11.8.2020 | Svátek má Zuzana


Diskuse k článku

ROZHOVOR: O klimatu

Stalo se módou, že autor si sepíše otázky, které chce zodpovědět, někdo mu je napíše nebo přečte a pak to vyjde jako rozhovor s oním myslitelem. Tak si popovídám sám se sebou a vyjde to nastejno, ne?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Urban 25.8.2019 11:50

K obnovitelným zdrojům

Pokud máte nekonečný zdroj energie, pak je obecně lepší využívat tento zdroj s 20% účinností, než neobnovitelný s 80% účinností.

V praxi je samozřejmě nutné brát v úvahu řadu dalších věcí. Včetně těch, které zmiňuje autor. Ale o energetické účinnosti to primárně není.

L. Novák 25.8.2019 11:55

Re: K obnovitelným zdrojům

Otázka je v ekonomické rovině. To, co vyjde nejvýhodněji z dlouhodobého hlediska.

V. Petr 25.8.2019 17:35

To je sice pravda, ale je třeba vždy počítat FIXNÍ NÁKLADY.

Protože "obnovitelný zdroj" ve skutečnosti neexistuje! A už vůbec ne elektřina zadarmo!

J. Kraus 25.8.2019 11:29

Podle zřejmě

nezpochybnitelných zjištění některé planety naší soustavy exhalují uhlovodíky. Třeba povrch trpasličí planety Eris je tvořen zmrzlým metanem, na Plutu jsou metanové skalní bloky. Metan byl zjištěn i na Marsu, atmosféra Marsu obsahuje asi 95% kysličníku uhličitého. Může vznikat oxidací metanu a jeho rozložením na vodu a kysl. uhličitý? Ale jestliže Mars byl původně žhavá koule, jak by tam nějaké abiogenně vzniklé uhlovodíky mohly být? Na povrchu Marsu jsou díry, z nichž vyvěrá plyn podobně jako ze dna pozemských oceánů. Na Zemi jsou i bahenní a plynové sopky, jsou zaznamenány déletrvající výšlehy plamenů až 500 metrů vysokých, zemětřesení ale žádné. Na poloostrově Kola navrtali ropu v hornině v hloubce 11km. Jak vědí těžaři a ignorují vědci, nesmírná množství metanu leží pod Severním mořem. Na jeho dně jsou díry připomínající krátery, jimiž vystupuje metan. Něco zoxiduje na vodu a kysl. uhličitý, něco se dostane nad hladinu a výsledkem je záhadný smrad a díry ve vodě, jimiž se loď propadne na dno. Vědec si snad dokáže představit ta obrovská kvanta organické hmoty z níž to vše pochází, záhadně propadlá do mnohakilometrových hloubek, technik nikoli. Zkraťme to. Tvoří se uhlovodíky v nitru Země anorganicky? Je ropa vysokotlaká varianta metanu? Tohle všechno by bylo logické nebýt předpokladu, že Země vznikla ze žhavé koule.

Více a s logickými návaznostmi H.J.Zillmer - "Energetický blud".

L. Novák 25.8.2019 12:39

Re: Podle zřejmě

Není to něco jako bludy o mimozemšťanech podvodníka E.von Danikena? :-P

M. Pivoda 24.8.2019 20:06

Oxid uhličitý

Clean energy startup Proton Technologies is now cracking the code of emission-less, pollution-free hydrogen gas. Hydrocarbons (like those in crude oil and natural gas) react with oxygen via combustion (or respiration) to produce energy plus carbon dioxide and water. Hydrogen gas, on the other hand, reacts with oxygen to produce solely energy and water. To avoid burning hydrocarbons above ground (and thereby release carbon into the atmosphere), Proton Technologies has now developed a system of converting hydrocarbons into hydrogen while still trapped in oil fields underground. By injecting oxygen into oil wells to combust the trapped hydrocarbons, Proton can generate enough heat in the process to produce hydrogen gas. This process leaves carbon sources trapped beneath the Earth’s surface in the form of carbon dioxide, carbon monoxide, methane, and other gases, while removing only hydrogen gas.

