25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Oteplování do roku 2050 asi nezvrátíme

Data, které měříme v České republice, patří mezi nejlepší na světě. Ve správě Českého hydrometeorologického ústavu je k dispozici celkem unikátní množství naměřených dat, a to už od roku 1775 a díky bývalé správě Rakouska-Uherska máme dostatek dat i právě pro takto vzdálenou dobu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lukavsky 5.3.2020 19:54

"samotná EU vypouští jedno z největšího množství CO2 na světě," a to celých - považte - 10%! Hrůza hrůz! A ČR snad - dokonce - celá 2%. Neslýchané!! No nějak se mi to nezdá. J.L. end

J. Jurax 30.1.2020 18:27

No, v článku dí autor doslova - "Tak samotná EU vypouští jedno z největšího množství CO2 na světě, takže rozhodně nepatří k nějakým minoritním znečišťovatelům."

Tak nevím - jinde se uvádí, že celá EU vyplodí 9 až 10 procent zločinného kysličníku. Desetina že není minorita?

P. Rada 30.1.2020 18:37

Kolik kdo momentálně vypustí není vzhledem na dopady podstatné. Podstatný je kumulativní dopad v čase a jestli chcete tak si to navíc přepočtěte na život jedince tam a onde. Možná, že až pak Vám dojde jak masivní "majoritu" jsme jako evropané, češi... vytvořili za celé století a více.

https://ourworldindata.org/grapher/cumulative-co2-emissions-region

V. Petr 30.1.2020 20:52

To, co bylo se už nedá odestát. Ale z výsledků, které to přineslo těžil a pořád těží celý svět!

P. Rada 30.1.2020 22:10

Otazníkem je zdali pořád a tuplovaně s otazníky pro svět jako celek. Výsledky poznání jsou totiž jak pozitivní tak negativní a navíc závislé na scénářích i časovém horizontu a přínosů/ ztrát pro různé skupiny.

Pokud se např lidstvo zavčas semkne ke konstruktivnímu řešení problémů planetárních nestbilit které navodilo - může to do budoucna navodit pokrok a třeba i podmínky pro cestu ke hvěždám.

Jiným příkladem klimatických dopadů je už dnes válka v Sýrii a na blízkém východě. I my tady v čechách máme sice mírnější zimy a ušetříme tak za otop v zimě - ale na druhou stranu už u nás skolabovalo dříve produktivní lesnictví a hrozí problémy vodohospodářské a zemědělské a stále více platíme za klimatizace v létě....

L. Novák 2.2.2020 10:44

"Rado", ty jako vzorový představitel zelenorudého magora vylepujícího nekonečné bláboly po Internetu už bys měl konečně najít způsob, jak ukončit svou existenci na tomto světě a dostat se na ten váš vysněný svět bez CO2. Tlustá větev někde v lese, vysoká skála nad zaplaveným kamenolomem, lavór s jedovatým dihydrogenoxidem... to už je jedno... Zmiz navždy, ty tvoje s;-Oačky už se nedají číst... Rv !!

B. Lukáš 30.1.2020 17:59

Velmi hodnotný článek, který se neopírá o hypotetické názory , ale argumentuje s vědecky ověřenými fakty. Výzkumníci Akademie věd ČR jsou, na rozdíl od „všeznalců“ či pracovníků různých institucí (např. IVK), kovaní profesionálové a pokud nejsou známy nové vědecky podložené poznatky, lze jim věřit. Oponentní diskutéři, kteří s oblibou své názory prosazují hanlivými nálepkami, by si měli uvědomit, že se zařazují mezi bezcharakterní jedince postižené intelektuální chudobou. !

P. Zinga 30.1.2020 19:15

Intelektuální chudobou trpíte Vy. Kdybyste uměl nějakou řeč a měl zájem, dostanete se ke stovkám odborných dokumentů, vyvracejících kecy AK ČR, přinejmenším zpochybňující. Ale to bych asi na Vás chtěl moc.

K. Lilibínský 30.1.2020 16:57

"Výzkumný Ústav pro výzkum globální změny" Je naprosto nedostačující a nestíhá plodit dostatek moudra.

Tak to je načase zpotvořit nový nadřízený ústav. A to: "Výzkumný ústav pro výzkum výzkumných ústavů"

Jen tak budou páni výzkumníci mít dostatek korýtek a budou moci zaplavovat nevzdělaný plebs těmi pravými a správnými globálně-oteplistickými kydy....;-D

P. Rada 30.1.2020 17:50

Může se také stát, že v důsedku přehlížených zradicemi nepodchycených jevů jako je globální změna klimatu a konkrétněji sucho u nás ... vyschne i Vaše "korýtko".

Uznávám ale, že "Ropáci" jsou nyní ve zjevné výhodě vůči živořící přírodě.

K. Lilibínský 30.1.2020 17:55

zeptejte se historiků proč byl v létech 1771 - 72 v Evropě hladomor. Jen v Čechách údajně umřelo následkem hladomoru 250 až 400 tis lidí podle historiků.

