26.5.2022 | Svátek má Filip


Diskuse k článku

ROZHOVOR: O klimatu (2)

Na planetě je nás opravdu moc, zkrátka se člověk přemnožil a utiskuje své přirozené okolí – přírodu, ve kterém žije a bude žít. Přestala existovat rovnováha typu super-organizmu „Gaia“, to znamená, když je moc zajíců, přibude i lišek a naopak, když je málo zajíců, ubude i lišek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kalina 17.10.2019 9:11

To je ale blbost s tím vymrzáním!! Aby mohla pára vymrznout musí se dostat na příslušné místo. Ale odkud ta mrcha? Je to klasický koloběh, což je nejlépe vidět na tom, že ledu v Arktidě nepřibývá (spíše ubývá přes veškeré vymrzávání) neb led zase roztaje nebo se odloupne (viz Titanik). A vůbec se distribuce tepla (zimy) na planetě děje pomocí proudů vzduchu a vody, které teplotu na planetě "srovnávají". Kdo nevěří na převažující skleníkový efekt páry neb si počká na nějakou předpověď počasí typu: v místech s nočním vyjasněním budou teploty o 10 stupňů nižší. Ještě jsem neslyšel: v místech s nižší koncentrací CO2, klesnou teploty o ... Jinak příroda uznala svůj omyl, když vyvinula houby rozkládající dřevo, čímž zastavila stahování uhlíku z oběhu (další uhlí masově nevzniká) asi 400 mil. let. A tolik let ji trvalo než se na Zemi objevil člověk, který jí dal šanci dostat do oběhu i ten uhlík z fosilních paliv. Ke kůrovci malou poznámku: Když nevadí v ŠNP,, proč by měl vadit jinde v republice??;-D

P. Rada 17.10.2019 11:08

S houbami a bakteriemi rozkládajícími lignin máte pravdu. Dnes už proto prakticky nemohou vznikat nové uhelné sloje. Má to ale i ten efekt, že uvěznit "uhlíkového džina" pod zem by za stávajících znalostí stálo ještě více energie než jsme skrze něj kdy získali. Takto se přeceněním ohadu progresivity pokroku v energetice lidstvo dostalo do jakési fosilní pasti. Dominantní EROEI totiž už století navzdory technologickému pokroku vlekle klesá. Jen lokálně se daří získat dost s větru či FV. Dříve nejnadějnější štěpení selhalo a s fůzí je tomu obdobně ba ještě hůře.

Velice progresivní obory jako informatika, mikro- technologie... sice pomohly ale doposud nedokázaly bilanci zvrátit.

Pokusy zas uhlík uvěznit / regulovat tak vesměs selhaly. Situace je právě proto vážnější jak se dřív usuzovalo.

.................

K tomu kůrovci. V širším pojetí NPŠ "vadí" zejména v okrajových částech kterých je většina rozlohy. Je rizikem pro nevhodnou skladbu porostů a jejich malou věkovou rozrůzněnost - obecně jejich nedostatečnou odolnost vzhledem ke změnám podnebí.

Neprojevuje se ničivě v tundře kde byl i smrk domácí - a tedy i prvých zonách NPŠ kde jsou v klimaxových smrčinách jak tundře podobné podmínky, tak rostou i geneticky prapůvodní vyselektováním nejodolnější druhy smrčin. Zásadní je, že chlad a vlhko vrcholových partií neumožnuje vícegenarační a tedy až kalamitní rozvoj kůrovců během roku i v případě polomu. Problém ale pochopitelně nastává v nižších polohách, v monokuturnějším a stejnověkovějším prostředí a zejména na hranicích s hospodářskými lesy. Zde je při hrozícím rozvoji kalamity opravdu účinné prokácet izolační pásmo několik set metrů široké a poté čas využít na postupné druhové i věkové zodolnění.