Why it’s important: An extraordinary range of new technologies is allowing us to fundamentally rethink our global energy economy. New game changers, from emission-free hydrogen gas to direct air capture (DAC), hold vast potential to decimate energy costs, while providing an unprecedented abundance of clean energy.

M. Pivoda 24.8.2019 20:09

Re: Oxid uhličitý

Překlad pomocí Google Translate (s mírnou lidskou intervencí):

Čistá energetická firma Proton Technologies nyní krakuje kód plynného vodíku bez emisí a bez znečištění. Uhlovodíky (jako v ropě a zemním plynu) reagují s kyslíkem spalováním (nebo dýcháním) a vytvářejí energii plus oxid uhličitý a vodu. Plynný vodík na druhé straně reaguje s kyslíkem a vytváří pouze energii a vodu. Aby se zabránilo spalování uhlovodíků nad zemí (a tím uvolňování uhlíku do atmosféry), společnost Proton Technologies nyní vyvinula systém přeměny uhlovodíků na vodík, zatímco je stále zachycena v ropných polích pod zemí. Vstřikováním kyslíku do ropných vrtů, které spálí zachycené uhlovodíky, může Proton generovat v procesu dostatečné množství tepla k výrobě plynného vodíku. Tento proces ponechává zdroje uhlíku zachycené pod zemským povrchem ve formě oxidu uhličitého, oxidu uhelnatého, metanu a dalších plynů a zároveň odstraňuje pouze plynný vodík.

Proč je to důležité: Mimořádná řada nových technologií nám umožňuje zásadně přehodnotit naši globální energetickou ekonomiku. Nové technologie měnící pravidla hry, od plynného vodíku bez emisí k přímému zachycení vzduchu (DAC), mají obrovský potenciál pro decimování nákladů na energii a zároveň poskytují bezprecedentní hojnost čisté energie.

L. Novák 25.8.2019 12:02

Re: Oxid uhličitý

Fantazie poráží ekonomika provozu. A ty vaše trojnásob. Zvláště pokud jde o fantasmagorie...

J. Jurax 24.8.2019 12:38

No jo, takovéto články by se snad měly v zájmu lepšího příští zakázat! Vždyť ten chlap si dovoluje naprosto politicky nekorektně říkat vlastní názor, z něhož by slabší povahy mohly dostat klimatickou úzkost a depresi!

A to už nemluvím o tom, že má recht! No řekněte, komu taková pravda slouží, soudruzi?

Přípodotek pro intelektuálně zakřiknuté, potažmo blbé - výše jsem se dopustil ironie a sarkasmu.

M. Šejna 25.8.2019 9:54

nikoli, pane Juraxi

takovéto články by se měly opakovaně zveřejňovat. Není nic lepšího, než ukázovat dokola omezenost myšlení popíračů AGW. Posuďte sám, jak kouzelné jsou tyto autorovy perly:

"A vliv člověka? Dovol, abych se pousmál" . Autor článku tím zpochybnil městské teplotní ostrovy, nebo zpochybnil změnu

teplot nad černými asfaltovými povrchy. To jsou totiž ty vlivy člověka,

které autor neuznává.

Další autorova perla: "Původní tvrzení: skleníkový plyn je oxid uhličitý. Tvrzení číslo dvě: a metan. Tvrzení číslo tři: a vodní pára. Budou další tvrzení? Zatím nevíme. Atmosféra je strašně málo prozkoumaná". Tímto nám autor sděluje, že lidstvo netuší, jaké je složení pozemské atmosfery a nezná sklenikové vlastnosti plynů s třemi a více atomy v molekule. Ono to ale spíš vypadá, že se autor probudil až teď a zaspal všechny hodiny fyziky a chemie v základní škole.

