste to nemusel dlouho hledat:

https://www.chmi.cz/historicka-data/pocasi/praha-klementinum

Z. Klouček 18.3.2023 8:50

Lidská populace překročila počet 8 miliard a každý z těch lidí chce čímž dál víc využívat výhod civilizace, tedy spotřebovat víc energie, cestovat, produkovat další odpady atd. Nelze pochybovat, že to vliv i na celou planetu (a už trochu i mimo ni). A tento vliv se spojuje s vlivy lidskou civilizací nespojenými a je poněkud bláhové se hádat, co z toho je horší. Dílčí opatření typu nuceného zateplování budov v Evropě nepřinesou žádný znatelný užitek, spíše snížení životní úrovně části z nás a větší produkci polystyrenu, což jde proti ochraně planety. Skutečným řešením může být jen radikální snížení lidské populace na Zemi, toto téma je ale zatím tabu, alespoň ve veřejném prostoru. To neznamená, že na řešení této otázky už se nepracuje. A že to má také vedlejší účinky (třeba politika jednoho dítěte v Číně), je také zřejmé. A každý z nás si asi řekne : ano, ať se sníží počet lidí, ale někde jinde než kolem mne.

P. Kazo 18.3.2023 9:05

Väčšiu debilinu som tu snáď ešte nečítal. A vy už ste začali vo svojom okolí so "znižovaním počtu ľudí"? Alebo len čakáte že to za vás nejaký súdruh zariadi?

P. Rada 18.3.2023 9:33

Pokud jde o stagnaci populační četnosti pak "debilitou" jaksi je neuvědomování si reálného faktu stagnace - tedy "znižovaním počtu ľudí".

Za tento jev ale tolik nemůže "sůdruh" ale spíše to ovlivnují přírodní zákonitosti které si však lidé pravidelně přímo neuvědomují.

Např. podle metabilické teorie biologie klesá natalita u všech savců s rostoucí energetickou spotřebou. Ta příznačně u součastníků oproti několika generacím zpět vzrostla více jak řádově. Celý civilizovaný a energweticky náročnější svět dnes už včetně Číny i pro tuto zákonitost populačně stagnuje a to pomíjím další vlivy aktuální a zejména budoucí.

V. Novak 18.3.2023 17:09

Ovšem proč se to snaží řešit ausgerechnet Evropa, jejíhož obyvatelstva zrovna moc přirozeně nepřibývá, je mi záhadou. Proč se to neřeší v Africe, nebo v Indii?

J. Lukavsky 19.3.2023 13:34

"Proč se to neřeší v Africe" protože byste se vrátil jako dikobraz (s šípama v zadku) v lepším případě. No v Africe Bílý muž zavedl očkování proti černým neštovicím, aj. dětským chorobám které spolehlivě vyhubily 3/4 narozených dětí. Proto měli tolik dětí, aby alespoň pár z nich přežilo a uživily rodiče. Ale už nezavedl, že manželé mají jen 2-3 děti. Takže Afrika se rozrůstá a Evropa vymírá. J.L. end