J. Vintr 17.10.2019 12:25

Pane Rada, kdybyste přestal číst propagandistické články v různých tiskovinách a takzvané vědecké studie, jejichž jediným úkolem je metodou tisíckrát opakované lži vnutit lidem představu hrozné klimatické katastrofy, která nás čeká, a zkusil použít tu hmotu, kterou má každý člověk od narození v hlavě, tak byste si mohl třeba všimnout, jak je ten boj proti oxidu uhličitému pokrytecký. Třeba takové emisní povolenky. Myslíte, že elektrárna, která musí platit "uhlíkovou daň" může kvůli tomu snížit výrobu elektrické energie? Ne, musí vyrábět stále tolik elektřiny, kolik se po ní požaduje. Ty penize za emisní povoleneky si prostě připočítá do nákladů a zaplatíme to my všichni. Kam pak větší část těch peněz jde, můžeme jen hádat. Totéž platí pro všechny průmyslové producenty CO2. A třeba taková biopaliva. Už dlouho se ví, že spotřeba energie z fosilních zdrojů jeden a půlkrát převyšuje množství energie, získané z biopaliv. Přesto se jejich výroba (ve jménu boje proti globálnímu oteplování) stále dotuje a podporuje. Takže se zkuste zamyslet. Berou ti, kteří tato opatření prosazuji, ten boj s tím globálním oteplovaním skutečně vážně?

P. Rada 17.10.2019 14:29

Za používáním šedé hmoty mozku se na oplátku přimlouvám u Vás. Lenivě totiž pomíjíte komplexnosti a tak tu svou hmotu prakticky netrénujete ani tím čtením.... Konkrétněji by rozum velel, že některé uhelné elektrárny by už bylo celospolečensky dávno efektivnější úplně odstavit. U nás např Počerady. Odstavení většiny uhelek se ostatně slibovalo už před dostavbou JETE. Polovičaté odsíření ale postačilo k tomu, že skutek utek. Zůstaly ale imise na relativně vysoké úrovni a celková kyselá depozice která klesla oproti nejtragičtějším rokům 80tým jen na čtvrtinu. Odnesly to zatím suchem a okyselením dlouhodobě stresované lesy.

Nepochybuji proto vůbec o tom, že sotva kdo bere "boj" s globálním otelováním zejména v čechách vážně. Vyjímky ale existují - spíše v zahraničí - např Gréta. Rozhodující je při tom totiž lidská spotřeba a efektivita činů v dané oblasti.

Jen 16-tiletá ale odhodlaná a upřímná s neobvyklou vizí daleko efektivněji předvedla vlivnost přitažením pozornosti k problému klimatu jak mnozí politici s monumentálním ekonomickým komplexem v zádech.

J. Jurax 17.10.2019 14:55

Aha ... soudě podle posledního odstavce se taky hlásíte ke greténům.

Dotyčná nemocná dívenka má potenciál skrze environmentální magory, potróblé nevzdělané politiky a masy (ne)užitečných idiotů poškodit naši civilizaci víc než kdokoliv před ní.

R. Langer 17.10.2019 15:29

Á, Zelený bolševik konečně objevil svou Madonu. ;-D

J. Vintr 17.10.2019 20:59

Nějak jste se vyhnul odpovědi, jak je to s těmi emisními povolenkami a biopalivy. To že je nutné provozovat i technicky zastaralé elektrárny je tím, že jejich výkon potřebujeme. Postavit novou nebo zásadně rekonstruovat starou elektrárnu něco stojí a nějakou dobu to trvá. Mimochodem naše zastaralé elektrárny musíme provozovat i kvůli Němcům, kteří si hrají na nejzásadovější bojovníky za klima. A mimochodem odsíření vůbec nesouvisí s tím klatým oxidem uhličitým. Ten je nevyhnutelným produktem jakéhokoliv spalování. Dokonce i v těch ekologických plynových elektrárnách, kterými chtějí Němci nahraditb jaderné, které žádný oxid uhličitý neprodukují. Další ukázka pokrytectví v boji s klimatem.

A s tou Gretou si snad děláte srandu. Hloupé zmanipulované děcko, které má sloužit (a už zřejmě posloužilo) k vyvolání hysterie zabedněné mládeže.

R. Langer 17.10.2019 15:27

Á, prolhanec tady zase operuje s ERoEI. Nevěřte mu, lže, jako když Rudé právo tisklo... :-P

A. Alda 17.10.2019 12:30

Pane Kalino, dík za informaci. To jsem si neuvědomil.