A suchem, ani teplem to nebylo.

jak říká Cimrman: "Hledej šmudlo"

P. Rada 30.1.2020 18:10

Historie je skutečně významným zdrojem poučení. Sucha navozovala mory které roznášely hlodavci..., přílišná vlhka a zimy naopak hladomory s neúrody. Celosvětově ale populace zůstávala víceméně ustálená celá tisíciletí.

Pak ale lidé vymysleli kouzla jak zdroje znásobit. Sice na dluh neobnovitelnosti ... ale ten se snaží oddalovat či zamlčovat.

Dnes se důsledkům vyhýbáme globalizací obchodu - ale s rizikem, že při růstu početnosti i žravosti - záhy globálně podlehneme globálnímu viru či konfliktu. Viz Fermiho paradox - šmudlo.

J. Krynický 31.1.2020 11:44

"Celosvětově ale populace zůstávala víceméně ustálená celá tisíciletí."

A se zbytkem vašich tvrzení je to podobné. Co není blbost, to je lež.

J. Kouřil 30.1.2020 16:25

Proč si z toho dělat hlavu? Vemte si příklad z Němců. Od roku 2007 postavili 30 nových elektráren na uhlí a lignit, které produkují 400 mil. tun CO2 za rok. A řeší to sliby o ukončení provozu kolem roku 2038. A zaměřují pozornost na auta, která vypustí za rok 10x míň škodlivin. Jo, mají svoje "zelené" priority.[>-]

P. Rada 30.1.2020 16:56

Nejen Německo začíná daleko více využívat OZE. U nás máme energetický skansen po minulé totalitě + extrémnímu sloár-tunel k tomu. Rozvoj OZE probíhá pomaleji jak jinde.

Oproti ostatním zemím tak průběžně za technologickými možnostmi zaostáváme. Energetika dál v rukou několika velkých hráčů kteří dominují trhu a omezují kokurenční varianty, akumulační možnosti... legislativou upřednostnijící imise uhlíku, popílku, rtuti... jak to jen jde.

https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/images/f/f1/Renewable_energy_highlight_FP2019-CS.png

https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/zebricek-deseti-evropskych-statu-s-nejvetsim-podilem-oze

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/video-nejvetsi-uloziste-energie-v-cesku-eon-zacina-testovat/r~1da460c2102111e885e30cc47ab5f122/

K. Lilibínský 30.1.2020 17:04

pan Rada, pod pseudonymem Mandelbrot bude používat OZE speciální kvality.

Bude usilovně třít ebonitovou tyčinku liščím ohonem.

A pokud dojdou lišky, použije ohon náhradní. Nejspíš ten vlastní.....;-D

P. Rada 30.1.2020 18:02

Pane Libínský zřejmě spíše Vám vrtají "ohony" v hlavě.

Mě nad hlavou přes den energii teplovodní i elektrické kvality ddodává OZE. Na noc ji systém (bez ebonitu) opakovaně akumuluje do podloží domu pro další i celoroční využití.

Nejsem už tedy závislý na "ohonu" zdaleka tak ja Vy.

J. Jurax 30.1.2020 18:56

Ano. Průmyslové výrobky neužíváte, jezdíte koňmo, mobil nemáte (mobilní sítě bez elektřiny nefungují, dtto televize) a u zubaře žádáte lékaře o šlapací vrtačku.

Jakkoliv Vás šlechtí snaha o energetickou soběstačnost skrze OZE, tak vězte, že spotřeba domácností je marginální proti spotřebě dopravy a průmyslu.

P. Rada 30.1.2020 22:33

Ano vím o tom, že spotřeba domácností byla i dříve za socialismu "marginální" oproti průmyslu. Poté se ale příznačně ukázalo, že průmysl lze změnit. I dnes lze ukázat jaká je energetická rozdílnost náročnosti produkce HDP v různých zemích.

Zbytěčně tedy podotýkáte, že nežiji ve vakuu zato pomíjíte řádové disproporce v míře osobní spotřeby i fakt, že na produkci HDP stále ještě potřebujeme skoro dvojnásobek energie jak než je průměr zemí EU.

P. Hofman 30.1.2020 16:00

Dobrý a fundovaný článek.

Ovšem na WT (webu tupců) bude spravedlivě popliván.

K. Lilibínský 30.1.2020 17:07

slyšel jste někdy o 1. větě termodynamické pane Hofmane?

P. Rada 30.1.2020 17:44

Vnímám to jinak. Nejde primárně o tupce - i zločinci mohou být velmi vychytralí - ale o důsledek odvěké patologické diferenciace trendu nekrofilního vůči biofilnímu. Ta v důsledku dnešních možností a pod vlivem extenzifikace techniky a tím její vlivnosti přebujela do nebývalé jednostrannosti.

O web sice velmi inteligentních ale dnes už myšlením spíše jakýchsi NEKROMANTŮ. Tedy do hmotných kouzel zahleděných bytostí které už jako vedlejší aspekt přehlížejí biologickou podstatu živého světa. (Zamilovanost do neživých věcí.)