L. Novák 25.8.2019 12:04

Re: nikoli, pane Juraxi

Šejna má samozřejmě myšlení neomezené (jak už jsme se mnohokrát přesvědčili :-) a jeho pracovní metodou je demagogie. Ta do vědeckých metod rozhodně nepatří.

M. Šejna 25.8.2019 14:34

bolševický kolovrátek 475

bolševický demagog Novák 475 jako obvykle k tématu nenapsal ani slovo, zato pěkně po bolševicku kádruje moje názory, protože jsou v rozporu s ideologickými poučkami, které mu diktovali jeho soudruzi bolševici na politickém školení.

:-D

P. Zinga 24.8.2019 10:59

Uprchlíci nejsou žádnými trosečníky. .

Dr. Miquel Rocca, ředitel advokátní kanceláře, specializované na námořní právo:"Uprchlíci, přijati nevládními organizacemi, nejsou žádní trosečníci a nenacházejí se v žádné námořní nouzi. Trosečníci podle námořního práva jsou členy posádky nebo pasažéři lodi, která ztroskotala při nepředvídané události či vnějším působením. Jen oni se mohou ocitnout v námořní nouzi. Element nepředvídanosti je určující pro stanovení námořní nouze, ztroskotání a tím i trosečníků."

Dále se mluví o tom, že nevládky jednají v souladu s převaděči a "zachraňují" na objednávku.

http://www.lawyerpress.com/2019/08/22/dr-miquel-roca-socio-director-de-blas-de-lezo-abogados-bajo-el-derecho-maritimo-no-encuadra-a-la-gente-que-navega-a-bordo-del-open-arms-como-naufragos/

J. Vintr 25.8.2019 0:56

Re: Uprchlíci nejsou žádnými trosečníky. .

Tohle je naprosto samozřejmá věc. Stejně je jasné, že některé evropské státy nepřijímají tyto "uprchlíky" z humanitárních důvodů, ale zcela záměrně. Co je konkrétně tímto záměrem, můžeme jen hádat, ale v žádném případě to není v zájmu původních obyvatel Evropy a povede to ke katastrofě.

J. Fridrich 25.8.2019 8:56

Re: Uprchlíci nejsou žádnými trosečníky. .

Souhlas pánové..

M. Šejna 24.8.2019 10:41

poučení pro mistra Volarika

až nás tady zas budete, mistř Volariku, školit o tom, že arktický led je hlavně ten mořský, zatímco antarktický je ten pevninský, tak Vám doporučuji začít navštěvovat kurzy zeměpisu a fyziky.

Mořský led v Arktidě dosahuje maxima na jaře, kdy je rozsah mořského zalednění až zhruba 14 milionů km2. Jenže průměrná tlouštka ledu je okolo 1 metru (tlouštka se pohybuje mezi 5 metry až 10 cm). Takže celkem to máme okolo 14 tisíc km3 mořského ledu.

Jenže Grónský ledovec obsahuje zhruba 25 milionů km3 ledu. Takže až zas budete někdy školit místní čtenáře o tom, že arktický led je hlavně ten mořský, tak si srovnejte tahle dvě čísla.

J. Fridrich 24.8.2019 13:38

Re: poučení pro mistra Volarika

Ale no tak, pane Šejna - ta geografie vám evidentně nejde, zkuste jiný obor, třeba to bude lepší...

M. Šejna 24.8.2019 15:44

a jejda, nevzdělaný pan Fridrich poučuje

Arktida je geograficky oblast severně od severního polárního kruhu. Z této definice jsou asi 4/5 plochy Grónska v Arktidě a jen jižní cíp ostrova je jižněji.

Z hlediska meteorologie a klimatologie je Arktida definovaná jako oblast kde průměrná letní teplota nepřesáhne 10°C. Z této definice leží Grónsko v Arktidě úplně celé.

cs.wikipedia.org/wiki/Arktida#/media/Soubor:Arctic_circle.svg

Zkuste jiný obor, pane Fridrichu. Ta geografie vám evidentně nejde.