M. Hoblík 17.10.2019 8:42

Srovnávat Africké obyvatelstvo k liškám není moc vhodné! I lišky by byly sežrány.

J. Pokoutný 17.10.2019 8:36

Klasický případ toho, proč by se jeden rozhovor neměl rozdělovat na dvě části. Teď, jako celek, dává dle mne mnohem větší smysl a řeší (vlastně zbytečné) připomínky, které zde diskutéři k jeho první části měli (zejména co počtu obyvatel týče).

M. Pivoda 17.10.2019 10:24

Tak, tak!

Nedělat delší rozhovory než se vejde na jednu stránku A4!

P. Dvořák 17.10.2019 7:58

Používaný glyfosát Roundup . . . U nás doma ho má v těle možná půlka obyvatelstva . . .

Ta druhá půlka nejí?

R. Meisner 17.10.2019 7:35

trochu bych polemizoval s tvrzením, že je nás moc. populace ve vyspělých zemích stagnuje nebo naopak klesá. čeho je moc, je obyvatelstvo tzv. rozvojových zemích, kde přes nesmírné přírodní zdroje a bohatství roste bída a hlad--což je ovšem vina těch, co tam žijí, co neumějí a ani nechtějí pracovat. ale to už je jiná písnička. ( jen pro zajímavost, kdyby se všichni lidé na planetě postavili těsně vedle sebe, celé lidstvo by se vešlo do čtverce o hraně cca 42 km. /počítáno 4 osoby na metr čtvereční,--42 000 x 42 000 x 4 = 7 056 000 000. ) takže místa je zatím opravdu dost--a záleží jen na lidstvu, jak to s ním dopadne.

P. Rada 17.10.2019 9:08

Ano v tzv technologicky vyspělém světě už jeho vlastní populační četnost stagnuje až klesá. Mimo jiné to vězí v poklesu natality s důvodů růstu konzumu energií - viz metabolická teorie biologie. Statisticky doložitelně takto u všech savců klesá natalita s mínus třetí odmocninou konzumu energií.

Vyspělost technického světa je sice markantně znát na mocenských ambicích ale může být dlouhodobě jen zdánlivou hodnotou vzhledem k tomu, že je závislá jak na surovinách z širšího okolí tak na rozptylu externalit mimo své teritorium - viz problém ekostopy:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ekologick%C3%A1_stopa

Faktická vyspělost se projevuje adaptační schopností a dlouhodobostí rozvoje života který by měl už s definice ve svém komplexu vykazovat pokles entropie v obývaném systému - jen hrazený přísunem energie zvenčí takže to neodpotuje termdynamice. Právě s tohoto pohledu to ale s lidmi zatím vůbec nevypadá dobře.

J. Fridrich 17.10.2019 7:17

Na naší planetě za těch cca 4,5 miliardy let její existence byla i bez lidské činnosti různá období, kdy bylo podstatně tepleji ( přesličky, plavuně a naše uhlí z nich a ropa z živočichů..), ale bylo i podstatně chladněji - ledovce, doba ledová.. Také skladba naší atmosféry a poměr kyslíku s CO2 se v určitých obdobích dost výrazně měnil - a to i bez lidské činnosti.. Chovat se rozumně ekologicky je jistě správné, ale vyváženě a ne dle hesla " zpátky na stromy a do jeskyní.." To, co nyní probíhá je dle rozumných lidí, ale i vědců " ode zdi ke zdi ". A pokud jede odborníkům-vědcům do Ameriky-NYC na kongres kázat ten fracek Gréta, tak se Svět opravdu ZBLÁZNIL...

P. Rada 17.10.2019 8:55

Člověk který se jaksi "zbláznil" se vyznačuje mimo jiné pravidelně neschopností se zdravě adaptovat na prostředí v důsledku poruch svého senzoria a vyhodnocovacího systému. To se projeví třeba tím, že různá geohistorická období poměřuje neadekvátními měřítky. Potichu třeba předpokládá, že i pvrovohorách byla někde sámoška kdesi lze nakrást...

Jeli podstatou projevu DGréty obava o budoucnost civilizace - pak je s podivem, že zdánlivě rozumný Frydrich nepoměřuje období vzhledem k civilizačním potřebám jakoby životní podmínky civilizační rozvoj nepodminovaly. Dnešní měrná spotřeba je rozumným snad dost výmluvný parametr.