Oproti tomu biofilie je projevem zaměření mysli na životaschopnost. (Zamilovanost do projevů života)

Je to obecně vidět na tom jak pejorativně se vedení portálu chová k vědnímu oboru - ekologii. Jaké typy příspěvků vyhledává, přebírá a pod jakou hlavičkou je publikuje. Politicky zde mnohé (od Nefa až po Klause) spojuje přehlížení až dehonestace původního významu. (https://cs.wikipedia.org/wiki/Ekologie).

L. Novák 30.1.2020 20:27

Stačí si přečíst pár lží a blábolů zeleného komunisty "Rada", a hned musí být každému jasné, že utekl z ústavu pro choromyslné... :-P

R. Krtek 30.1.2020 15:21

Ten pan Zahradníček je typický akademik: úplně mimo mísu :-D

Je potřeba mnohem více takových rozhovorů, pak bude jasno jak je to s globálním oteplování, změnou klimatu a podobně.

Jeden příklad za všechny: pan Zahradníček si asi myslí (podle toho, co říká), že nedostatek vody koreluje s vyšší teplotou. A není mu ani trochu divné, proč je nejvíc tekuté vody v horkých subtropických krajích...

P. Rada 30.1.2020 16:30

Odpar vody roste více jak lineárně s teplotou - to je fyzikální realita.

Vám není divné že vlhký tropický tropiský rovníkový pás lemují pásy sucha?

Realitou rozmístění vláhy je, že voda se nad kontinenty dostává jen díky vzdušnému proudění. To se ale začíná zejména na severní polokouli měnit v důsledku relativně velké změny (cca 2miliony km2 se zásadí změnou albeda) odledněného povrchu kolem polu. viz polární vortex. Trochu delší období sucha s trochhu vyšším odparem pak mohou navodit zásadní proměnu vláhy v oblasti a tím změnit charakter podnebí. To až tak, že to dlouhodobě rostoucí dřeviny neunesou což se právě toto se nyní děje.

Na to navazuje velkoplošné snížení retenční schopnosti které může mít několikařádově vyšší dopad na množství vody v území než kolik obsahují všechny přehrady v české kotině.

K. Lilibínský 30.1.2020 17:15

Á, pán ráčí být matematickým vzdělancem.

"...roste více než lineárně...."...8-o

A co takhle podle Kochovy křivky?? Alespoň by to znělo zajímavěji, i když je to nesmysl.

V. Petr 30.1.2020 14:55

Nejnovější data, 2018. Celosvětový průměr emisí CO2 na hlavu je 5 tun. Stejně, nebo více mají tyto země:

Chile 5, France 5, Lithuania 5, Portugal 5.1, Turkey 5.1, Hungary 5.4, United Kingdom 5.6, Denmark 5.8. Italy 5.8, Spain 6, Bulgaria 6.3, Cyprus 6.3, Mongolia 6.3, Montenegro 6.3, Serbia 6.3, Martinique 6.4, Greece 6.5, Belarus 6.8, Slovakia 7, Slovenia 7.5, Bahamas 7.7, Ireland 7.7, New Zealand 7.7, Bosnia and Herzegovina 7.8, Israel 7.9, China 8, Malaysia 8, Austria 8.2, South Africa 8.3, Libya 8.7, Finland 8.8, Poland 8.8, Iran 8.9, Germany 9.1, Belgium 9.2, Greenland 9.4, Japan 9.4, Norway 9.4, Netherlands 9.5, Singapore 9.7, Czech Republic 10.4, Barbados 11.6, Taiwan 12, Iceland 12.1, Russia 12.1, South Korea 13.6, Turkmenistan 14.4, Brunei 16, Canada 16.1, United States 16.1, Australia 16.8, Kazakhstan 16.8, Luxembourg 16.9, Oman 17.6, Estonia 18.6, Saudi Arabia 18.6, Gibraltar 19.6, Bahrain 21.8, United Arab Emirates 22.4, Kuwait23.9, Qatar38.2.

EU 28 má 7 tun, méně, nž Čína nebo třeba Irán...

Podíl EU na světových emisích CO2 je 9,33%...

Pokud by byl dokončen Temelín a postavena další JE, měli bychom poloviční emise CO2 než dnes!

J. Vintr 30.1.2020 15:03

A přitom je to úplně jedno, protože oxid uhličitý škodí jen v hlavách těch oteplovacích pošuků.

J. Krásenský 30.1.2020 15:57

R^

J. Kindl 30.1.2020 16:20

Pokud se má klima změnit, tak se změní i kdyby jsme nevypouštěly žádné CO2. Přitom je vědecky prokázané, že množství CO2 nemá na klima žádný vliv. Naopak bez CO2 zmrzneme a umřeme hlady.Má vliv na růst rostlin.Za Karla IV byly u nás subtropy, rostly u nás melouny a dvakrát ročně se sklízelo obilí a proto zde Karel začal sázet vinou révu. lid se musí strašit, prtože ten, kdo se bojí se dá lepe ovládat, že ??