K. Janyška 24.8.2019 9:00

Melete všichni o klimatu, podnebí a počasí a nikdo z vás

nevíte, že jsou spontánními řády a také jedním obřim spontánním řádem. Takže o nich nevíte nic... Dzp.

J. Cimbalnik 24.8.2019 13:22

Re: Melete všichni o klimatu, podnebí a počasí a nikdo z vás

Proč vaše příspěvky zásadně přeskakuju??

Radši Děte Zavřít Plyn.

K. Janyška 24.8.2019 20:42

Re: Melete všichni o klimatu, podnebí a počasí a nikdo z vás

Nedivím se. Jsou velmi složité. Pro všechny, ne jen pro vás... Dzp.

M. Pivoda 24.8.2019 21:56

Fatalista Karel Janyška

Janyška sděluje: "Nedivím se. Jsou velmi složité. Pro všechny ..."

Já tvrdím toto: Naopak. Je to velmi jednoduché.

Je to velmi jednoduché z pohledu fatalisty Karla Janyšky. Podle něj, lidé o ničem fakticky nerozhodují, rozhoduje za ně jakýsi spontánní řád zvnějšku. Takže vlastně nemá smysl se o něco na této zemi snažit. A už vůbec asi ne, zde na NP diskutovat.

K. Janyška 25.8.2019 8:53

Re: Fatalista Karel Janyška

Fatalisté jste vy. Ne já. Já vím, o co jde... Dzp.

P. Urban 25.8.2019 11:57

Ano, já vím

Tak nám konečně poraďte, co máme dělat. Nemusíte vysvětlovat filozofické pozadí, to bychom nepochopili, ale napište, co máme dělat.

L. Novák 25.8.2019 12:08

Re: Ano, já vím

Nic. Příroda si poradí sama. S hraboši, člověkem i klimatem. :-P

K. Janyška 25.8.2019 21:24

Re: Ano, já vím

Nesnáším filosofii. Kdo neví neví filosofuje. S tím na mě nechoďte... Dzp.

J. Fridrich 24.8.2019 8:23

Na naší planetě za těch cca 4,5 miliardy let její existence

Na naší planetě za těch cca 4,5 miliardy let její existence byla i bez lidské činnosti různá období, kdy bylo podstatně tepleji ( přesličky, plavuně a naše uhlí z nich a ropa z živočichů..), ale bylo i podstatně chladněji - ledovce, doba ledová.. Také skladba naší atmosféry a poměr kyslíku s CO2 se v určitých obdobích dost výrazně měnil - a to i bez lidské činnosti.. Chovat se rozumně ekologicky je jistě správné, ale vyváženě a ne dle hesla " zpátky na stromy a do jeskyní.." To, co nyní probíhá je dle rozumných lidí, ale i vědců " ode zdi ke zdi ". A pokud jede odborníkům-vědcům do Ameriky-NYC na kongres kázat ten fracek Gréta, tak se Svět opravdu ZBLÁZNIL...

P. Novak 24.8.2019 7:43

S ozonovou dírou je to taky trochu jinak. Pořád tam je a není to kvůli freonum.

J. Vintr 24.8.2019 7:53

Re:

Ale na tom boji proti freonům určitě někdo vydělal...

M. Šejna 24.8.2019 10:52

no jistě, pane Vintře

freony (chlor-fluorované uhlovodíky) byly zakázány, takže prodelali výrobci freonů. Nahrazeny ale byly většinou fluorovanými uhlovodíky (HFC), takže vydělali výrobci HFC, což jsou většinou úplně ty samé továrny, které předtím vyráběly freon.

HFC jsou ale mimořádně silné skleníkové plyny. Tedy aspoň podle fyziků, tedy nikoli podle Vás klimapopíračů. Vy popírači totiž skleníkový efekt přece neuznáváte, takže HFC jsou velmi bezpečné plyny.

:-D