Pokud by civilizace v lidském pojetí vznikaly tak snadno - pak bychom jejich stopy zde na planetě - alespon jako zbytky pevných sídel - museli nalézat daleko častěji a hlouběji do minulosti. Ve vesmíru podobně. Fermiho paradox ale popisuje povážlivý opak.

Soudný človět tedy alespon tuší, že civilizační rozkvět je nejspíše květinkou velice klimaticky choulostivou a doplnuji, že moderně neobyčejně závislou na stabilitě i spektru zdrojových možností surovin i energií.

Takovouto realitu ale pochopitelně nerespektují frackovitě drze ignorující občánci vztekající se už od malinka poud jim někdo nedovolí vybírat si s regálů v obchodech co je jim libo....

I když s toho poněkud vyrostou a začnou být ekonomicky silnější tak jim často dál zůstává až arogantní chování k okolí dožadující se stále většího konzumu pro konzum - jak jaksi zdrogovaným kterým je každá dávka už málo.

Postavíli se takovýmto nekromantům závislým na růstu materiálnosti úpřímný biofilní šlověk do cesty či dokonce otevřeně jednající autista - zachovají se pravdelně agresivně jak fetáci který hrozí absták.

J. Vintr 17.10.2019 9:22

Za vzestup i pád civilizací nemohla příroda, ale vždycky jen lidé. Člověk je velmi přizpůsobivý živočich a dokáže se vyrovnat i s těmi nejextrémnějšími podmínkami. Jediné, s čím si neporadí, je vrozená blbost zhruba třetiny populace. Když ta dostane příležitost, tak dokáže zlikvidovat všechno, co ty chytřejší dvě třetiny vybudovaly. Obávám se, že zrovna teď jsme svědky vítězného nástupu lidské blbosti.

J. Ganaur 17.10.2019 10:10

Za pád civilzací v minulosti mohla příroda a nejvíc klimatické změny, které většinou nevznikly lidskou činností.Velikonoční ostrov je vyjjímka.Ale s tou blbostí máte pravdu.

P. Rada 17.10.2019 11:16

Příkladem pádu civilizací -kultury s pevným obydlím - byli Anasaziové, Máyové ... ale i změny v obydlenosti Afriky a kolem nám ještě bližšího středomoří.

Předcivilizační lidé totiž museli dokonce prakticky stále za roztroušenými zdroji potravy kočovat. To trvalo pro dynamiku podnebí s celé historie našeho druhu prakticky devět desetin jeho existence. A hrozí to zas!

A. Forman 17.10.2019 12:34

Předcivilizační lidé..... bohajeho, to je zase perla....

R. Langer 17.10.2019 15:31

A k těm "předcivilizovaným lidem" se svými druhy směřujete, Zelený bolševiku? Tak hodně štěstí, už aby jste tam byli. Ale laskavě bez nás... ;-D

J. Lukavsky 18.10.2019 8:49

No Sahara byla kdysi savanou s jezery, rybami hrochy... jak ukazují kresby v jeskyních. Pak se ale změnilo proudění a větry přestaly přinášet mraky z oceánu... no a Sahara začala vysychat. Dodnes jsou tam vyschlá jezera. No a lidi co tam žili se začali stěhovat k Nilu a vynalezli zemědělství a protože museli zavlažovat vynalezli stát. Takže to mělo i kladný efekt, tedy v tomto případě. Proč se změnilo proudění od oceánu a zda by se mohlo zase vrátit nevím. Možná změny v aktivitě Slunce? J.L. end

J. Fridrich 17.10.2019 10:25

Souhlas pane Vintr.

J. Fridrich 17.10.2019 10:18

Vaše přednáška pane Rada je vyčerpávající - a to v obou slova smyslech... Jde ale o nedorozumění. Já si plně uvědomuji důležitost ohleduplného chování k přírodě. Velmi silně toto preferuji a několikrát jsem svůj názor zde vyjádřil. Mementem budiž 41.letá bezohledná činnost komunistů s jejichž následky se za investování desítek a stovek miliard vyrovnáváme dodnes....

Například 20.3.2017 8:57 jsem napsal - " Tak jak ve všem lidském konání, tak i v činnosti neziskovek, multi-kulti tezí platí to pradávné a MOUDRÉ - " když dva dělají totéž, není to totéž ".. A také - " Ode zdi ke zdi..."

Příkladem může být kladná činnost Zelených v Německu před 50-60 roky při záchraně a vyčištění Rýna, kterému se říkalo " stoka Evropy " a to stálo Německo a jeho firmy miliardy marek ( ale i pročištění celé velmi průmyslové oblasti Porýní ), jako záporná činnost může být uvedena činnost našich zelených, kteří 10 roků terorizovali občany Plzně průjezdem desítek tisíc kamionů denně městem Plzní a blokovali propojení již hotové dálnice Praha-Plzeň a Plzeň-Rozvadov-Německo..

A k té nemocné a vztekle nesoudné a neinformované aktivistce Grétičce jsem uvedl :

J. Fridrich 18.9.2019 10:53

Ono v podstatě a hlavně ani tak nejde o to, co to děvčátko Grétička povídá za hlouposti, které by při rychlé a neuvážené realizaci v hospodářsky nejvyspělejších zemích Světa-tedy Západu vedlo k výsledku - " zpátky na stromy a do jeskyní..."

Velmi znepokojivé a zarážející je hlavně to, jak na tyto jí hlásané nesmysly vstřícně reaguje vědecká veřejnost, vládnoucí establishment a sdělovací média - oni reagují tak, jak kdyby se nejednalo o 16leté nevzdělané a neinformované děvče, ale o fundovanou vědeckou kapacitu v oboru ekologie - té ekologie, která je velmi širokým souhrnem mnoha vědeckých oborů...

Ekologie zodpovědně dělaná bez negativních vlivů je velmi vědecky náročná disciplína, ale v tom radikalismu těch nynějších mnohdy nevzdělaných aktivistů by vedla k výsledku - " Zpátky na stromy a do jeskyní.."

P. Rada 17.10.2019 11:49

Pane Frydrychu zásadně s Vámi nesouhlasím zejména ohledně nestoudně-falešného hodnocení G.:

.(.."A k té nemocné a vztekle nesoudné a neinformované aktivistce Grétičce"...)

Důvody lékařsko etické jsou třeba zde: .... https://www.reflex.cz/clanek/komentare/93865/co-je-to-aspergeruv-syndrom-aneb-dva-zasadni-omyly-clanku-klimaticke-zaskolactvi.html

Faktem který leckoho s nekrofilně uvažujících vytáčí je, že si G. při svých projevech pro svou povahovou odlišnost nenasazuje obvyklouu diplomatickou či jen běžně lidskou masku - přetvářku. Někdy ji říkáme v přehnané snaze o nekonfliktnost říkáme slušnost ačkoli jde o pokrytectví. Takto se její projevy jeví mnohým nezkousnutelné. Zřejmě patříte mezi takové.

Bylo to ale s celého Švédska prakticky jen toto děvče které se po tragických klimaticky navozených rozsáhlých požárech roku 2018 začalo aktivně protedstovat proti laxnímu systému své země.

Porovnejte si to s hektary liknavostí, chamtivostí ... a posléze suchem zničených lesů v naší zemi. Porovnejte si míru odhodlanosti to řešit od všech odpovědných či jen dospělců kteří o problému už 30let vědí a doposud neudělali pro nápravu vůbec nic zásadního. Jejich slovní projevy jsou ale přitom běžně tolerovány. Za faktický stav počínajícího odumírání biosféry tak nenese nikdo s odpovědných a momentálně mocných odpovědnost.

Dopadům se ale rozhodně nevyhnou další generace kterým se G. stala symbolem, že je možné se i v adolescenci smysluplně vzepřít. Zažehla prostě jiskru hnutí které je na rozdíl od požárů ve Švédsku neuhasitelné jinak - jak nápravou křivd na životním prostředí. To at na ni plive kdo chce jak chce.

J. Fridrich 17.10.2019 15:17

Myslím, že si přestaneme " krást " svůj čas, pane Rado... Tedy nevím, proč jste použil výraz Nekrofilie v souvislosti s tou evidentně nemocnou dívkou sloužící jako loutka lidem, kteří chtějí rozvrátit naši Západní Euro-Atlantickou civilizaci.. " Nekrofilie je sexuální úchylka projevující se erotickou náklonností k mrtvolám..." To všechno dál, je váš názor na tuto problematiku, který je diametrálně jiný, než ten můj - a to na celý vývoj Světa v posledních staletích... Říkávávám při podobných názorových střetech - " Vy si ponechte svůj názor - a já si ponechám ten svůj " - bud'me rádi, že je to zatím možné...

J. Lukavsky 17.10.2019 18:53

"jak na tyto jí hlásané nesmysly vstřícně reaguje vědecká veřejnost," no pokud vím tak jeden náš vědec reagoval nepříliš vstřícně, dokonce si troufl cosi repetit o diagnóze... a ministr ho vyšoup z předsednictví jeho odborné společnosti. No a B.Lomborgovi zase zrušili grant... no dopadli oba (chválabohu) líp než nějaký Giordano Bruno. A takových byla řada. Holt pokrok je pokrok. Teď se kacíři neupalujou neb by to nechávalo uhlíkovou stopu. J.L. end

P. Rada 17.10.2019 6:25

Kdo že je čím zasažen? Šesták tvrdí, že sdělovací prostředky hysterií... Naopak vidím, že společnost neadekvátní činností (stresováni konkurenční chtivostí jsme příliš). Sdělovací prostředky prošpikované reklamou společnost spíše oblbují a Š. s nimi naprostým nepochopením klimatické situace. To nakonec zas doklásá výpisem zdrojů ze kterých čerpá informace a k tomu nově podsouvá omyl, že fyzika klimatu se zabývá tím samým jako "fyzika nauky o teple".

Čtenářům a asi i sobě na utvrzení bludů např. předložil garevně efektivní graf o relativním vlivu jednotlivých plynů. Tvrdí o něm zárověn že je "pozapomenutý". Sám přitom evidentně "pozapoměl", že oproti ostatním v grafu uvedeným plynům, vodní pára snadno vymrzá už za běžných teplot které se v atmosféře vyskytují i jen v troposféře!

Důsledkem tohoto faktu je, že doba setrvání vodní páry by při teplotách jen mírně pod nulou byla naopak mizivá oproti setrvání ostatních uvedených. V praxi to pak znamená, že CO2 setrvává v zemském ovzduší prakticky stále a tvoří základ pro celkové oteplení atmosféry (+33C) který vodní pára dál výzamě posiluje. V praxi se to projevuje rozdílnou tlouštkou troposféry a zároven rozdílným tempem oteplování v polárních až rovníkových oblastech. Právě proto se např celá severní polární čepička otepluje nejrychleji. Další zásadní fyzikální vazbou na kterou autor pozapoměl je albedo oblasti. To se zas nejmarkantněji mění tam kde se bílé ledovcové či zasněžené pláně s odrazivostí cca 90 % změní na vodní hladinu s pohltivostí až 90% se zvýrazněným dopadem při prakticky půlročním osvitem za polárního dne.

Přízemní polární oblasti severu se právě proto teplotně mění nejvýrazněji. Dopad na oblasti mírných šířek kde leží i ČR má odtávání severu sprostředkovaně přes změnu vzdušného proudění. Takto lze např navodit změnu rozložení synoptiky a tím např. dlouhodobé sucho. Viz všeobecný model proudění atmosféry. S mírného pásma se tak stále více bude stávat pásmo nevyzpytetelnosti počasí s dopady na úrodnost.

J. Lukavsky 17.10.2019 7:40

"proto se např celá severní polární čepička otepluje nejrychleji" No pokud voda vymrzne při teplotách jen málo pod nulou, což je pravda, tak by polární oblasti měly mít vodu nikoli ve vzduchu, ale vymrznutou ve sněhu a tudíž by se měly oteplovat nejméně. V čem to vězí? Pravdou je, že sníh a led odráží teplo a voda pohlcuje. Dále prý je jakési kyvadlo, že když se led zvětšuje v Antarktidě tak se zmenšuje v Arktidě, a naopak. Čert aby se v tom vyznal! J.L. end